Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
وزات خزانه‌داری آمریکا

«آمریکا ایرلاین عراقی را به دلیل فروش ٩ فروند هواپیما به ایران تحریم کرد»

2015 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شرکت عراقی را که ٩ فروند هواپیمای ایرباس را به ماهان ایر فروخته بود، در لیست سیاه تحریم قرار داد.

خبرگزاری «ایسنا»، روز جمعه اول خرداد ماه گزارش داد، خزانه داری آمریکا اعلام کرد «الناصر ایرلاینز» که در عراق مستقر است به عنوان واسطه برای تامین هشت فروند ایرباس A340 و یک فروند ایرباس A320 برای ماهان ایر که از سال ٢٠١١ تحت تحریم آمریکا قرار دارد، مورد استفاده قرار گرفته است.

خبرگزاری «فرانسه»، در این رابطه گزارش داده است، خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «الناصر این ٩ هواپیما را از فروشندگان اروپایی که اطلاعی از مقصد اصلی این فروش نداشتند، خریداری کرده است.»

آمریکا همچنین یک بازرگان سوری به نام ایسام شاموت و شرکتش به نام «اسکای بلو برد اویشن» را برای کمک به ماهان ایر برای خرید هواپیما و قطعات تحریم کرد.

hawapima

تحریم‌های جدید شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی را از انجام معامله با شرکت‌ها و افراد قرار گرفته در لیست سیاه منع کرده و دارایی‌ها و منافع آن‌ها را در حوزه‌های قضایی آمریکا بلوکه می‌کند.

«آدام زوبین»، معاون موقت خزانه‌داری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و جرائم مالی در بیانیه‌ای اظهار کرده است: «ما همچنان با جدیت به مقابله با نقض تحریم‌های ایران می‌پردازیم و در تحریم کسانی که به فرار از تحریم‌ها کمک می‌کنند، تردید نخواهیم کرد.»

بر اساس این گزارش، صنعت هواپیمایی ایران از سال ١٩٩۵ که تحت تحریم قرار گرفته است، برای دریافت هواپیما و قطعات با مشکل روبرو بوده زیرا این تحریم‌ها مانع فروش تجهیزات و قطعات یدکی از سوی تولیدکنندگان غربی به ایران شده است.

محدودیت‌های مذکور تحت توافق هسته‌ای موقتی که میان ایران و گروه ١+۵ امضا شد و در ژانویه سال ٢٠١۴ به اجرا درآمد، تا حدودی تسهیل شد و فروش قطعات یدکی به صنعت هواپیمایی ایران را امکان‌پذیر کرد با این‌همه فروش مستقیم هواپیما ممنوع مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,