Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
ملودی کوچه

«تام جونز، خواننده‌ی خستگی‌ناپذیر»

2010 March 19

ثمر سعیدی/ملودی کوچه

Samar@koochehmail.com

«تام جونز» خواننده‌ی سبک‌های پاپ و سول بیش از 45 سال است که در زمینه‌ی موسیقی فعالیت می‌کند. او از دل فقر و گم‌نامی به شهرت و محبوبیت فراوانی دست پیدا کرده است. در این برنامه‌ی ملودی کوچه، از این هنرمند صحبت کرده‌ایم.

تام جونز با صدای گرم و قدرتمند خود در خاطره‌ی بسیاری از مردم جهان جای دارد. او با نام اصلی «تامس جونز وودوارد» در ولز انگلستان در سال 1940 متولد شد. خانواده‌ی فقیر تام در مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه‌ی خود از شنیدن صدای تام نوجوان لذت می‌بردند چون او در  زمینه‌ی خوانندگی استعدادی خدادادی داشت و در جشن‌های دوستانه آواز می‌خواند. تام در سن 17 سالگی ازدواج کرد و تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان نرساند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همزمان با پدر شدن در سنین نوجوانی، تام مجبور بود به سختی کار کند تا خرج خانواده‌اش را بدهد. باربری، دربانی، کارگری ساختمان و رانندگی ماشین‌های سنگین از جمله کارهایی بودند که تام جونز برای تامین معاش انجام می‌داد تا این‌که به‌یاد صدای خوب و استعدادش در خوانندگی افتاد و تصمیم گرفت در بارها آواز بخواند و از این راه پول درآورد.

مدتی بعد تام جونز تهیه‌کننده‌ای را راضی کرد که از او حمایت کند تا آهنگ‌هایی را ضبط کرده و به بازار موسیقی عرضه کند. وی اندک‌اندک به موفقیت دست پیدا کرد و در سراسر ولز معروف شد. سپس به بارها و کلاب‌هایی که تا پیش از این دوره در آن‌ها به آواز خواندن مشغول بود برگشت اما طولی نکشید که تهیه‌کننده‌ی معروف‌تری از راه رسید و به تام کمک کرد که این‌بار بتواند خودش را در سراسر انگلستان مطرح کند.

سال‌های نیمه‌ی دوم دهه‌ی 60 اوج دوران درخشش تام جونز بودند. محبوبیت وی از مرزهای کشورش فراتر رفت و این هنرمند به آمریکا مهاجرت کرد تا در کلاب‌های نیویورک و لاس وگاس آواز بخواند. تام جونز با استقبال شدیدی مواجه شد به‌طوری‌که خانم‌های جوان در هنگام اجرای زنده‌ی این هنرمند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌دادند و جیغ‌ها و فریادهای سرشار از شادی و هیجان، برنامه‌های تام را معروف کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,