Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
بانک مرکزی خبر داد

«نزدیک به نیم میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران واریز شد»

2015 April 01

خبر / رادیو کوچه

 

بانک مرکزی ایران اعلام کرد با واریز قسط پنجم از دور سوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده این کشور، در مجموع معادل ٢ میلیارد و ۴۵٠ میلیون دلار از مرحله سوم توافقات، در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

به گزارش «ایرنا» خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، روابط عمومی بانک مرکزی ایران، روز سه‌شنبه یازدهم فروردین ماه اعلام کرد، مبلغ ۴٩٠ میلیون دلار براساس توافق ایران و گروه ۵+١ از منابع بانک مرکزی در ژاپن در قالب قسط پنجم به حساب این بانک در کشور عمان واریز شد.

مبلغ کل این دور از توافقات چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که طی ده قسط ۴۹۰ میلیون دلاری واریز می‌شود.

پیش از این طبق توافقات ایران با گروه ۱+۵، دارایی‌های مسدود شده ایران از درآمدهای نفتی در دو مرحله و در مجموع هفت میلیارد دلار آزاد شد.

pol

بر اساس توافق شش ماهه هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+١ که سوم آذرماه ۹۲ حاصل و از ۳۰ دی ماه اجرا شد، ایران به چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در خارج دسترسی پیدا کرد.

بعد از پایان شش ماه، طرفین بر سر تمدید این توافق به مدت چهارماه تفاهم کردند و در چهارچوب آن دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر به دست ایران رسید که مجموع این ارقام به هفت میلیارد دلار رسید. این توافق سوم آذر پارسال دوباره به مدت هفت ماه تمدید شد و قرار است در این مدت چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوک شده ایران به صورت تدریجی به ایران تحویل داده شود.

گفته می‌شود که دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.

بیشتر بخوانید

ژاپن بخش دیگری از پول نفت ایران را پرداخت کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,