Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در ٨١ استان

«آغاز رای‌گیری برای انتخابات ۵۵٠ نماینده پارلمان در ترکیه»

2015 June 07

خبر / رادیو کوچه

 

انتخابات پارلمانی ترکیه، صبح روز یک‌شنبه هفتم ژوئن آغاز و تا ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت محلی ادامه خواهد داشت. حدود ۵۶ میلیون شهروند ترکیه واجد شرایط رای دادن و انتخاب ۵۵۰ قانونگذار پارلمان در ۸۵ حوزه انتخابیه در ۸۱ استان هستند.

رسانه‌های بین‌المللی این انتخابات را حساس‌ترین انتخابات ترکیه در بیش از یک دهه اخیر توصیف کرده‌اند.

حزب حاکم عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه، رهبران آن هستند، سال‌هاست اکثریت نسبی پارلمان ترکیه را در اختیار دارد.

حزب عدالت و توسعه که هم‌اکنون ۳۲۷ کرسی پارلمان را در اختیار دارد، امیدوار است در این انتخابات اکثریت لازم را برای تغییر قانون اساسی و افزایش اختیارات ریاست جمهوری کسب کند.

نمایش و عمل‌کرد قابل توجه حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) بزرگترین حزب طرفدار کردها که توجه رسانه‌های بین‌المللی و جامعه ترکیه را به خود جلب کرده، نه‌ تنها ممکن است با به‌دست آوردن آراری بیش از ١٠ درصد رای دهندگان مانع از اجرای برنامه‌های حزب حاکم شود، بلکه می‌تواند تهدیدی برای حکومت بی‌رقیب ۱۳ ساله عدالت و توسعه باشد.

HDP1

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، که در سال ۲۰۰۳ به عنوان نخست وزیر این کشور قدرت را به دست گرفت امیدوار است که در انتخابات امروز اکثریت کافی پارلمانی را بدست آورد تا بتواند نظام سیاسی کشور را به یک نظام ریاستی تغییر دهد.

اگر حزب حاکم عدالت و توسعه بتواند در این انتخابات ۳۳۰ کرسی را ببرد، اکثریت لازم را برای برگزاری همه‌پرسی درباره نقش و اختیارات ریاست جمهوری در ترکیه را به دست خواهد آورد.

براساس آخرین نظرسنجی‌ها حزب عدالت و توسعه می‌تواند ۴۰ تا ۴۴ درصد آرا را ببرد و بر همین اساس حزب دموکراتیک خلق‌ها با کسب بیش از ۵۰ کرسی احتمالن به حد نصاب لازم برای ورود به پارلمان – کسب ده درصد آرا – خواهد رسید.

نتیجه کسب چنین آرایی، بازماندن حزب حاکم عدالت و توسعه از کسب دوسوم آرا برای تصویب مستقیم اصلاحات مورد نظرش در قانون اساسی است.

در صورتی که حزب دموکراتیک خلق‌ها نتواند ده درصد آرا را کسب کند و در نتیجه، نتواند هیچ نماینده‌ای به پارلمان بفرستد، حزب عدالت و توسعه به اکثریت ۳۳۰ کرسی خواهد رسید و می‌تواند دست کم برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی را قطعی کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,