Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
افغانستان در یک نگاه

«داعش پروژه غرب و افغانستان راهی برای رسیدن به هدف است»

2015 June 05

نقیبه بارکزی / رادیو کوچه/ هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آگاهان امور سیاسی و فعالان مدنی افغانستان می‌گویند: داعش پروژه غرب است و افغانستان حیثیت معبر برای رسیدن غرب به روسیه و چین را دارد.

حضور گروه داعش در افغانستان از چند ماه به این طرف نگرانی‌ آگاهان امور سیاسی و مردم این کشور را برانگیخته است.

آن‌چه فعلن در مورد فعالیت‌های این گروه در افغانستان بر سر زبان‌ها است سربازگیری از باشنده‌گان این کشور می‌باشد.

برای وضاحت بیشتر موضوع «عبدالقادر کامل» آگاه امورسیاسی، «احمد یما امینی» مسوول دارلانشای برنامه صلح ولایتی در هرات و «غلام حسن مجروح» فعال مدنی را به برنامه «افغانستان در یک نگاه» دعوت کردیم.

«عبدالقادر کامل» آگاه سیاسی دیدگاه‌اش در مورد حضور داعش در افغانستان را چنین بیان کرد: به ارتباط حضور گروه نوظهوری به‌نام داعش دیدگاه‌ها متفاوت است اما کشته شدن «عبدالرووف خادم» رهبر نام نهاد این گروه در ماه دلو «بهمن» سال ١٣٩٣ در هلمند  یکی از ولایت جنوبی افغانستان و حمله نیروهای اسلامی ازبکستان، چین و چچین بالای ولسوالی وردوج ولایت بدخشان گواه بر این است که گروه داعش در افغانستان حضور دارد.

daesh

وی در جواب پرسشی که داعش در افغانستان چه هدفی را دنبال می‌کند گفت: تا حال دولت افغانستان این موضوع را به طور دقیق به بحث نگرفتند که داعش چرا به این کشور وارد شده اما شناختی‌که از پیشینه هویت و ساختار ایدیولوژیک، حمایت‌های خارجی، حمایت و انگیزه مالی و ساختمان سازمانی و رهبری گروه‌های تروریستی در افغانستان تا حال تجربه شده این نگرانی ایجاد می‌کند که یک بار دیگر این کشور به میدان تاخت و تاز، بازی سیاسی و تصفیه حساب میان فدراتیف روسیه و غرب تبدیل شود.

با توجه به نگرانی آگاهان امور سیاسی در مورد آمدن گروه داعش در افغانستان، موجودیت گروه دیگر ضد دولتی بنام طالبان در این کشور و تلاش شورای عالی صلح  برای مذاکره با طالبان به منظور تامین صلح و امنیت؛ پرسش اینجا است که حضور گروه داعش روند صلح را تهدید نمی‌کند؟

«احمد یما امینی» مسوول دارلانشای برنامه صلح ولایتی در هرات می گوید: هرچند تعداد مخالفان مسلح در کشور بیش‌تر شود آوردن صلح هم دشوارتر خواهد بود، ازجمله داعش که برای جغرافیای مشخص با ادیولوژی مشخص می‌جنگد و با صلح سرو کاری ندارد.

او همچنان حضور این گروه در داخل افغانستان با توجه به مذاکرات صلح میان دولت این کشور و طالبان را نگران کننده عنوان کرد.

در همین حال «غلام حسن مجروح» یک تن از فعال مدنی، روی کار آمدن گروه داعش نه تنها در افغانستان بل در کشورهای منطقه را نوعی مبارزه ایدیالیزم و بورژوازی می‌خواند.

به گفته او پروژه‌های تروریستی که امروز در سطح جهان راه اندازی می‌شود علاوه بر دنبال کردن هدف مبارزه ایدیالیزم و بورژوازی نشان دادن چهره غیر قابل پذیرش از اسلام است که در این‌صورت منافع غرب را در پی دارد.

daesh1

وی تاکید می‌کند که پلان غرب از راه اندازی پروژه‌های گروهای تروریستی؛ چون داعش برای آن است تا در صد سال بعد کشورهای خاور میانه به چالش اقتصادی مواجه شده محتاج غرب گردند.

مجروح در پاسخ به این پرسش که آیا غرب از سیاست دو پهلو در افغانستان استفاده می‌کند؟ بیان کرد که  غرب در قبال هیچ کشوری سیاست صادقانه نداشته است.

از جانبی هم افغانستان، هند، ایران، پاکستان و آسیایی میانه را در مقطع زمانی فعلی برای غرب مهم خواند.

