Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
استاتوس

«استاندار قزوین: در قزوین درختی وجود دارد که عاشورا اشک می‌ریزد»

2015 April 02

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

در روزهای نوروز همه ساله استاندارها و مسوولان استان‌های مختلف ایران از جذابیت‌های توریستی شهر خود می‌گویند و تبلیغ می‌کنند تا مسافران بیشتری را راهی شهر خود کنند و در همین راستا استاندار قزوین از درختی صحبت می‌کند که در روز عاشورا هر سال گریه می‌کند. برنامه استاتوس این هفته با ۵ آیتم همیشگی برای شما آماده شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«پاسخ محسن هاشمی به شریعتمداری در خصوص اموال خانواده هاشمی»

به گزارش پارسینه، «محسن هاشمی» فرزند «هاشمی رفسنجانی» در نامه‌ای به «حسین شریعتمداری» مدیر‌مسوول کیهان در مورد وضعیت خانواده و بستگان پدرش چنین می‌گوید:

جناب آقای شریعتمداری مدیر‌مسوول محترم روزنامه کیهان

سلام علیکم

در روزنامه کیهان مورخ ٢ /١٠/ ٧٩  مطالبی به نقل از جناب آقای «علی مطهری» درج شده که در بخشی از آن به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم مطالب کذب و خلاف واقعی در مورد آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده ایشان بیان گردیده است.

گر‌چه این قبیل اتهامات که معمولن حالت کلی‌گویی و اشاره و کنایه داشته، در برخی از مطبوعات دیگر توسط برخی افراد مسبوق به سابقه است ولی به دلیل این‌که پاسخگویی به آنها را مناسب نمی‌دانستیم تاکنون با سکوت و گه‌گاه در حد روشنگری و در پاسخ برخی سوالات در مصاحبه‌ها، داوری نهایی را به خداوند عادل و وجدان آگاه مردم واگذار می‌کردیم، ولی این‌بار با توجه به اظهارات فردی که به خاطر اعتبار پدرش ممکن است تاثیر منفی بیشتری در اذهان داشته باشد و سکوت‌ها ممکن است باعث شبهه بیشتر و پذیرش افکار عمومی و بدتر از آن درست بودن تهمت‌ها و اکاذیب در تاریخ انقلاب اسلامی ‌شود، ادامه سکوت را جایز ندانستیم و انتظار نداشتیم تهمت‌ها و شایعات ضد‌انقلاب را در رسانه‌ای که متعلق به بیت‌المال است ببینیم .

انتظار از رسانه‌های دلسوز انقلاب این است که از اعتبار زندگی سالم افرادی که خود و خانواده را وقف انقلاب اسلامی کرده و عمل‌کرد و زندگی آنها درست برخلاف این تهمت‌هاست، در جهت کسب آبروی بیشتر برای انقلاب بهره بگیرند .

sharatmadari-rafsanjani

به ناچار توضیح ذیل را برای رفع شبهات و آگاهی افکار عمومی ضروری می‌داند:

١- آقای هاشمی رفسنجانی دارای سه برادر، چهار خواهر و دو دختر و سه پسر است که یکی از برادران، آقای «محمد هاشمی» از دوران مبارزات قبل از انقلاب اسلامی با آقای «روح‌اله خمینی» هم‌کاری مستقیم داشت و پس از پیروزی انقلاب با دستور شخص روح‌اله خمینی به مدیریت سازمان صدا‌و‌سیما گمارده شد و با حمایت و تایید ایشان تا پایان حیات امام بزرگوار در این مسوولیت انجام وظیفه کرد و پس از آن نیز به عنوان معاون رییس‌جمهور در امور اجرایی تاکنون به انجام وظیفه خود ادامه داده است.

٢- یکی دیگر از برادران آقای محمود هاشمی نیز پس از پیروزی انقلاب باز با دستور آقای روح‌اله خمینی به مسوولیت فرمانداری شهر قم منصوب و پس از آن نیز به عنوان رییس اداره سیاسی خاورمیانه وزارت خارجه مشغول به کار شد. (کاملن مشخص است که این تغییر پست ارتقا محسوب نمی‌شود.)

