Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
براساس تازه‌ترین نتایج انتخابات

«دیوید کامرون بار دیگر نخست‌وزیر بریتانیا شد»

2015 May 08

خبر / رادیو کوچه

 

بر اساس تازه‌ترین نتیجه انتخابات عمومی بریتانیا، حزب محافظه‌کار با کسب ۳۲۶ کرسی، اکثریت مطلق آرا را به دست آورده که به تنهایی و بدون نیاز به ائتلاف می‌تواند دولت تشکیل دهد و «دیوید کامرون»، نخست وزیر فعلی و رهبر این حزب در این مقام خواهد ماند.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در بریتانیا روز جمعه هشتم ماه می، ضمن اعلام این خبر گزارش داده که آقای «کامرون» گفته است نخست‌وزیر تمام مردم بریتانیا خواهد بود و برای اتحاد این کشور تلاش می‌کند.

بنابه این گزارش، به جز «دیوید کامرون»، دیگر برنده بزرگ این انتخابات «نیکلا استورژن»، رهبر حزب ملی‌گرای اسکاتلند، «اس ان پی»، است.

همچنین در پی اعلام نتیجه انتخابات عمومی بریتانیا، «اد میلیبند»، رهبر حزب اصلی مخالف یعنی حزب کارگر، با ناامید کننده و دشوار خواندن نتایج انتخابات، از مقام خود استعفا کرد.

آقای «میلیبند» گفت حزب او نتوانسته در انگلستان موفقیتی به دست بیاورد و در اسکاتلند نیز قربانی رشد ملی‌گرایی شده است.

پیش‌تر نیز «نیک کلگ»، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا و معاون نخست‌وزیر در دولت ائتلافی از مقامش استعفا کرد.

kameron

براساس این گزارش، لیبرال دموکرات‌ها که طی پنج سال اخیر شریک دولت ائتلافی بریتانیا بودند، شبی سخت داشتند و بسیاری از کرسی‌های مهم خود را از دست دادند. به این ترتیب بسیاری از شخصیت‌های مهم این حزب به پارلمان راه نیافته‌اند اما خود «نیک کلگ» در حوزه انتخابیه‌اش بیشترین رای را آورد و توانست کرسی خود را حفظ کند.

این حزب تنها موفق شد هشت کرسی کسب کند و در تاریخ اخیر حزب، این شدیدترین ضربه به آن بوده است.

علاوه بر رهبران احزاب کارگر و لیبرال‌دموکرات، «نایجل فاراژ»، رهبر حزب ملی‌گرای استقلال بریتانیا هم از مقامش استعفا کرد. حزب آقای «فاراژ» تنها یک کرسی به دست آورد و خود او نیز نتوانست در حوزه انتخابیه‌اش پیروز شود و به پارلمان راه یابد.

در انتخابات روز گذشته، پنج‌شنبه ۷ مه، هزاران نامزد برای ۶۵۰ کرسی پارلمان بریتانیا رقابت کردند. برای تشکیل یک دولت با اکثریت مطلق، نیاز به ۳۲۶ کرسی (نصف به اضافه یک کرسی‌ها) است.

نظام انتخاباتی بریتانیا مبتنی بر اکثریت نسبی است. در هر حوزه انتخاباتی، نامزدی که بیش از رقبایش رای آورده باشد یک کرسی به دست می‌آورد و نماینده پارلمان می‌شود. این نامزد لازم نیست اکثریت مطلق آراء مردم را کسب کند. رهبر حزبی که اکثریت مطلق (نصف به علاوه یک) کرسی‌های پارلمان (۳۲۶ کرسی) را برده باشد، نخست‌‌وزیر می‌شود.

نتیجه انتخابات بریتانیا می تواند عواقب شدیدی برای آینده عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا و همچنین یکپارچگی بریتانیا داشته باشد. دیوید کامرون وعده داده است که در روابط کشورش با اتحادیه اروپا بازنگری کند و موضوع باقی ماندن در این اتحادیه را به همه‌پرسی بگذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,