Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
مرکز ترک اعتیاد هرات

«از خرابه‌نشینی تا مداوا با آب‌درمانی»

2015 April 05

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سی‌صد فرد معتاد به مواد مخدر در ولایت هرات در غرب افغانستان از شهرک معتادین واقع در منطقه «کمرکلاغ» این ولایت جمع‌آوری و به مرکز ترک اعتیاد آب درمانی منتقل گردیدند.

بیماری اعتیاد به مواد مخدر این افراد را که بیش‌تر قشر جوان هستند مجبور به مسکن‌گزینی در کلبه‌های ساخته شده از سنگ و چوب در منطقه «کمر کلاغ» کرده بود.

در اینجا زنده‌گی براینان به دشواری می‌گذشت. اما شاید بخت به ۳۰۰ تن از این افراد روی کرده است.

etiad

در کم سابقه‌ترین اقدامی‌که از سوی پولیس مبارزه با مواد مخدر به همکاری مسوولان مرکز ترک اعتیاد آب درمانی صورت گرفته این شمار از معتادین از منطقه «کمرکلاغ» واقع در شمال ولایت هرات به هدف مداوای رایگان جمع آوری گردیدند.

«محمد» یک تن از افرادی است که برای مداوا به مرکز ترک اعتیاد برده می‌شود، می‌گوید: با اعتیاد مواد مخدر در زندان ولایت هرات آشنا شده و کارو داریی‌اش هم قربانی اعتیاد گردیده است.

اکنون ابراز خرسندی می‌کند که برای مداوا به او دست کمک پیش گردیده است.

هزینه ترک اعتیاد ۳۰۰ فرد معتاد به مواد مخدر را فردی بنام «عبدالستار پهلوان» موسس مرکز ترک اعتیاد آب درمانی در ولایت هرات به عهده گرفته است.

وی ادعا می‌کند که تا کنون ۷۰۰ تن از معتادین را در این مرکز مداوا کردند و ۲۵۰ تن دیگر هم در حال مداوا هستند.

etiad

با این همه افرادی که شوق ترک اعتیاد به دلشان رخنه کرده؛ نگران روزهای هستند که پس از ترک اعتیاد مواد مخدر انتظارشان را می‌کشد. بیکاری و فقر از همین اکنون برای‌شان دغدغه آفرین شده.

آمار تایید نشده‌ای وجود دارد که شمار معتادین در هرات بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تن است که تجمع‌گاه اصلی آنان منطقه «کمر کلاغ» خوانده می‌شود و پس از ویرانی این شهرک از سرنوشت جای بود و باش بقیه معتادین خبری در دست نیست.

مطالب مرتبط

ایجاد مرکز ترک اعتیاد از سوی یک معتاد در غرب افغانستان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,