٣- برادر سوم، آقای «احمد هاشمی» است که قبل از انقلاب کارمند مس سرچشمه بود و تا چند سال بعد از انقلاب نیز در همین سمت خدمت کرد و سپس بازنشسته شد و تاکنون نیز بدون هیچ پست و مقامی با همان حقوق بازنشستگی و ارثیه پدری زندگی می‌کند.

۴- مادر مرحومه آقای هاشمی تا آخرین روزهای عمر و تا سن نود سالگی در روستای بهرمان نوق رفسنجان در محیط ساده روستا زندگی کرد و تا آخرین لحظات عمر بدون بهره‌گیری از کمترین امتیاز مادی، حاضر نشد یک ریال هم از اموال عمومی استفاده کند.

۵- از چهار خواهر آقای هاشمی رفسنجانی دو نفر از آنها در روستای بهرمان با کارهای کشاورزی و خیاطی زندگی و امرار معاش می‌کنند و اکنون در سن پیری به زندگی ساده خود در همان روستا قناعت می‌کنند و یکی از آنها که مادر شهید است حتا حاضر نشده از حقوق و امتیازاتی که معمولن به مادران شهدا تعلق می‌گیرد استفاده کند و با خیاطی و ارثیه ناچیز زندگی می‌کند.

خواهر بزرگ‌تر نیز که اخیرن به رحمت الهی پیوست تا آخر عمر با قناعت به درآمد ناچیز ارثیه پدری زندگی می‌کرد و از اموال عمومی نیز استفاده نکرد .

یکی دیگر از خواهران نیز در رفسنجان خانه‌دار بوده و همسر امام جمعه این شهر است.

faeze-hashemi

۶- از پنج فرزند آقای هاشمی رفسنجانی دو دختر به نام فاطمه و فائزه هستند که هیچ‌وقت سمت و پست دولتی حساس یا غیر‌حساس نداشته‌اند و با ابتکار خودشان در امور خیریه و کمک به هم‌وطنان نیازمند به صورت افتخاری و بدون دریافت حقوق تلاش می‌کنند. در یک دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی فائزه با رای مستقیم مردم به عنوان نماینده شهر تهران انتخاب شد.

٧- از سه فرزند پسر، این‌جانب تحصیلات دکترای مهندسی مکانیک خود در خارج را برای کمک به صنایع حساس موشکی در دوران دفاع مقدس ناتمام گذاشته و به وطن بازگشتم و تاکنون در مسوولیت‌هایی هم‌چون مدیریت صنایع نظامی، ریاست بازرسی ویژه رییس‌جمهور، حدود یک‌سال آخر دوره ریاست‌جمهوری آقای هاشمی به عنوان رییس‌دفتر و اکنون نیز در پست مدیر‌عامل شرکت مترو مشغول به انجام وظیفه هستم که این مسوولیت نیز در دولت فعلی واگذار شده است.

٨- «مهدی هاشمی» پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی و حضور فعال در جبهه‌های جنگ، مسوولیت مدیریت یک شرکت صنعتی ساخت سکوهای نفتی در دریا را پذیرفت و افتخارات ارزشمندی در زمینه صنایع سکوسازی و ساخت و نصب لوله‌های کف دریا کسب کرد که این تلاش ربطی به معاملات خارجی نفت و گاز نداشته و محصول تلاش وی نجات کشور از یکی از وابستگی‌های صنایع دریایی مورد نیاز نفت است .

mehdihashemi

٩- «یاسر هاشمی» نیز پس از شرکت در خطوط مقدم دفاع‌مقدس و مجروح و شیمیایی شدن‌های مکرر، پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی برای کمک به صنایع جنبی و تبدیلی در وزارت جهادسازندگی مسوولیت گرفت و از آثار تلاش‌های او و هم‌کارانش خود‌ اتکایی این صنعت مهم و رفع مشکلات این صنعت بوده است و در حال حاضر نیز پست دولتی ندارد .

