Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
در دیدار دوستانه تیم‌های ایران و سوئد

«کارزار رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران»

2015 April 02

گزارش / رادیو کوچه

 

در حاشیه دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و سوئد در ورزشگاه استکهلم که سه شنبه ۱۱ فروردین برای با ۳۱ مارس برگزار شد، صدای حق‌طلبانه زنان ایران که حق ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند توانست توجه رسانه‌های سوئدی و بین المللی را جلب کند.

ده‌ها رسانه نوشتاری، گفتاری و تصویری این کشور اسکاندیناوی اشاره به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در جمهوری اسلامی کردند و برخی نیز با فعالان این کارزار و هماهنگ کننده آن دریا صفائی گفت‌وگو کردند.

3

در خارج از ورزشگاه استکهلم کم نبودند زنان و مردان سوئدی که با به تن کردن جلیقه‌ای که از سوی کارزار با نوشته «بگذارید زنان ایرانی به استادیوم‌ها وارد شوند» همبستگی خود را با زنان ایران و حق مسلم آن‌ها مبنی بر ورود آزادانه به ورزشگاه‌ها ابراز کردند.

دریا صفائی، هماهنگ کننده و سخن‌گوی این کارزار، حضور در این دیدار دوستانه را بسیار مثبت ارزیابی می‌کند و می‌افزاید «حمایت فعال بسیاری از ایرانیانی که برای این دیدار به استادیوم آمده بودند باعث دلگرمی است ولی آن‌چه تعجب‌برانگیخت حمایت سوئدی‌ها بود».

2

 

دریا صفائی و همکاران و حامیان کارزار توانستند چندین هزار جلیقه قبل ار آغاز دیدار بین شرکت کنندگان پخش کنند و استقبال از این ابتکار در حدی بود که یکساعت قبل ار سوت آغازی داور دیگر جلیقه‌ای برای پخش باقی نمانده بود.

در داخل استادیوم سرپوشیده استکهلم چندین بنر با نوشته «بگذارید زنان ایرانی به استادیوم‌ها وارد شوند» نصب شده بود که مورد توجه بازیکنان و رسانه‌های تصویری حاضر قرار گرفت.

1

دریا صفائی می‌افزاید: «این کارزار که با نامه سرگشاده‌ای به سپ بلا‌تر، رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) آغاز شد، نامه‌ای که توانست توجه این نهاد را به تبعیض جنسیتی در جمهوری اسلامی جلب کند، تا زمانی که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران لغو نشود ادامه خواهد یافت. این کارزار صدای زنان ایران را در هر دیدار ورزشی که تیم‌های ایرانی در آن حضور داشته باشند به گوش جهانیان خواهد رساند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,