Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
برنامه استاتوس

«برخورد پلیس با بد‌پوششی و کشف حجاب»

2015 May 20

مسیب سروندی – الهام رحیم زداه / رادیو کوچه

 

از روز گذشته پلیس تهران بزرگ با استقرار گشت‌های امنیت اخلاقی با بد‌‌پوششی و کشف حجاب سرنشینان خودروها در بزرگراه‌های سطح شهر تهران برخورد می‌کند. برنامه استاتوس این هفته با موضوع گشت ارشاد و تاثیرات آن بر زندگی و روحیه مردم ایران تهیه شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«جنتی: افرادی در انتخابات فعال شده‌اند که چشم دیدن ولایت فقیه را ندارند»

«آیت‌اله جنتی» در دیدار اعضای «مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی» گفت: راه‌کارهای فقهی باید به طور کاربردی و ملموس در زندگی مردم دیده شود و پاسخگوی مسایل و مشکلات آنان باشد.

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی شورای نگهبان، دبیر شورای نگهبان ضمن تشکر از اقدامات و عمل‌کرد این مرکز در شناخت موضوعات مبتلا به مردم و هم‌چنین برپایی نمایشگاه و موزه فقه و زندگی افزود: من همواره خلا چنین مرکزی را احساس می‌کردم و از بی‌توجهی به مسئله موضوعات فقهی گله‌مند بودم، از این‌رو وجود این مرکز را غنیمت می‌دانم و از تاسیس آن که بنا به دستور رهبری ایجاد شد، بسیار خوشحالم.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه کارهای خوبی در خصوص فقه کاربردی صورت گرفته است. البته متاسفانه در حوزه‌های علمیه مسایل مورد ابتلای مردم کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد و برخی اقدامات نیز تکراری و موازی است.

janati

آقای جنتی افزود: ما مسایل بر زمین مانده زیاد داریم، باید برای سوالات مهم جامعه در مسایل پزشکی، نجوم و استهلال، مسافت شرعی، حد ترخص، فضای مجازی و مانند اینها پاسخ داشته باشیم و بتوانیم مردم را قانع کنیم.

وی عمل‌کرد مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی را دارای آثار و برکات بلندمدتی دانست و افزود:‌ اهل فن و کارشناسانی که درگیر مشکلات جامعه هستند و با مردم سر‌و‌کار دارند مثل اعضای شورای نگهبان که در قوانین با این موضوعات روبه‌رو می‌شوند، متوجه هستند که شما چه کار باارزشی کرده‌اید، لذا ارزش کار شما در آینده بیشتر مشخص می‌شود.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفند امسال گفت: باید با حساسیت از مسایل مربوط به انتخابات و کیفیت فعالیت افراد در آن مطلع باشید. الان افرادی در این انتخابات فعال شده‌اند که مسوولیت‌های بالایی هم دارند، اما اساسن چشم دیدن ولایت فقیه را ندارند و همه همشان افزایش قدرت خودشان و کاهش اقتدار ولایت است. البته تا الان خدا لطف کرده و مانع تحقق اهداف آنان شده است.

سوتی هفته

«برخورد پلیس با بد‌پوششی و کشف حجاب»

از روز گذشته پلیس تهران بزرگ با استقرار گشت‌های امنیت اخلاقی با بد‌پوششی و کشف حجاب سرنشینان خودروها در بزرگراه‌های سطح شهر تهران برخورد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، طرح برخورد با بد‌پوششی و کشف حجاب سرنشینان خودروها در بزرگراه‌های سطح شهر تهران از روز گذشته آغاز شده است.

gashtershad

بر اساس مشاهدات، پلیس تهران بزرگ با استقرار گشت‌های امنیت اخلاقی در بزرگراه‌ها حضور فعال داشته و با بدپوششان برخورد جدی می‌کند.

حوادث

«هواپیمای خلبان قلابی در پایگاه دوم پلیس آگاهی فرود آمد»

خلبان قلابی که با وعده استخدام افراد در مشاغل میهمانداری و اداری اقدام به دریافت مبالغ چند میلیون تومانی از آنها کرده بود در ترمینال شماره دو فرودگاه مهرآباد توسط کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، در مورخه ٣١ فروردین ٩۴ خانم جوانی با مراجعه به دادسرای ناحیه ۵ تهران و طرح شکایتی اعلام کرد که شخصی به بهانه استخدام وی در شرکتی هواپیمایی، از وی کلاه‌برداری کرده است.

hawapima

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاه‌برداری و به دستور شعبه یازدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

یادی از تاریخ

«تاریخچه فرش»

دوره شکوفایی هنر فرش‌بافی در ایران، مقارن با حکومت صفویان (حدود قرن ١۵ و ١۶ میلادی) و به خصوص دوران «شاه طهماسب» و «شاه عباس» می‌باشد. فرش‌های بسیار نفیس و ارزشمندی از این دوران در موزه‌های سراسر جهان به یادگار مانده است. تحول عمده صنعت فرش‌بافی در قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی در ایران و ترکیه آغاز شد و سپس دامنه آن در قرن شانزدهم به هند و در قرن هفدهم میلادی به چین رسید. در آمریکای شمالی برای اولین بار فرش دست‌بافت در سال ١٨۶١ در نمایشگاهی در فیلادلفیا در معرض دید عموم قرار گرفت. تاثیر این نمایشگاه در مردم به اندازه‌ای بود که یک تاجر آمریکایی تمام فرش‌های نمایشگاه را خرید و اولین خرده‌فروشی فرش را در آمریکای شمالی راه‌اندازی کرد.

