Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سفر روزنامه‌نگار اسراییلی به ایران

«علی جنتی گفت خبرنگار اسراییلی با دغل‌کاری وارد ایران شده بود»

2015 April 14

خبر / رادیو کوچه

 

«علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در واکنش به انتقادها از سفر یک روزنامه‌نگار اسراییلی به ایران، او را به دغل‌کاری متهم برای ورود به ایران متهم کرد.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز دوشنبه سیزدهم آوریل در این رابطه گزارش داده است که «علی جنتی»، «اورلی آزولای»، خبرنگار یک روزنامه اسراییلی را برای ورود به ایران به «دغل‌کاری» متهم کرد و گفت که این روزنامه‌نگار به عنوان توریست وارد ایران شده و بعد از خروجش معلوم شده که خبرنگار اسراییلی است.

بنابه این گزارش در حالی است که مدیر کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری «مهر» گفته بود که این روزنامه‌نگار اسراییلی با گذرنامه آمریکایی به ایران سفر کرده بود، آقای «جنتی» گفته است که خانم «آزولای» با پاسپورت اروپایی وارد ایران شده است.

به گفته «محمد منصور کوشش»، وزارت ارشاد در حال پیگیری این موضوع است که «آیا او ویزایش را در سفارتخانه گرفته یا در فرودگاه به او تحویل شده است.»

orly_azoulay

«اورلی آزولای»، رئیس دفتر واشنگتن روزنامه اسرائیلی «یدیوت آحارانوت» در سفری دو هفته‌ای به ایران به شهرهای مختلف سفر کرد و در مطلبی با عنوان «دیدار با یهودی‌های ایران» در روزنامه «آحارانوت» درباره بازدید خود از کنیسه‌هایی در شهرهای اصفهان، همدان و شیراز گزارش داده و عکس‌هایی از این دیدارها منتشر کرده است.

سفر خانم «آزولای» با انتقاد شدید رسانه‌های محافظه‌کار در ایران روبرو شده است. روزنامه کیهان این سوال را مطرح کرد که «حتا اگر وی با گذرنامه جعلی وارد شده باشد – که احتمال آن زیاد است – شناسایی یکی از مشهورترین خبرنگاران اسراییلی کار سختی نیست و معلوم نیست غفلت در این مسئله مهم، چه توجیهی دارد.»

حدود هشت سال پیش دولت عربستان سعودی از سفر «اورلی آزولای» که قصد داشت برای پوشش اخبار مربوط به سفر «بان کی‌مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد وارد ریاض شود، جلوگیری کرده بود.

در آن زمان رسانه‌ها گزارش دادند که خانم «آزولای» که متولد اسرائیل است، با گذرنامه فرانسوی‌اش برای ورود به عربستان درخواست روادید کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,