١٠- دامادهای ایشان نیز که در سال‌های اول پیروزی انقلاب در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فارغ‌التحصیل شدند یکی از آنها تاکنون هیچ مسوولیت دولتی نداشته و دیگری نیز از همان سال‌های اول مسوولیتی در بخش دندانپزشکی بیمارستان اختر را به عهده دارد و در دانشگاه نیز تدریس می‌کند.

١١- همسر آقای هاشمی رفسنجانی نیز پس از انقلاب اسلامی و مسوولیت‌های مختلف هاشمی رفسنجانی، عهده‌دار امور خانه‌داری بوده و هم‌چنان به خانه‌داری مشغول است.

با توجه به مسوولیت و سمت‌های فوق‌الذکر آیا تعبیرات خانواده سالاری، دست‌اندازی و نفوذ در مراکز مهم کشور، دروغ و تهمت بزرگی نیست؟ آن‌چه گفته شد برای قضاوت افکار عمومی و خود شماست. کافی است بدانید این خانواده در دوران جمهوری اسلامی بخشی از دارایی‌های قبل از انقلاب را نیز فروخته و صرف معاش و مسکن و هزینه‌های زندگی کرده است. در هیچ موردی از رانت‌های دولتی استفاده نکرده‌اند، مالک کارخانه‌ای نبوده و نیستند به خصوص کارخانه خودرو که در مصاحبه با کیهان ذکر شده و کوچک‌ترین نفعی و فعالیتی در جزیره کیش نداشته و ندارند و اصلن تجارت ندارند تا چه رسد به تجارت خارجی و صدور محصولات انحصاری پر‌سود و حساس.

لازم به یادآوری است که صورت کامل دارایی‌های خانواده آقای هاشمی رفسنجانی قبل و بعد از مسوولیت ریاست‌جمهوری در دستگاه قضایی موجود و کم شدن آن مشخص است.

جای بسی تاسف است که اکنون به جای دفاع از سربازان و پیشتازان انقلاب اسلامی، با دروغ و تهمت، یکی از سربازان شناخته شده انقلاب به گونه‌ای معرفی می‌شود که تاثیر منفی در قضاوت مردم و تاریخ دارد و تاسف‌بارتر این‌که این مطالب کذب و مصادیق بارز تهمت که علاوه بر لزوم پاسخگویی در دادگاه عدل الهی قابل پیگرد قانونی نیز می‌باشد، از زبان کسانی شنیده شود که خود را ناشر اندیشه‌های شهید «مطهری» می‌نامند و خود به وضوح واقفند که شهید مطهری نیز یکی از کسانی است که قربانی این‌گونه القائات و شایعات بی‌اساس در ذهن جوانان به ظاهر مسلمان و خوارج گونه اوایل انقلاب شد.

سوتی هفته

«در قزوین درختی وجود دارد که عاشورا اشک میریزد»

در مجاورت دریاچه اوان روستای زرآباد است که به نقل از گذشتگان در آن درختی معنوی وجود دارد، روستاییان آن منطقه معتقدند که این درخت در ایام عاشورا اشک خون می‌ریزد.

به گزارش پارسینه، «مرتضی روزبه» استاندار قزوین در خصوص مراکز گردشگری این شهر در گفت‌و‌گو با گاهنامه آفتاب و امید گفت: در حوزه گردشگری، در زمینه آثار ثبت شده تاریخی دارای رتبه اول کشوری هستیم .

derakht

از لحاظ جاذبه‌های طبیعی، از آب و هوای خوب برخورداریم. مناطقی مثل الموت، آوج و دو منطقه آب گرم جاذبه‌های مهم گردشگری هستند. در نظر داریم مراکز آب درمانی در آب گرم را توسعه دهیم. وجود قلعه حسن تبار، الموت و جریان مذهب اسماعیلیه  که متعلق به یک منطقه از استان قزوین می‌باشند گواه ظرفیت جذب گردشگر در این استان است .

