Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
معاون وزیر خارجه ایران

«متن نهایی توافق اتمی میان ایران و ۵+١ به این زودی تمام نمی‌شود»

2015 May 15

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس عراقچی»، معاون وزیر خارجه ایران و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات اتمی می‌گوید که نگارش پیش‌نویس متن نهایی توافق هسته‌ای به این زودی تمام نمی‌شود و هنوز اختلافات میان طرفین بسیار است.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز جمعه بیست و پنجم اردیبهشت ماه، گزارش داده است، عباس عراقچی که برای انجام مذاکرات اتمی در وین به‌سرمی‌برد با اشاره به روند نگارش پیش‌نویس توافق هسته‌ای گفت که «سرعت پیشرفت به دلیل سختی کار کم است» و امر نگارش این متن «به این زودی تمام نخواهد شد».

سومین روز مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای گروه ١+۵ از صبح روز پنج‌شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ماه برابر با چهاردهم می، در هتل کوبورگ آغاز شده است.

این سومین دور مذاکرات در چارچوب مذاکرات هسته‌ای است که برای نگارش پیش‌نویس توافق جامع برگزار می‌شود.

eraghchi

بنابه این گزارش، مذاکرات روز پنج‌شنبه با گفت‌وگوها و رایزنی سه جانبه معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سه ساعت به طول انجامید، برگزار شد. همچنین مذکرات در سطح کارشناسی همزمان با مذاکرات معاونان در جریان است.

قرار است امروز (جمعه) نیز ضمن دیدارهای از پیش اعلام شده معاونان وزیر خارجه ایران با همتایان روسی، چینی و اروپایی، نشست عمومی در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و ١+۵ برای جمع‌بندی مباحث برگزار شود.

«عباس عراقچی» عصر روز پنج‌شنبه پس از دیداری که با «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشت درباره این احتمال که تا فردا، جمعه، نگارش پیش‌نویس متن نهایی تمام شود؟ گفت: «خیر! به این زودی تمام نمی‌شود و کار بسیار سختی است؛ اختلافات هم زیاد است، هم در موارد جزیی و هم در موارد یک مقدار کلی‌تر.»

براساس این گزارش، «عراقچی» افزوده است: «فکر می‌کنم که ما یکی دو هفته دیگر حتمن باید ادامه بدهیم تا بتوانیم به یک متن واحد و به یک پیش‌نویسی که میزان اختلافات در آن حداقل باشد و بعد در جلسه وزیران نهایی شود برسیم، هنوز کار داریم تا به آنجا برسیم، ولی تلاش خودمان را انجام می‌دهیم، سرعت پیشرفت کم است به‌دلیل سختی کار، ولی خوب با یک روال مستمری ادامه دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,