Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
توسط شبه‌نظامیان شیعه

«غارت، تخریب و کشتار در تکریت، پس از پایان عملیات آزادسازی»

2015 April 04

خبر / رادیو کوچه

 

با پایان عملیات آزادسازی تکریت،شبه‌نظامیان شیعه در این شهر دست به دزدی اموال و به آتش کشیدن ساختمان‌ها زدند و برخی نیروهای داعش را سر بریدند.

وب‌سایت «دویچه‌وله» آلمان روز شنبه چهارم مارس گزارش داده است، در اولین روز ماه آوریل شهر تکریت در عراق از نیروهای گروه دولت اسلامی پس گرفته شد و کنترل شهر به دست ارتش عراق و نیروهای شبه‌نظامی شیعه افتاد که خبرگزاری «رویترز» در گزارشی میدانی از وضعیت شهر ویران‌شده بعد از پایان عملیات، نوشته است، دزدی و چپاول در تکریت به وفور رخ داد و بعضی از نیروهای شیعه‌مذهب دست به اقدامات تلافی‌جویانه در شهر زدند.

بنابه این گزارش، در یک مورد شبه‌نظامیان شیعه در نزدیکی ساختمان‌های دولتی شهر که حالا ویران شده، با چاقو سر دو تن از نیروهای عضو داعش را بریدند. خبرنگار رویترز همچنین گفته است، خود مشاهده کرد که شبه‌نظامیان شیعه اجسادی را روی زمین می‌کشند و اموال برخی خانه‌های ویران‌شده را غارت می‌کنند.

hashalshabi

دو مقام امنیتی عراق که نامشان فاش نشد در گفت‌وگو با رویترز با تایید وقوع دزدی و غارت و خشونت در تکریت گفتند که بسیاری از خانه‌ها در شهر ویران شده و مواردی از دزدی اموال مغازه‌ها به دست نیروهای شبه‌نظامی شیعه گزارش شده است.

جمعه‌ی گذشته «احمد الکریم»، رییس شورای شهر صلاح‌الدین در نزدیکی تکریت به رویترز گفت که چپاول در شهر بیداد می‌کند. او اضافه کرد:«شهر ما جلوی چشم ‌ما نابود می‌شود و ما نمی‌توانیم جلوی این آتش را بگیریم.»

«صلاح‌الدین» تاکید کرد که نیروهای دولتی جرات ندارند که با نیروهای شبه‌نظامی شیعه که دست به این اقدامات می‌زنند، برخورد کنند. او همچنین گفت که نیروهای شیعه ساختمان‌هایی را هم که آسیب جدی ندیده، بعد از غارت، به آتش می‌کشند.

برخی سیاست‌مداران و نمایندگان سنی مذهب پارلمان عراق، دولت عراق را متهم می‌کنند که قصد برخورد جدی با شبه‌نظامیان شیعه را ندارد و میدان را برای اقدامات تلافی‌جویانه آن‌ها باز گذاشته است.

دفتر «حیدرعبادی»، نخست‌وزیر شیعه مذهب عراق، با صدور بیانیه‌ای از مقامات دولتی خواست با هر فردی که در تکریت دست به اقدامات خشونت‌آمیز و دزدی می‌زند، برخورد جدی کنند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز در این رابطه گزارش داده است که هنوز بعد از پایان عملیات تکریت، نظم و قانون در شهر مشاهده نمی‌شود و شبه‌نظامیان شیعه آزادانه دست به هر اقدامی که بخواهند می‌زنند.

بیشتر بخوانید

آغاز حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در تکریت

کمک آمریکا به ارتش عراق برای بازپس‌گیری تکریت از داعش

ارتش عراق عملیات بازپس‌گیری تکریت از دست داعش را متوقف کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,