Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
سخن‌گوی وزارت خارجه ایران

«ایران اجازه بازرسی کشتی حامل کمک‌های آن کشور به یمن را نمی‌دهد»

2015 May 13

خبر / رادیو کوچه

 

«مرضیه افخم» سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران گفت: به کشورهای درگیر در جنگ یمن اجازه بازرسی کشتی حامل کمک‌های انسانی جمهوری اسلامی ایران داده نخواهد شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه گزارش داد که، مرضیه افخم در مورد ارسال کمک‌های ایران به  یمن گفته است، محاصره کشورهایی که وی آن‌ها را متجاوز به یمن معرفی کرده که قریب پنجاه روز تداوم داشته شرایط زندگی و گذران امور اولیه در این کشور را بسیار وخیم کرده و در آستانه فاجعه انسانی قرار داده است.

سخن‌گوی وزارت خارجه ایران، افزوده است: «طی روزهای گذشته موضوع ضرورت ارسال فوری کمک‌های غذایی و دارویی با نهادهای بین‌المللی مسئول در این زمینه به طور فشرده پیگیری شد و ارسال کمک‌های ایران آغاز شده است که امیدواریم در اولین زمان و با هماهنگی دفتر امور کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد به دست مردم یمن برسد.»

afkham.

خانم «افخم» در حالی گفته است که ایران اجازه بازرسی به کشتی حامل کمک‌های آن کشور را نمی‌دهد که، احمد عسیری، سخن‌گوی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، علیه شورشیان شیعه حوثی یمن گفته است که هر کشتی که قصد ورود به آب‌های یمن را داشته باشد، باید از مقامات دولت یا ائتلاف اجازه بگیرد.

کشتی «ایران‌شاهد» حامل «کمک‌های بشردوستانه» به یمن روز دوشنبه بندرعباس را در حالی به مقصد یمن ترک کرد که هلال احمر ایران اعلام کرده بود اعزام این کشتی را از قبل به هلال احمر عربستان سعودی اطلاع داده است.

ایالات متحده آمریکا از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که کشتی «ایران‌شاهد» را به جای یمن به سمت جیبوتی هدایت کند، جایی که سازمان ملل متحد مرکزی را برای توزیع کمک‌های انسانی دایر کرده است.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» روز سه‌شنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه، از پرواز «چند فروند هواپیمای جنگی» و یک «بالگرد ناشناس» بر فراز این کشتی خبر داده و گفته بود که یک بالگرد «ناشناس» عصر روز سه‌شنبه در آب‌های بین‌المللی دریای عمان به کشتی «ایران‌شاهد» نزدیک شده و با عبور از روی این کشتی پس از طی مسافتی دور زده و دوباره «با فاصله بیشتری» از کنار کشتی عبور کرده است.

در همین رابطه «مسعود جزایری»، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز سه‌شنبه هشدار داده بود که حمله به کشتی «کمک‌‌رسان» ایران که به مقصد یمن که با پشتیبانی ناوگروه سی و چهارم ارتش ایران متشکل از ناوشکن البرز و ناو پشتیبانی بوشهر در حرکت است، منطقه را «به جنگ می‌کشاند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,