Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
در منطقه غربی شهر موصل

«قتل‌عام ٣٠٠ اسیر غیرنظامی کرد ایزدی توسط داعش»

2015 May 03

خبر / رادیو کوچه

 

شبه‌نظامیان اسلام‌گرای افراطی، دولت اسلامی «داعش» ۳۰۰ نفر از اسرای کردهای ایزدی را در شمال عراق را کشتند.

رسانه‌های خبری به نقل از منابع نزدیک به کردهای ایزدی گزارش داده‌اند که کشتار دسته جمعی زندانیان ایزدی، در منطقه تحت کنترل داعش، در شام‌گاه روز جمعه گذشته اول ماه می و در منطقه غربی شهر موصل انجام شده است.

در همین رابطه حزب «ایزدیان پیشرو» با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که گروه دولت اسلامی شام‌گاه روز جمعه، ۳۰۰ تن از شهروندان ایزدی را که در اسارت این گروه بوده اند را در نزدیکی تل‌عفر قتل‌عام کرده است.

«اثیل نجیفی» استاندار استان نینوا نیز در صفحه فیس‌بوک خود ضمن تایید خبر قتل‌عام اخیر ایزدی‌ها آن را یک اقدام مجرمانه و وحشیانه از سوی داعش خوانده است.

yazidi

هنوز مشخص نیست قتل این اسرای ایزدی چطور اتفاق افتاده و چرا در این موقعیت زمانی کشته شده‌اند، اما برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که داعش این افراد را به تلافی فرار گروهی از ایزدیان، در ماه گذشته قتل‌عام کرده است.

ماه گذشته نزدیک ۷۰ شهروند ایزدی در شمال شهر تل‌عفر از دست داعش فرار کرده و خود را به نیروهای پیشمرگه کردستان رسانده بودند.

نیروهای دولت اسلامی که تابستان گذشته، توسط نیروهای پیشمرگه‌ اقلیم کردستان و گریلاهای حزب کارگران کردستان، از شمال عراق بیرون رانده شدند، تاکنون هزاران نفر از ایزیدی‌ها را کشته یا اسیر کرده‌اند و بسیاری از زن‌های ایزدی را به بردگی جنسی واداشتند.

تخمین زده می‌شود که هزاران شهروند کرد ایزدی که شبه نظامی‌های دولت اسلامی، آن‌ها را کافر می‌دانند همچنان در اسارت این گروه باشند.

با پیشروی دولت اسلامی در عراق نزدیک ۳۵۰ هزار ایزدی از خانه‌هایشان رانده شدند و یا به اسارت شبه‌نظامیان این گروه درآمدند. آن‌ها همچنین غیرنظامی‌های ایزدی را در کوهستان سنجار گرفتار کرده بودند اما در اواخر آذرماه نیروهای کرد با حمایت جنگنده‌های آمریکایی محاصره این کوهستان را شکستند و توانستند هزاران کرد ایزدی را آزاد کنند.

بیشتر بخوانید

داعش: به بردگی بردن زنان و کودکان کرد ایزدی مطابق شرع اسلام بود

داعش بیش از ۲۰۰ گروگان سالخورده ایزدی را آزاد کرد

نیروهای پیشمرگه کردستان محاصره کوهستان شنگال را شکستند

داعش در شمال عراق دست به پاک‌سازی قومی و مذهبی زده است

تشنگی جان چهل کودک آواره ایزیدی شنگال را گرفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,