Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«پروتکل الحاقی بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را ممکن می‌کند»

2015 May 14

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

از دیگران / رادیو کوچه

منبع: دویچه‌وله

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که پروتکل الحاقی باید به بازرسان اجازه دسترسی کامل به تأسیسات هسته‌ای ایران را بدهد. یوکیا آمانو تأکید کرده ایران در بیانیه مشترک لوزان با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ امکان بازدید از تأسیسات نظامی ایران را برای بازرسان آژانس فراهم می‌کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این سخنان را همزمان با آغاز دور تازه مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی برای دستیابی به توافق جامع و نهایی تا پایان ماه ژوئن بیان کرده است.

یوکیا آمانو در این مصاحبه اظهار داشته، ایران در زمان صدور بیانیه مشترک لوزان به طور خاص توافق خود را برای امضا و اجرای “پروتکل الحاقی” اعلام کرد.

ajans-atomi

پروتکل الحاقی امکان دسترسی بیشتری به تأسیسات مشکوک هسته‌ای ایران را برای بازرسان آژانس، در مقایسه با میزان دسترسی که اکنون در اختیار دارند، فراهم می‌کند. تا کنون بیش از صد کشور از جمله روسیه و آمریکا این پروتکل را امضا کرده‌اند، هر چند آمریکا و شماری از کشورهای دیگر به طور جداگانه مقرراتی را وضع کرده‌اند که به آنان این اطمینان خاطر را می‌دهد که انجام بازرسی از سوی آژانس در تضاد با منافع ملی این کشورها نباشد.

ایران نیز چنین خواسته‌ای را طرح کرده است. با این حال یوکیا آمانو گفته است که در مورد ایران نیز درست همان قوانینی اعمال خواهد شد که در مورد کشورهای دیگری که پروتکل الحاقی را امضا کرده‌اند، اعمال می‌شود.

مدیرکل آژانس در گفتگو با آسوشیتدپرس تصریح کرد: «در بسیاری از کشورهای دیگر ما هر چند وقت یکبار زمانی که دلایلی موجه برای انجام این کار داریم، درخواست بازرسی از تأسیسات نظامی آنها را مطرح می‌کنیم. پس چرا در مورد ایران اینگونه نباشد؟»

به گفته آقای آمانو چنانچه آژانس دلیلی موجه برای طرح این درخواست داشته باشد، این کار را انجام خواهد داد و “در اصل ایران باید آن را بپذیرد.”

برداشته شدن تحریم‌ها مشروط به بازرسی کامل از تاسیسات

جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات هسته‌ای، حصول توافق نهایی را مشروط به برداشته شدن سریع تحریم‌ها دانسته، اما دیپلمات‌های غربی می‌گویند ایران تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی کاملی از تأسیسات هسته‌ای این کشور نداشته باشد، و اسناد و مدارک مورد نیاز در اختیارش قرار نگیرد، نمی‌تواند امیدی به از میان رفتن تمامی تحریم‌ها داشته باشد.

atomi

یوکیا آمانو در پاسخ به پرسشی درمورد اینکه آیا پیوستن به پروتکل الحاقی از سوی ایران کمکی به تحقیقات آژانس خواهد کرد یا خیر گفت: «ما هنوز این موضوع را نمی‌دانیم. در حال حاضر نیز در موقعیت ارائه یک ارزیابی نیستیم. موفقیت تا اندازه زیادی بستگی به ریتم و سطح همکاری از سوی ایران دارد.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده، که هم اکنون برای ادامه مذاکرات در وین به سر می‌برد به تلویزیون دولتی ایران گفته است، “بخش قابل توجهی” از توافق پیش‌نویس شده اما “هنوز در مورد بخش‌هایی از آن اختلاف نظر وجود دارد.”

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، پیشتر در گفتگویی تلویزیونی اظهار داشته بود، مجلس در شرایط کنونی پروتکل الحاقی را “به هیچ عنوان تصویب نخواهد کرد.”

او تأکید کرده بود: «دولت نیز می‌داند که اکنون زمان ارائه لایحه پروتکل الحاقی نیست و این پروتکل زمانی می‌تواند به مجلس ارائه شود که همه تحریم‌ها لغو شده باشد و مدتی از این امر بگذرد و ما اعتماد کنیم که رقیب به فکر بازگشت به گذشته نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,