Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
تفاهم‌نامه ایران و قدرت‌های جهانی

«خروج سوخت راکتور اراک به خارج و بازرسی از تاسیسات ساخت سانتریفوژها»

2015 April 03

خبر / رادیو کوچه

 

پس از مذاکراتی چند روزه و فشرده میان ایران و کشورهای عضو گروه ۵+١ شامل چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس و آلمان در لوزان سوئیس بر سر برنامه اتمی ایران، عصر روز پنج‌شنبه سیزدهم فروردین برابر با دوم آوریل «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینیم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی بیانیه‌ای را برای خبرنگاران قرائت کردند.

خانم «موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست مطبوعاتی گفت، سایت اتمی فردو به مؤسسه تحقیقات فیزیکی تبدیل می‌شود و تعداد سانتریفوژهای ایران برای یک دهه از ۱۹ هزار به ۶ هزار کاهش می‌یابد.

«محمدجواد ظریف» نیز در این نشست مطبوعاتی گفت، ما در نطنز با تعدادی سانتریفوژ غنی‌سازی را ادامه می‌دهیم و در فردو سانتریفیوژ فعال خواهند بود ولی در نه در زمینه غنی‌سازی.

وی همچنین گفت، رآکتور اراک آب سنگین باقی خواهد بود. این رآکتور را بازطراحی و بازسازی می‌کنیم، به طوری که پلوتونیوم در حد استفاده نظامی در آن تولید نشود. و در این روند کشورهای مختلف حضور خواهند داشت.

zarif-mogrini

آقای «ظریفم همچنین اعلام کرد که در حوزه‌های دیگر،‌ از جمله تولید سوخت نیروگاهی، و نیز ساخت نیروگاه و رآکتورهای تحقیقاتی همکاری با کشورهای دیگر آغاز خواهد شد. کلیه تحریم هایی که اتحادیه  اروپا و شورای امنیت برای ادامه برنامه هسته‌ای وضع کردند لغو خواهد شد.

با تایید اجرای تعهدات ایران، آمریکا نیز همه تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی را لغو خواهد کرد.

«حسن روحانی»، رییس جمهور ایران نیز در این رابطه در توییتر خود نوشت: «راه‌حل‌های مسائل اساسی پرونده هسته‌ای ایران یافته شد. نوشتن پیش‌نویس با هدف اتمام تا ۳۰ ژوئن بلافاصله آغاز خواهد شد.»

پس از قرائت متن بیانیه، «باراک اوباما»، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز در یک کفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید با «تاریخی» توصیف کردن تفاهم صورت گرفته با ایران، گفت که با این تفاهم، جمهوری اسلامی دیگر امکان ساخت تسلیحات اتمی نخواهد داشت.

«باراک اوباما» با بیان این‌که این یک توافق خوب بود گفت : «اگر این چارچوب به یک توافق جامع و نهایی منجر شود، کشور ما، متحدان ما و جهان ما را امن‌تر خواهد ساخت.»

رییس جمهوری آمریکا ضمن اعلام این مطلب که در حفظ امنیت اسراییل تردید نداریم گفت به همکاری‌های خود با اسراییل ادامه خواهیم داد.

«باراک اوباما» با تاریخی خواندن تفاهم امروز (پنج‌شنبه دوم آوریل) با ایران گفت: به دوران پرزیدنت کندی فکر کنید که اتحاد جماهیر شوروی دشمن به مراتب خطرناکتری برای ما بود و می‌خواست سبک زندگی ما را نابود کند. توافقات ما با شوروی بی‌عیب و نقص نبود اما جهان ما را امن‌تر کرد.»

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی در لوزان سوئیس، گفت این تفاهم سیاسی با جزییاتی که به آن رسیده‌ایم زمینه‌ای برای دست یافتن به یک توافق خوب است.

آقای «کری» با بیان این‌که ایران موافقت کرده است که همه سوخت مصرف‌شده راکتور اراک را به خارج از ایران بفرستد، اعلام کرد بازرس‌ها حتا به تاسیسات ساخت سانتریفوژها نیز دسترسی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید

خلاصه‌ای از راه حل‌های تفاهم شده بین ایران و ۱+۵ در مذاکرات اتمی

ظریف: مذاکرات پیشرفت قبل توجهی داشته اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    PUASNy yqncneljafec, [url=http://msfmjlzmrpsz.com/]msfmjlzmrpsz[/url], [link=http://yfcrmweitzly.com/]yfcrmweitzly[/link], http://rtijolqsoquq.com/