سالانه تعدادی زیادی از گردشگران ما، خصوصن گردشگران خارجی، تنها با هدف دیدن قلعه حسن تبار به منطقه می‌آیند. در منطقه الموت روستایی به نام اوان وجود دارد که صاحب دریاچه‌ای بسیار زیبا است. در مجاورت دریاچه اوان روستای زرآباد است که به نقل از گذشتگان در آن درختی معنوی وجود دارد. روستاییان آن منطقه معتقدند که این درخت در ایام عاشورا اشک خون می‌ریزد .

حوادث

«٨ کشته در پی تصادف در سیستان و بلوچستان»

مدیر‌کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان از وقوع تصادفی شدید با هشت کشته و سه زخمی در محور ایرانشهر (نیکشهر) چابهار خبر داد.

به گزارش ایسنا، «رضا عبدی» در این‌باره تصریح کرد: امروز در پی برخورد دو دستگاه خودروی سواری جیلی و پژو در مسیر ایرانشهر به چابهار، بلافاصله پنج دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند و مجروحان را به بیمارستان خاتم‌الانبیا ایرانشهر منتقل کردند.

tasadef

وی افزود: این تصادف در ١١٠ کیلومتری جاده ایرانشهر به نیکشهر حد فاصل روستای هریدوک (دوراهی شیرآباد) رخ داده بود که متاسفانه طی آن 6 نفر در محل تصادف و ٢ نفر در مسیر بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده فوت کردند.

مدیر‌کل پزشکی قانونی سیستان بلوچستان اظهار کرد: سه تن نیز در جریان این تصادف، زخمی شده‌اند.

یادی از تاریخ

«آموزش و پروش در نگاه هیتلر»

امروزه در مدارس ما، خصوصن در دبیرستان، توجه اندکی به وظایفی نشان داده می‌شود که در آینده باید دنبال گردد و این توجه اندک را می‌توان با این حقیقت اثبات کرد که مقدر شده انسان‌ها برای همین وظایف در زندگی در سه نوع مدرسه مختلف تحصیل کنند.

به گزارش پارسینه، «هیتلر در نبرد من» در خصوص آموزش پرورش می‌نویسد، دولت مردمی لازم است تا نظام آموزش عمومی ما را به شیوه‌ای بازسازی کند که فقط مطالب ضروری را در بر داشته باشد. علاوه بر این، دولت باید برای تدریس پیشرفته‌تر موضوعات مختلف برای افرادی که می‌خواهند در آن زمینه‌ها متخصص شوند، امکاناتی فراهم آورد. آموختن مبانی موضوعات مختلف برای کمک به تحصیلات همه جانبه برای یک فرد معمولی کافی خواهد بود. او باید به نحوی جامع و با جزییات فقط آن موضوعی را فراگیرد که مایل باشد در آن رشته برای تمام عمر کار کند. آموزش عمومی در تمام موضوعات و رشته‌ها باید اجباری باشد و انتخاب تخصص باید بر‌عهده خود فرد نهاده شود.

در این شیوه، دوره آموزش باید کوتاه شود تا فرصت لازم برای تعلیم جسمی و تعلیم شخصیت و قدرت اراده و توانایی برای قضاوت‌های نظری، تصمیم‌گیری و نظایر آن به دست آید.

آن چه اهمیتی سرنوشت‌ساز دارد فقط آموزش عمومی است و نه آموزش خصوصی. زمانی که دانش خاصی مورد نیاز است، نباید آن را در برنامه درسی مدارس راهنمایی و دبیرستان گنجاند، درست مانند کاری که اکنون انجام می‌شود.

