Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
از حدود یک ماه پیش

«یک فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان به داعش پیوست»

2015 May 28

خبر / رادیو کوچه

 

یکی از فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان «اومون» با پیوستن به شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی، داعش، وعده برپایی شریعت در تاجیکستان را می‌دهد.

«گل‌مراد هالوموف»، از فرماندهان نیروی ویژه پلیس تاجیکستان که از حدود یک ماه پیش تاکنون کسی از وضعیت وی اطلاعی نداشت، در یک کلیپ ویدیویی می‌گوید که در سوریه است و به داعش پیوسته است.

بنابه گزارشی که روز پنج‌شنبه بیست و هشتم ماه می، شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در این رابطه منتشر کرده، او در این کلیپ ویدیویی به زبان روسی برخی از مقامات ارشد تاجیک را به مرگ تهدید می‌کند و می‌گوید: نیروهای خراسان برای کشتن شما خواهند آمد. ما شریعت را در تاجیکستان بنا خواهیم کرد.

golmorad

«خراسان» نام منطقه‌ای است که به گفته نیروهای دولت اسلامی شامل افغانستان، پاکستان و سرزمین‌های اطراف است و داعش از آن به عنوان «ولایت خراسان» نام می‌برد.

بنابه این گزارش، مقامات تاجیکستان هنوز واکنشی به این ویدیو و اظهارات این فرمانده ویژه پلیس آن کشور نشان نداده‌اند.

در ماه‌های گذشته تعدادی از اتباع تاجیکستان با هدف پیوستن به نیروهای داعش، به عراق و سوریه رفته‌اند که بنابه گزارش‌های منتشر شده، بیش‌تر این افراد از طریق روسیه و ترکیه به این مناطق رفته‌اند.

بر اساس اطلاع مقامات پلیس تاجیکستان در حال حاضر بیش از ۳۰۰ جوان تاجیک در صفوف داعش در سوریه و عراق می‌جنگند؛ از جمله، ۴۰ خانواده تاجیکستانی که به گفته این مقامات حالا در سوریه هستند. به گفته همین مقامات تاکنون حدود ۵۰ نفر از اتباع تاجیک در درگیرها کشته شده‌اند.

پیش‌تر وزارت وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرد که جوانانی که داوطلبانه از سوریه و عراق به کشور برمی‌گردند، عفو خواهند شد. به گفته این وزارت در ارتباط با مشارکت اتباع تاجیک در جنگ‌های سوریه و عراق ۱۵۰ پرونده جنایی باز شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,