Saturday, 18 July 2015
07 December 2019
اخبار حقوقی هفتگی

«دور جدیدی از بازداشت‌ها توسط نیروی انتظامی»

2015 May 26

معین خزائلی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دور جدیدی از بازداشت‌ها توسط نیروی انتظامی»

پلیس امنیت تهران بیش از صد نفر از بزهکاران جوان را تنها در یک روز در بازداشت کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» روز چهارشنبه ٣٠ اردیبهشت گزارش کرد که طرح جدید برخورد با کسانی که پلیس ایران آنان را «ارازل و اوباش و مزاحمین نوامیس» می‌نامد در تهران آغاز شده است.

سردار «قادر کریمی» جانشین رئیس پلیس تهران با اعلام این خبر افزوده: «طی عملیاتی در سطح سر کلانتری‌های پنج، شش و هفت پایتخت، ١٠۴ تن از ارازل و اوباش و مزاحمین نوامیس دستگیر شدند.»

aobash

جانشین رییس پلیس تهران با معرفی این عملیات به عنوان دومین مرحله از اجرای طرح «برخورد با ارازل و اوباش» در سال جدید بر استمرار این طرح تاکید کرد.

«ایجاد مزاحمت برای نوامیس، ایجاد رعب و وحشت، سلب امنیت شهروندان و شرب خمر» از جرایمی است که این افراد به اتهام انان بازداشت می‌شوند.

گفتنی است برخورد خشن و غیر انسانی ماموران نیروی انتظامی با افراد به گفته انان «ارازل و اوباش» در سال‌های اخیر، از جمله مسائلی است که فعالان و سازمان های حقوق بشری بارها به آن معترض بوده‌اند.

«١۵ هزار نفر قریانی خشونت خانگی در سال گذشته»

آمارها نشان می‌دهد که در سال گذشته در حدود ١۵ هزار نفر با خشونت خانگی روبرو بوده و به مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری‌ها مراجعه کرده‌اند.

سردار «سعید منتظر المهدی» روز ١٣ اردیبهشت در گفتگو با «مهرخانه» گفت: «بر اساس آمار موجود، در سال ١٣٩٣ حدود ١۵ هزار نفر با موضوع بدرفتاری جسمی و عاطفی به مراکز مشاوره اجتماعی کلانتری‌ها مراجعه کرده‌اند.»

«منتظر المهدی» افزود: «علت اصلی مراجعه آن ها موضوع اعتیاد همسر و فرزندان بوده است.»

khoshonat1

وی در خصوص موانع پیش روی زنان آسیب دیده و قربانیان خشونت خانگی در جلوگیری از مراجعه به پلیس و گزارش مشکلاتشان گفت: بعد فرهنگی و اجتماعی مسئله شامل ترس از بین رفتن آبرو و حیثیت فردی و خانوادگی، عدم آگاهی نسبت به حقوق فردی و اجتماعی یا‌‌ همان حقوق شهروندی و بی‌اعتمادی نسبت به مراجع قضایی و انتظامی از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند زنان آسیب‌دیده به پلیس مراجعه نکنند.

ایران از جمله کشورهایی است که آمارها و گزارش های مشخصی در مورد تعداد قربانیان خشونت خانگی ندارد و بسیاری از این قربانیان حتا حاضر به طرح شکایت و یا گزارش آسیب‌ها به دلایل اجتماعی و ترس از واکنش اطرافیان نیستند.

«محسن میردامادی پس از پایان دوران محکومیتش آزاد نشد»

«محسن میردامادی» دبیر کل جبهه مشارکت و از بازداشت‌شدگان سال ٨٨ پس از پایان دوران محکومیتش در ٣٠ اردیبهشت امسال همچنان در زندان به سر می‌برد.

سایت «کلمه» روز پنج‌شنبه ٣١ اردیبهشت نوشت شش سال محکومیت حبس «محسن میردامادی» روز چهارشنبه ٣٠ اردیبهشت ١٣٩۴ به پایان رسیده اما مسئولان از آزادی وی خودداری می کنند.

sarajmirdamadi

«محسن میردامادی»، نماینده مجلس ششم، در سال ١٣٨٨ و تنها چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شد.

«امیر میرزایی حکمتی درخواست عفو و آزادی مشروط کرده است»

وکیل «امیر میرزایی حکمتی» آمریکایی ایرانی تباری که به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ده سال حبس محکوم شده گفته است که وی تقاضای آزادی و عفو مشروط داشته و درخواست خود را برای دادستان تهران ارسال کرده است.