بنابراین دولت مردمی یک روز باید این معیارهای ناقص را اصلاح کند. تغییر دیگری که دولت مردمی موظف است در برنامه درسی اعمال کند از این قرار است:

این ویژگی دوران مادی گرایی ماست که آموزش و پرورش علمی ما به آن‌چه واقعی و عملی است تاکیدی فزاینده نشان می‌دهد:

hitler

موضوعاتی مانند، ریاضیات کاربردی، فیزیک، شیمی و غیره. البته این علوم در عصری که تکنولوژی صنعتی و شیمی حکم‌فرماست و در همه وجوه زندگی حداقل جلوه‌هایی از این علوم را نمایش می‌دهد ضروری است، اما بنا نهادن فرهنگ عمومی ملت بر دانش این علوم امری خطرناک است، زیرا فرهنگ عمومی همیشه باید در جهت آرمان‌ها هدایت شود. باید در قواعد انسانی یافت گردد و هدفش فقط دستیابی به زمینه کار برای آموزش تخصصی‌تر علوم عملی مختلف باشد. در غیر این‌صورت باید آن نیروهایی را که برای حفاظت از ملت مهم‌تر از دانش فنی است قربانی کنیم. در گروه تاریخ موسسات آموزش عالی مطالعه تاریخ باستان نباید نادیده گرفته شود.

تاریخ روم با خطوط کلی آن، نه تنها برای دوران ما بلکه برای آینده نیز بهترین معلم است و خواهد بود. آرمان فرهنگ یونانی با تمام زیبایی دل‌انگیزش باید برای ما حفظ شود. تفاوت‌های میان مردم مختلف نباید مانعی برای شناخت اجتماع نژادی شود که آنها را برای برنامه‌ای عالی‌تر متحد می‌کند. نزاع دوران ما برای موضوعات و اهداف بزرگ آغاز می‌شود. یک تمدن برای حفظ حیات خود می‌جنگد. این تمدن است که محصول هزاران سال پیشرفت تاریخی است و یونان و آلمان بخشی از این تمدن را شکل می‌دهند.

باید میان فرهنگ عمومی و شاخه‌های تخصصی تفاوتی روشن ایجاد شود. علوم فنی بیش از پیش خود را برای خدمت به خدای پول فدا می‌کند. به منظور خنثی کردن این گرایش، فرهنگ عمومی باید حداقل در اشکال آرمانی‌اش حفظ شود. این اصل را که پیشرفت فنی و صنعتی، تجارت و بازرگانی، تنها تا زمانی می‌تواند شکوفا باشد که جامعه‌ای بومی وجود داشته باشد که نظام عمومی تفکر آن از آرمان‌ها الهام می‌گیرد، باید مکررن مورد تاکید قرار گیرد، زیرا این اصل شرط اولیه برای شکوفایی و پیشرفت است. اما خود‌بینی مادی‌گرایانه این شرط زمینه را هموار نمی‌کند، بلکه خویشتن داری و لذت به خدمت به دیگران آفریننده این شرط است .

نظام آموزشی رایج کنونی هدف اصلی خود را در فرو کردن دانش مورد نیاز در زندگی آینده به مغز جوانان می‌بیند. این اصل با این عبارت بیان می‌شود: هر جوانی باید روزی عضوی سودمند برای جامعه بشری شود.

منظور آنها از این عبارت توانایی کسب معیشت روزانه با شرافتمندی است. تعلیم سطحی وظایف شهروند خوب، که او صرفن به عنوان مطلبی تصادفی کسب کرده است، مبانی بسیار ضعیفی دارد، زیرا دولت در خود فقط یک قالب را به نمایش می‌گذارد و بنابراین آموزش مردم برای نگاه کردن به این قالب به عنوان آرمانی که باید به آن خدمت کنند و نسبت به آن احساس مسوولیت داشته باشند، بسیار دشوار است. این قالبی است که به راحتی می‌شکند. اما همان‌طور که مشاهده کرده‌ایم عقیده و نظر مردم به دولت هیچ‌وجه روشن و واضحی را نشان نمی‌دهد. بنابراین، آموزه‌ای جز تعلیم کلیشه‌ای «میهن پرستی» وجود ندارد.

استاتوس

در این بخش از برنامه مانند همیشه از شما خواستاریم تا در خصوص موضوع آیتم سوتی برنامه این هفته برای‌مان بنویسید که شما تا چه حد بر اشک ریختن از درخت در روز عاشورا اعتقاد دارید؟

مطالب مرتبط

جریمه ٩٠ دلاری داعش برای برگزاری جشن نوروز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,