Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
در ولایت هرات

«نگرانی خبرنگاران ازعدم همکاری دولت افغانستان با رسانه‌ها»

2015 May 18

الهه ساحل / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از دست‌آوردهای سیزده سال گذشته در افغانستان موضوع آزادی بیان و گسترش رسانه‌ها است.

رسانه‌های تصویری، صوتی و چاپی که دراین سال‌ها همراه و هم‌گام دولت افغانستان بوده است.

حالا و با گذشت بیش از شش ماه از ایجاد حکومت وحدت ملی نگرانی‌ها از کنار زدن خبرنگاران و رسانه‌ها از میدان کار و زار بالا گرفته است.

اطلاع‌رسانی از وضعیت افغانستان که هر لحظه‌اش درگیری و نبرد با مخالفین دولت است  عمده‌ترین و اساسی‌ترین وظیفه خبرنگاران در این کشور است.

«حامد مومن» مسول دفتر (NAI) یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد و همگانی در غرب افغانستان معتقد است که در زمان حاکمیت حامد کرزی وضعیت اطلاع‌رسانی بهتر از امروز بوده است .

rasanaha

وی در گفت‌وگوی که با «رادیو کوچه» داشت اظهار داشت که پنهان‌کاری و ندادن اطلاعات به رسانه‌ها دراین حکومت به یک دغدغه اساسی برای این نهاد حمایت کننده تبدیل شده است مومن می‌گوید ؛ در تلاش این هستند تا موضوع اطلاع‌رسانی دقیق که به گفته وی در این ماه‌های اخیر از جانب مسوولان دولتی در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد را دادخواهی کرده و دولت را متوجه حساسیت این موضوع کنند.

در همین ضمینه گفتگوی انجام داده‌ام با حامد مومن مسول دفتر نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد و همگانی در غرب افغانستان و نخست از تحولات سال گذشته بر کار خبرنگاران در افغانستان پرسیدم؟

 • به نام خدا شما می‌دانید که در سال گذشته زد و بندهای سیاسی و انتخاباتی در جریان بود. یقینن خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای کشور یک سال بسیار جنجال برانگیزی و نگران کننده را سپری کردند. دراین سال تعدادی از خبرنگاران قربانی شدند و تعدادی  تهدید امنیتی شدند. و حتا در مواردی سانسور رسانه‌ای نیز پیش آمد .

این موارد که انگشت شما به آن اشاره کردم مواردی بودند که در سال گذشته برخبرنگاران در افغانستان اتفاق افتاد.

 • آقای مومن دفتر شما به عنوان حمایت کننده رسانه‌ها چه اقداماتی برای مواردی که ذکر کردید انجام داده است؟
 • شما می‌دانید که دفتر ما یکی از دغدغه‌هایش رفع مشکلات امنیتی خبرنگاران در افغانستان است  وحمایت از آزادی بیان در کشور،

نی دفتری است که در دوبخش کار می‌کند یکی ایجاد ظرفیت برای خبرنگاران و کسانی‌که علاقمند به کار در رسانه‌ها باشند و در بخش دیگر برنامه حمایت از خبرنگاران را دارد. برای حقوق خبرنگاران دادخواهی به راه می‌اندازیم و با حمایت و بلند کردن صدای خبرنگاران دولت را متوجه وضعیت خبرنگاران در درون کشور کنیم .

 • اگر در مورد امسال صحبت کنیم نظرشما در مورد وضعیت خبرنگاران در سال روان چه خواهد بود؟
 • درجریان سال روان ما همین دغدغه‌های که ذکر کردم را از سال‌های قبل با خود در این سال هم داریم . دولت و نهاد‌های دولتی سهم بارزی در انتقال این دغدغه ها از سال‌های گذشته به امسال را دارند.
hamid-momin

حامد مومن

از شروع امسال دغدغه تهدید خبرنگاران  سکوت دولت در برابر اطلاع‌رسانی و همکاری با رسانه‌ها همه این موارد نگرانی ما را همراه خود دارد .

حداقل در سال گذشته ما وضعیت اطلاع‌رسانی بهتری را در رسانه‌ها داشتیم اما با سکوت دولت و عدم همکاری برای اطلاع‌رسانی از جانب دولت نگرانی ما برای امسال بیشتر است .

 • آقای مومن بگذارید این‌گونه طرح سوال کنم که تفاوت‌ها بین حاکمیت آقای حامد کرزی با دولت وحدت ملی در چیست در قبال کار رسانه‌ها و همکاری دولت با رسانه‌ها ؟
 • تفاوت عمده‌ای که در بین دو دولت وجود دارد همانا این است که در دولت آقای کرزی بی‌توجهی به خبرنگاران می‌شد امنیت‌کاری برای خبرنگارن وجود نداشت اما دولت برای اطلاع‌رسانی از وضعیت کشور با رسانه‌ها همکاری می‌کرد و سکوت و کتمان‌کاری در کار نبود  اما متاسفانه در چند ماهی که از حکومت وحدت ملی می‌گذرد دیده می‌شود که دولت چندان به دادن اطلاعات به رسانه‌ها همکار نیست.
 • آخرین پرسش من این خواهد بود که امیدواری شما برای بهبود وضعیت اطلاع‌رسانی از جانب دولت و خود کار خبرنگاران در افغانستان چه خواهد بود.؟
 • در درون کشور نهادهای مختلف خبرنگاری به همراه خود خبرنگاران در تلاش این هستند تا با مشکلات مبارزه کنند و راه‌حل بهتری پیدا کنند. در وضعیت کنونی و با وجود بی‌توجهی دولت و مقام‌های دولتی جای هیچ‌گونه امیدواری باقی نمی‌ماند.در یک حالت می‌شود به تغییر وضعیت امیدواربود که دولت توجه بیشتری کند و برای اطلاع‌رسانی از وضعیت کشور خبرنگاران  را بی‌خبر نگذارد
 • با سپاس از شما
 • ممنون از شما به دلیل ترتیب این گفت‌وگو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,