به گزارش «تسنیم»، روز سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت «محمود علی‌زاده طباطبایی» وکیل ایرانی- آمریکایی بازداشت شده با اعلام این خبر افزود: «طی جلسه ای که با مسئول حافظ منافع آمریکا و کاردار سفارت سوئیس داشتم به آن‌ها گفتم که حکمتی از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران یک ایرانی محسوب می‌شود.»

«طباطبایی» درباره روند پرونده نیز گفت: «همه اقدامات قانونی را در این پرونده انجام دادیم و تقاضای آزادی مشروط نیز شده است که امیدواریم پذیرفته شود.»

amirhekmati

«امیر میرزایی حکمتی» ایرانی ساکن امریکا در ١۶ آذر ماه سال ١٣٩٠ در ایران بازداشت شد. وی که سابقه عضویت در تفنگداران دریایی آمریکا را داشت به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت‌های متخاصم به ده سال زندان محکوم شده است.

گفتنی است، جمهوری اسلامی ایران تابعیت دوگانه افراد را به رسمیت نشناخته و با افرادی که دارای تابعیت دیگری به غیر از ایران هستند به مانند شهروندان خود برخورد می‌کند. از این رو حق پیگیری و حمایت کشوری دیگر را از فرد با تابعیت دو گانه نمی‌پذیرد.

«جیسون رضائیان پنج خرداد محاکمه می شود»

رییس دفتر سخن‌گوی دستگاه قضا در ایران از محاکمه «جیسون رضائیان» خبرنگار زندانی واشینگتن پست در ایران و دو نفر دیگر از متهمان این پرونده در پنج خرداد ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبر آنلاین، روز سه‌شنبه ٢٩ اریبهشت، رییس دفتر سخن‌گوی قوه‌قضاییه گفت: «دادگاه این متهمان در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار خواهد شد.»

rezaian

بر اساس کیفر خواستی که دادستان تهران درباره این پرونده صادر کرده است، جیسون رضائیان از طریق جمع آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی متهم به همکاری با دول متخاصم بر علیه ایران بوده است.

از طرف دیگر تلویزیون فارسی صدای آمریکا روز سه‌شنبه از بیانیه‌ای خبر داد که در آن «مارتین بارون» سردبیر روزنامه واشنگتن پست، از ایران خواسته است تا اجازه دهد یک دبیر ارشد این روزنامه به تهران سفر کرده و در دادگاه جیسون رضائیان حضور داشته باشد.

«١٠٨ درخواست برای سقط درمانی در تهران»

سازمان پزشکی قانونی تهران اعلام کرد که در فروردین ماه امسال ١٠٨ نفر درخواست مجوز سقط درمانی کرده‌اند.

خبرگزاری «مهر» روز یک‌شنبه ٢٧ اردیبهشت به نقل از گزارش سازمان پزشک قانونی تهران نوشت، این ١٠٨ نفر تنها در نخستین ماه سال ١٣٩۴ با مراجعه به پزشکی قانونی تقاضای درخواست مجوز برای سقط درمانی کرده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ٢۵ درصد کاهش داشته‌اند.

4

شرایط مورد نیاز برای صدور مجوز سقط درمانی در ایران توسط سازمان پزشکی قانونی شامل شرایط مربوط به ناهنجاری‌های جنینی و شرایط مربوط به وجود یک بیماری جدی در مادر و همچنین رضایت آگاهانه و کتبی مادر، سن بارداری کمتر از ۱۹هفته براساس سونوگرافی سریال معتبر است.

«بیش از دو برابر ظرفیت زندان ها در ایران، زندانی وجود دارد»

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های ایران با اعلام اینکه ٧٣ درصد زندانی‌های کشور مصرف‌کننده مواد مخدر هستند گفت: اقدامات مشاوره‌ای و دارویی برای این افراد انجام می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» روز سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت از قول «ابوالفضل حجتی پور»، معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های ایران در این مورد نوشت: «گنجایش زندان های ایران ١١٠ هزار نفر است اما در حال حاضر بیش از دو برابر این ظرفیت در زندان‌ها، زندانی نگهداری می‌شود.»

zendan

«ایسنا» در ادامه از قول حجتی پور نوشته است که ٧٣ درصد از زندانیان در زندان‌ها مواد مخدر مصرف می‌کنند که اقدامات مشاوره‌ای و دارویی برای این افراد اجرا می‌شود.

این در حالی است که مقامات قوه قضاییه در ایران به طور مداوم کیفیت و وضعیت زندان‌ها در ایران را خوب توصیف کرده و حتا آن را بهتر از زندان‌های بعضی کشورهای غربی می‌دانند. از طرف دیگر قاچاق مواد مخدر به داخل زندان‌ها و عدم توانایی مسئولان در کنترل و جلوگیری از آن یکی از اصلی‌ترین مشکلات زندان‌ها در داخل ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,