Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات

«تلاش‌ برای ثبت ولایت هرات در لیست میراث‌های فرهنگی یونسکو»

2015 May 17

الهه ساحل / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هشت سال قبل از امروز ولایت  هرات در غرب افغانستان به دلیل داشتن بناهای تاریخی نامزد درلیست میراث های فرهنگی یونسکو شد، اما بی توجهی و عدم نظارت بر ساخت و سازهای کنار این ابده های تاریخی باعث شد نام  ولایت هرات از لیست حذف شود .

از چندسال به این سو ساخت و ساز های  بلند منزل در اطراف این اماکن به شدت ادامه دارد  که هیچ گونه جلوگیری نیز از سوی مقام های محلی هرات صورت نگرفت ، اما اکنون اداره اطلاعات و فرهنگ هرات از طرح‌های مختلف جهت شامل شدن هرات در لیست میراث‌های فرهنگی در سال ۲۰۱۶ سخن به میان می‌آورد.

«آریا رئوفیان »  سرپرست اداره اطلاعات و فرهنگ می‌گوید: «ترمیم و بازسازی مصلی هرات و ایجاد برنامه مدیریتی در زمینه حفاظت از شهر قدیم، از تلاش‌های این اداره به خاطر شامل شدن هرات در لیست  یونسکواست.»

harat

رئوفیان ایجاد ساختمان‌های خودسر و بدون در نظرداشت معیارهای تعیین شده در اطراف بناه‌های تاریخی را یکی از دلایل عدم ثبت شهر هرات در لیست میراث‌های فرهنگی در گذشته می‌داند، ولی تاکید دارد که  اداره اطلاعات و فرهنگ بعدازاین با جدیت از ساخت‌و‌سازهای غیرمعیاری در اطراف بناهای تاریخ جلوگیری خواهد کرد.

کارشناسان امور فرهنگی در هرات، ایجاد هماهنگی مناسب میان اداره‌های مربوط برای جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیر معیاری در نزدیک بناهای تاریخی را یکی از عوامل عمده می‌داند که سبب خواهد شد تا این ولایت  شامل لیست میراث‌های فرهنگی جهان شود.

ولی‌شاه بهره ریس انجمن ادبی هرات می گوید :«  درصورت که بین نهاد های مربوط هماهنگی درست و منظمی وجود داشته باشد برای پیشبرد این هدف می توانیم امید وار باشیم و درغیرآن ممکن نیست اداره اطلاعات و فرهنگ بتواند اهداف خود را پیاده کند. »

محسن موسوی یکی از شهروندان هرات  معتقداست  که باید دولت در برابرطرح حفظ آبده های تاریخی متوجه اقتصاد مردم نیز باشد و باید در بدل زمین که اجازه ساخت را ندارد باید زمینی یا معادل آن پول پرداخت شود تا مردم ما آسیب نبینند و از یک طرف باعث حل مشکل حفظ آبده های تاریخی  هم شده باشیم .

در حالی اداره اطلاعات و فرهنگ از تلاش‌ها این ادارهرجهت شامل شدن ولایت هرات در لیست میراث‌های فرهنگی یونسکو سخن می‌گوید که به گفته مسوولان این اداره هم‌اکنون این ولایت  بیش از ۸۰۰ آبده تاریخی دارد  که از این میان حدود ۵۰۰ آبده ثبت اداره اطلاعات و فرهنگ شده است.

هشت سال قبل نیز ولایت هرات به دلیل داشتن بناهای تاریخی نامزد درلیست میراث های فرهنگی یونسکو شد،اما این سازمان جهانی به دلیل معیاری نبودن برخی از موارد هرات را شامل کشورهای عضو این سازمان قرار نداد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,