Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
عادی‌سازی روابط کوبا و آمریکا

«آمریکا قصد دارد که کوبا را از فهرست حامیان تروریسم خارج ‌کند»

2015 April 10

خبر / رادیو کوچه

 

«رائول کاسترو» و «باراک اوباما»، روسای جمهوری کوبا و ایالات متحده آمریکا برای شرکت در اجلاس سران قاره آمریکا وارد پاناما شدند. این برای نخستین بار است که رهبر کوبا در نشست سازمان کشورهای قاره آمریکا، که معمولن زیر نفوذ ایالات متحده قرار دارد، حضور می‌یابد.

رسانه‌های خبری روز جمعه دهم مارس گزارش داده‌اند که «باراک اوباما»، قبل از ترک جامائیکا به مقصد پاناما، با بیان این که انتظار ندارد یک شبه همه چیز تغییر یابد، گفت: «کوبا نمی تواند برای مثال همانند جامائیکا، ناگهان شریک دیپلماتیک د آمریکا شود. این کار زمان خواهد برد.»

عادی‌سازی روابط با کوبا یکی از کارهایی است که «باراک اوباما» قصد دارد در طول دوران ریاست جمهوری خود به آن دست یابد و به عنوان میراثی از خود بجای بگذارد، میراثی که تحقق آن بی‌شک در سایه بیش از نیم قرن خصومت و دشمنی واشینگتن و هاوانا یک شبه حاصل نخواهد شد.

obama_castro

همزمان، «جان کری» و «برونو رودریگز» وزاری خارجه آمریکا و کوبا، پشت درهای بسته در پاناما در حالی گفت‌وگو کردند که بنابر گزارش‌ها آمریکا درصدد خارج کردن کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم است.

در همین رابطه سناتور دمکرات «بن کاردین» یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا اعلام کرده است که وزارت خارجه آمریکا به کاخ سفید توصیه کرده که کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود.

در صورتی که آمریکا نام کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کند راه بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور در پایتخت‌های یکدیگر هموار می‌شود.

در حال حاضر چهار کشور کوبا، سوریه، سودان و ایران در فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا قرار دارند.

بیشتر بخوانید

آمریکا تحریم شرکت‌هایی را که با کوبا معامله می‌کردند لغو کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,