به نظر می‌رسد که قدیمی‌ترین فرش موجود در جهان، فرشی باشد که در سال ١٩۴٩ توسط باستان شناسان اتحاد جماهیر شوروی سابق در سیبری و در نزدیکی مغولستان کشف شد. این فرش حدود ٢۵٠٠ سال در زیر یخ مدفون بود و به همین دلیل به نحو حیرت انگیزی از تخریب در امان مانده است.

بسیاری از باستان شناسان بر این عقیده‌اند که محل بافت این فرش در ایران بوده است، گرچه تردیدهایی نیز در این مورد وجود دارد.

طرح فرش شامل تکرار نقش‌هایی در وسط، هم‌چون موزاییک است که با نقش‌های اسب، آدم و گوزن در حاشیه تزیین شده است. این فرش دارای حدود ٢٩ گره در هر سانتی‌متر مربع است.

farsh

کارشناسان عقیده دارند که تعداد شش یا هفت فرش دست بافت موجود در جهان، از دید هنری و تکنیکی دارای ارزش بسیار زیادی هستند.

شاید معروف‌ترین فرش جهان، فرش اردبیل، باشد که در موزه ویکتوریا و آلبرت در شهر لندن نگهداری می‌شود. این فرش از این جهت بسیار مشهور است که از روی آن نسخه‌برداری‌های بسیار متعددی انجام شده است، به طوری که امروزه در بسیاری از منازل، فرش‌هایی با طرح فرش اردبیل دیده می‌شود. فرش اردبیل توسط هنرمندی به نام «مسدوک کاشانی»، برای پوشش صحن آرامگاهی در شهر اردبیل بافته شده است. از قطعات یکی از این فرش‌ها برای مرمت دیگری استفاده شده است. به همین جهت، نسخه موجود در شهر لندن نمونه کامل‌تری می‌باشد. این فرش دارای تقارن مرکزی بوده و دقت به کار رفته در بافت، آن را در زمره یکی از بی‌نظیرترین آثار هنری در آورده است. این اثر منحصر به فرد دارای حدود 50 گره در هر سانتی‌متر مربع است و در زمره فرش‌هایی است که به نام ترنجی خوانده می‌شوند.

در انتها، مرور کوتاهی بر بزرگ‌ترین فرش موجود در جهان داریم. فرش عجایب (The carpet of wonder) در زمره نفیس‌ترین فرش‌های موجود در دنیا است. فرش عجایب دارای ابعاد 60.970.5 x متر‌مربع است که مساحتی بالغ بر چهار هزار و سی‌صد و چهل و هفت متر‌مربع را می‌پوشاند (مساحت فرش اردبیل که فرش بزرگی محسوب می‌شود حدود ۶١/۵ مترمربع می‌باشد). تعداد گره‌های این فرش حدود 35 گره در هر سانتی متر‌مربع است.

قسمت مرکزی این فرش بر اساس طرح داخلی سقف مسجد شیخ لطف‌اله، در اصفهان بافته شده است. سقف مسجد شیخ لطف‌اله (که در سال ١۶٠٣ به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است) یکی از برجسته‌ترین تجلی‌های هنر ایرانی به شمار می‌رود. یکی از پیچیده‌ترین عملیات مربوط به این فرش، پیاده کردن حجم خمیده سقف مسجد بر روی سطح دو بعدی فرش بوده است. در سقف مسجد نقش‌های شعاع‌های خارج شده از قسمت میانی سقف دارای ابعاد مساوی هستند. جهت القا حالت این سقف بر روی نقش فرش، ابعاد نقش‌ها به نسبت شعاع از مرکز افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب تصویر نقش روی فرش عینن مشابه تصویری است که بیننده‌ای که از پایین به سقف مسجد نگاه می‌کند، می‌بیند. این کار دارای چنان پیچیدگی بود، که شرکت فرش ایران (بافند فرش) حقوق مادی این عملیات را به نام خود ثبت کرده است.

بافت فرش عجایب از سال ١٩٩۶ آغاز شد و بعد از سه سال به پایان رسید.

استاتوس

در آیتم پایانی برنامه این هفته از شما درخواست داریم تا دیدگاه خود را در خصوص فعالیت گشت ارشاد در ایران و تاثیرات آن بر روحیه جوانان ایرانی برایمان بنویسید.

مطلب قبلی این مجموعه

تمامی نرم‌افزارهای ارتباطی تلفن همراه فیلتر می‌شوند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd4047502 NORVASC NO RX generic adalat