Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
بیست و نهم اسفند - بیست مارس

«تقویم تاریخ بیست و نهم اسفند»

2010 March 20

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 1735 میلادی – نادرشاه به «نوروز» و آیین‌های آن علاقه‌مندی فراوان داشت. وی سکه خود موسوم به سکه نادری را در مراسم سلام نوروز رایج ساخت و تعدادی از آن را به رسم عیدی به منشی‌ها و افسران خود داد که در یک طرف سکه نقش شده بود: «الخیر فی ماوقع» و در طرف دیگر سکه این عبارت دیده میشود: «نادر ایران زمین».
 • 1322 خورشیدی – تهرانی‌ها سال 1322 را در سایه ترس از تیفوس آغاز کردند و نوروز خوبی نداشتند . بیماری مسری و کشنده تیفوس که نتیجه فقر ناشی از جنگ و اشغال نظامی ایران بود از اواخر سال 1321 بر بیچارگی مردم افزوده بود و هر روز صدها تن از این بیماری جان می‌سپردند. از ترس این بیماری که بعدها به نقاط دیگر کشور سرایت کرد کسی جرات دست زدن به ظرف دیگری و رفتن به مهمانی شام و ناهار را نداشت. با وجود این، مراسم عید دیدنی با احتیاط تمام انجام شد. در نیمه اسفند دولت وقت از مجلس اعتبار اضافی برای مبارزه با این بیماری تقاضا کرد که به مبلغ پانصد هزار تومان تصویب شد، ولی موثر واقع نگردید.
 • 1329 هورشیدی – دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت و مبارز راه ملی شدن نفت ایران روز 29 اسفند هر سال را روز ملی‌شدن نفت، یک روز ملی و تعطیل عمومی اعلام کرد. 29 اسفند 1329 طرح ملی شدن نفت ایران به صورت قانون درآمده بود که در اجرای آن پس از پنج‌دهه، از انگلستان در نفت ایران خلع ید شد و این دولت را چنان بر آشفت که تا براندازی حکومت دکتر مصدق در مرداد 1332 دست از مخالفت، تحریک، تحریم و توطئه نکشید.
 • 1349 خورشیدی – «ایران‌تایمز بین‌المللی» تنها روزنامه بادوام دو زبانه (فارسی‌ـ‌انگلیسی) برون مرزی که در شهر واشنگتن منتشر می‌شود 29 اسفند کار خود را آغاز کرد. ناشر این روزنامه، جواد خاکباز است که پیش از انتشار ایران تایمز از نویسندگان نشریات موسسه اطلاعات در تهران بود و هم‌زمان در روزنامه اطلاعات(فارسی)و تهران جرنال( نشریه انگلیسی زبان) آن موسسه قلم می‌زد و از چند سال پیش از انتقال به آمریکا آرزوی خود را با همکارانش در میان گذارده بود که می‌خواهد در واشنگتن یک نشریه منظم دو زبانه منتشر کند، نشریه‌ای مستقل و حرفه‌ای که دیکته کسی را ننویسد و بی‌طرفی و انصاف را شعار خود قرار دهد و به ژورنالیسم اصیل وفادار بماند و هزینه‌هایش را تنها خریداران و اصحاب اعلان و آگهی تامین کنند.
 • 1890 میلادی – بیسمارک مردی که به تدبیر او آلمان که به صورت امیرنشین‌های متعدد بود یک‌پارچه و به صورت یک قدرت در اروپا در آمد 20 مارس از صدراعظمی برکنار و خانه‌نشین شد. وی با سه جنگ محدود دانمارک، اتریش و فرانسه ــ سه مدعی ایالات آلمانی ــ را شکست داده بود و به هدف خود که ایجاد آلمان واحد بود و کسی تصورش را نمی‌کرد جامه عمل پوشانیده بود.
 • 1954 میلادی – برای نخستین بار یک روزنامه محلی در شهر کلمبیا در ایالت پنسیلوانیای آمریکا برای توزیع، جعبه فلزی خودکار بدون متصدی بکار برد. تکنولوژی این جعبه‌ها که در سراسر جهان ( جز ایران و چند کشور دیگر ) معمول شده اند پیچیده نیست.
 • 1928 میلادی –  صدور گذرنامه سیاسی در ایران محدود شد و در چارچوب قانون قرار گرفت.
 • ۱۳۰۶ خورشیدی –  زادروز «هوشنگ ابتهاج» شاعر غزل‌سرای ایرانی.
 • ۱۳۸۶ خورشیدی – درگذشت «ثمین باغچه‌بان» شاعر، نویسنده، آهنگ‌ساز و مترجم.
 • 2005 میلادی – روز زمین .
 • 1956 میلادی –  روز استقلال در تونس .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,