Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
در چارچوب پروتکل الحاقی

«آمانو: بازرسی از مراکز نظامی ایران را یکی از شروط توافق نهایی دانست»

2015 May 27

خبر / رادیو کوچه

 

«یوکیا آمانو»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه، بیست و هفتم ماه می، گفت که در صورت، امضای توافقی اتمی ایران با قدرت‌های جهانی، پذیرش بازدید از مراکز نظامی آن کشور نیز باید بخشی از آن توافق‌نامه باشد.

یوکیا آمانو، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه، تایید کرد که ایران با اجرای پروتکل الحاقی در پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای موافقت کرده‌ است؛ پروتکلی که بر پایه آن اجازه بازدید سرزده از مراکز هسته‌ای، و در صورت لازم، مراکز نظامی ایران، داده می‌شود.

بنابه گزارش این خبرگزاری، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازدید از مراکز نظامی ایران را جزیی از توافق احتمالی ایران و کشورهای ۵+١ دانسته و گفته است بازرسی سر زده از مراکز نظامی ایران، باید بخشی از توافق‌نامه باشد.

1

ایران و قدرت‌های جهانی تلاش می‌کنند، تا پایان ماه ژوئن میلادی، مطابق با دهم تیرماه شمسی، به توافق نهایی هسته‌ای دست یابند، اما هم‌اینک مسئله اجازه بازدید از مراکز نظامی ایران تبدیل به یکی از موانع پرمناقشه در مسیر رسیدن به توافق نهایی شده‌ است.

آقای آمانو همچنین گفته است در صورتی که توافق نهایی امضا شود، ایران با آن دسته از بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مواجه خواهد شد که هریک از ۱۲۰ کشور ملحق‌شده به پروتکل الحاقی با آن روبرو هستند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزوده است که «وقتی متوجه ناهمخوانی‌هایی بشویم یا زمانی که شک و تردیدی داشته باشیم ممکن است برای نمونه درخواست بازرسی از مکان‌های مختلفی را بدهیم که این ممکن است شامل مراکز نظامی هم بشود.»

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: «البته به خاطر حساسیت این مراکز به مقداری ملاحظه نیاز خواهد بود، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق دارد درخواست بازرسی از تمامی مکان‌ها، از جمله مکان‌های نظامی، را بدهد.

آیت‌اله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل نیروهای مسلح آن کشور، روز چهارشنبه سی‌ام اردیبهشت ماه، با حضور در دانشگاه، امام حسین، در سخنانی برای دانش‌آموختگان این دانشگاه گفته بود: اجازه بازرسی از مراکز نظامی و صحبت بیگانگان با دانشمندان کشور را نمی‌دهم.

بیشتر بخوانید

آیت‌اله خامنه‌ای: غرب بعد از مسئله اتمی سراغ سریال حقوق‌بشر خواهد رفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,