وی معتقد است که افغانستان تنها راه عبور غرب برای رسیدن به روسیه و چین است و داعش نیز به همین هدف در این کشور در حال سربازگیری است.

هرچند در ابتدا حکومت وحدت ملی داخل شدن گروه داعش به خاک افغانستان را بی‌اساس می‌خواندند اما حال «صدیق صدیقی» سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان هم تایید می‌کند که این گروه در برخی از ولایات کشور تلاش برای فعالیت دارد.

گفته‌های سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان می‌رساند که تاحال دولت مردان تصویر دقیق و روشنی از موجودیت داعش در کشور ندارند.

وی افزود: بخش‌های اطلاعاتی کشور در حال جمع آوری معلومات در مورد حضوراین گروه و فعالیت‌هایش در افغانستان است.

او بیان کرد که در مواردی دیده شده افرادی که در گذشته متعلق به گروه طالبان بودند و حال زیر پرچم داعش قرار گرفتند که دولت افغانستان متوجه هرنوع حرکت گروه‌های تروریستی می‌باشد.

شورای عالی صلح در مرکز و کمیته‌‌های صلح ولایتی در ولایات مختلف با گروه‌های مخالف مسلح در مذاکره قراردارند.

daesh2

«امینی» مسوول دارلانشای برنامه صلح ولایتی در هرات می‌گوید: ٣ گروه مخالف مسلح در افغانستان وجود دارند؛ طالبان، مخالفان مسلح – کسانی‌که به اثر منازعات و یا فقر اقتصادی  و بی‌عدالتی‌های که در قبال آنان صورت گرفته تفنگ به دست گرفتند و گروه سوم هم کسانی‌اند که مرتکب جرم شدند و برای فرار از مجازات؛ خود را مخالف مسلح دولت می‌خوانند.

می‌گوید: در مواردی شایعاتی بوده  که تمایل فرماندهان طالبان به پیوستن با داعش را تایید می‌کند اما بیش‌تر هدف امتیازگیری بوده و در حوزه کاری کمیته صلح ولایتی در هرات تاحال دیده نشده که طالبان ارتباط مستقیم با سران گروه داعش داشته باشند.

جواب این‌که طالبان و داعش در افغانستان در تفاهم‌اند یا تقابل و پیامد آن در هردو صورت چه خواهد بود؟ را از «کامل» آگاه امور سیاسی جویا شدم.

«کامل» حضور داعش در افغانستان را سبب ایجاد دودستگی بین طالبان افغانستانی خواند.

از دید او تعدادی از طالبان پرچم سفید را به سیاه تبدیل کردند و تعدادی هنوز «ملا محمد عمر» را رهبر خود می دانند.

دلیل عمده گرایش برخی از طالبان به گروه داعش را فروپاشی پروژه طالب و به وجود آمدن خلای رهبری بین این گروه عنوان می‌کند.

از سوی هم معتقد است که تقابل میان گروهای داعش و طالب به نفع افغانستان و روند صلح در این کشور است.

«حسن مجروح» فعال مدنی هم به این باور است که سیاست امروز پروژه‌ای است و همچنان‌که در گذشته‌ به پروژه‌‌ای مجاهد نقطه پاین گذاشته شد عمر پروژه طالب هم رو به ختم است و از این روی طالبان سعی به یک‌جا شدن با گروه داعش دارند.

برای برداشتن این چنین گروها از صحنه نبرد اجماع سیاسی را نیاز اساسی می داند که دولت افغانستان را متهم به نداشتن این اجماع می‌کند.

آخرین گفته‌های «عبدالقادر کامل» در برنامه «افغانستان در یک نگاه» هم براین استوار است که تا منافع غرب از طریق افغانستان تامین نشود این کشور به صلح پایدار دست نخواهد یافت.

در کنار این «امینی» به نتیجه رسیدن مذاکرات بین حکومت وحدت ملی و طالبان، همکاری منطقوی برای مقابله با خلافت داعش و تلاش برای ذهنیت سازی صلح اجتماعی را از جمله راه ‌کارهای می‌داند که در حال حاضر شورای صلح افغانستان و در راس آن «محمد اشرف غنی» رییس جمهور این کشور برای خاموش کردن صدای داعش روی دست دارد.

با این همه فعالیت‌های پراکنده گروه داعش در برخی از ولایات افغانستان دیده شده است اما تا حال خبر موثقی در مورد جابجا شدن پایگاه‌های این گروه در افغانستان در دست نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,