Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
پس از اعلام حکم دادگاه عمومی شهر تهران

«محسن نامجو: دیگر معذرت‌خواهى نمى‌کنم»

2009 July 17

بی بی سی فارسی – به گزارش ایکنا، خبرگزارى قرآنى ایران، محسن نامجو، خواننده، به اتهام توهین به مقدسات، اجراى تمسخرآمیز آیات قرآن و بى‌حرمتى به کتاب مقدس مسلمانان از سوى دادگاه عمومى شهر تهران به پنج سال حبس تعزیرى محکوم شده است.

عباس سلیمى، از مسوولان فعالیتهای قرآنی در وزارت ارشاد، در شهریور ماه ۱۳۸۷ به طور شخصى از محسن نامجو به‌خاطر یکى از ترانه‌هاى او که از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار گرفته بود، به دادستان تهران شکایت کرد. دادگاه عمومى شهر تهران راى خود را در غیاب محسن نامجو صادر کرده است.

در همین رابطه گفت و گوى کوتاهى با محسن نامجو انجام دادیم.

آقاى نامجو در سایت هاى فارسى زبان خبرى گفته شده که شما محکوم به ۵ سال حبس تعزیرى شده اید، از چگونگی و دلیل آن خبر دارید؟

سال ها قبل قطعه اى را در یک ضبط خصوصى اجرا کردم. متن آن یک شعر عربى داشت. به خاطر اینکه بخشى از جملاتى که در قرآن وجود دارد از لحاظ ریتمیک با آن قطعه همخوانى داشت من از آنها استفاده کردم. یک بار قبل از خروج من از ایران در این رابطه از من وسوال و جواب کرده بودند. در حدود اواخر آگوست سال گذشته بعد از خروج من از ایران خبرى آمد که آقاى عباس سلیمى که مدرس قرآن در صدا و سیما و جاهاى دیگر است به طور شخصى از من شکایت کرده اند.

من بلافاصله بعد از این اتفاق متنى نوشتم و از مادرم، مردم و علما و همه عذرخواهى کردم ولى با توجه به صدور این حکم دیگر فکر نمى کنم جاى عذرخواهى داشته باشد. از یک مرحله اى به بعد تکلیف آدم با کل سیستم روشن مى شود. من قصد دارم آن قطعه را این بار با ارکستر ضبط کامل کنم و آن را به شخص آقاى عباس سلیمى تقدیم مى کنم.

فکر نمى کنید این حکم ممکن است ربطى به کارهاى اخیر شما داشته باشد، از جمله قطعه اى که اخیرا منتشر کردید و آن را تقدیم به معترضان نتایج ریاست جمهورى کردید؟

نمى دانم، مى تواند بى ربط هم نباشد. به هر حال زمانى که من آن کارها را کردم چه ضبط ویدئو کلیپ بیابان، که اولِ آن نوشته شده تقدیم به همه مردمى که در خیابان ها بودند، و چه شب شعرى که در برلین برگزار شد و من در آن شعرخوانى کردم؛ تصمیم خودم را گرفته بودم و تکلیف ام را با کل سیستم روشن کردم. من اگر هم زمانى بخواهم به ایران برگردم ۵ سال که هیچ تا ده سال هم براى زندان آماده خواهم بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,