Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
در سال ٢٠١٤ میلادی

«عفو بین‌الملل: ایران بیش‌ترین اجرای حکم را در جهان داشته است»

2015 April 01

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که آمار مربوط به صدور و اجرای احکام اعدام در جهان را منتشر کرده می‌گوید بیش‌ترین موارد اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ در ایران بوده است.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه اول آوریل منتشر کرد، به مجازات مرگ و موارد صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ پرداخته که بر پایه این گزارش، موارد ثبت‌شده‌ صدور حکم اعدام در جهان در سال گذشته میلادی با افزایش ۵۴۱ حکم به ۲۴۶۶ حکم رسیده است.

به گفته‌ی کارشناسان این سازمان شماری از کشورها با دستاویز کردن مقابله با ترویسم دست به صدور حکم اعدام زده‌اند. این امر در سال ۲۰۱۴ به‌ویژه در مصر و نیجریه به‌طور محسوسی مشاهده شده است.

بنابه گزارش وب‌سایت «دویچه‌وله»، «الیور هندریش»، سخن‌گوی هیات رییسه این سازمان در آلمان در این ارتباط تصریح کرده است: «دقیقن در سالی که ما شاهد اعدام‌های انزجارآور در جهان توسط گرو‌ه‌های مسلح، چون دولت اسلامی هستیم، این شرم‌آور است که برخی از کشورها صدور حکم اعدام را با مسئله مقابله با ترویسم توجیه می‌کنند.»

edam

مسئولان سازمان عفو بین‌الملل بر این اعتقادند که صدور و اجرای حکم اعدام برای ترساندن و ایجاد رعب و وحشت مؤثر نیست و هیچ گواه و نشانه‌ای برای تایید صحت این طرز تفکر وجود ندارد.

بنابه گزارش این سازمان، اگر چه شمار موارد صدور حکم اعدام بیشتر شده، اما اجرای این حکم سیری نزولی داشته و با کاهشی ۲۲ درصدی از ۷۷۸ مورد در سال ۲۰۱۳ به ۶۰۷ مورد در سال گذشته رسیده است.

بنابه گزارش سازمان عفو بین‌الملل، شمار رسمی اجرای حکم اعدام در ایران در سال ۲۰١۴ میلادی ۲۸۹ مورد بوده است. به گفته کارشناسان این سازمان ۴۵۴ مورد اجرای این حکم در ایران نیز باید به این موارد افزوده شود که از سوی مقامات رسمی تایید نشده است.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل همچنین آمده است که در سال ۲۰۱۴ میلادی در عربستان سعودی ۹۰ مورد، در عراق ۶۱ مورد و در ایالات متحده آمریکا ۳۵ مورد حکم اعدام به اجرا گذاشته شده است.

البته باید توجه داشت که در گزارش و آمار منتشره از سوی سازمان عفو بین‌الملل موارد صدور و اجرای حکم اعدام در کشور چین منظور نشده، چرا که مقامات چینی از ارائه هرگونه اطلاعات و آماری در این ارتباط خودداری می‌ورزند.

یکی از نکات مثبت در گزارش سازمان عفو بین‌الملل این است که شمار کشورهایی در جهان که در آن‌ها حکم اعدام اجرا می‌گردد، در طی بیست سال گذشته از ۴۱ به ۲۲ کشور کاهش یافته است. یکی از آخرین نمونه‌ها در این زمینه کشور ماداگاسکار است که سال ۲۰۱۴ مجازات اعدام در این کشور را لغو کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,