Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
نوروز خونین در افغانستان؛ «۱۲ کشته و ۱۰ زخمی»

«سال امیدواری‌ها و آزمون‌های بزرگ»

2010 March 22

آقای کرزی سال نو خورشیدی را سال امیدواری‌ها و آزمون‌های بزرگ خوانده است.

ساعتی پس از انتشار پیام حامد کرزی، که در آن سال نو خورشیدی را «سال امیدواری‌ها» خواند، دو انفجار در این کشور، ۱۲ کشته و ۱۰ زخمی بجا گذاشت. یکی از این انفجارها در ولایت هلمند روی داده که به گفته مقام‌های این ولایت، ۱۰ کشته و هفت زخمی بجا گذاشته است.

داوود احمدی، سخن‌گوی والی هلمند به بی بی سی گفت که این حادثه ناشی از یک انفجار انتحاری بود که در ولسوالی، شهرستان گرشک این ولایت روی داد.

آقای احمدی گفت که فرد بمب‌گذار انتحاری موترسیکلت سه چرخه بمب‌گذاری شده حامل خود را بر فراز پلی منفجر کرد و احتمال آن وجود دارد که شماری از قربانیان به رودخانه افتاده باشند.

سخن‌گوی والی هلمند گفت که هدف بمب‌گذار یک موتر (خودرو) حامل سربازان ارتش بود، اما این خودرو قبل از انفجار از آن محل عبور کرد، ولی افراد غیرنظامی که در آن بودند قربانی این انفجار شدند.

محمد یعقوب، فرمانده پلیس ولایت خوست گفته است که این انفجار در محلی نزدیک به یک همایش نوروزی در این ولایت روی داد. به گفته او، در این حادثه یک بمب کارگذاری شده در کنار هنگام عبور یک موتر (خودروی) متعلق به یک شرکت راه‌سازی از آن جا منفجر شد. آقای یعقوب افزود که افراد کشته شده محافظان همین شرکت بوده اند و افراد زخمی شده، غیرنظامی هستند.

محلی که این انفجار در آن روی داد، به طور سنتی محل تفریحی شمرده می‌شود و در زمان انفجار هزاران تن در آن جا حضور داشته‌اند. این در حالی است که یک شب پیش از نوروز در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز سه انفجار روی داد و تلفاتی در پی نداشت. انفجارهای هلمند و خوست در حالی روی داده است که آقای کرزی، سال نو خورشیدی را «سال امیدواری‌ها و آزمون‌های بزرگ» خوانده است.

آقای کرزی در پیام خود که سید مخدوم رهین در یک همایش نوروزی در کابل خواند، گفته است: «بهار امسال ما جرگه مشورتی صلح را دعوت و برگزار می‌کنیم. در این جرگه مشورتی راه‌های جستجو خواهد شد که عملی‌شدن آن صلح سراسری را به کشور ما به ارمغان خواهد آورد».

آقای کرزی برگزاری دومین انتخابات پارلمانی و نشست بین‌المللی کابل در ادامه نشست لندن (هجدهم جنوری، ژانویه) را از روی‌دادهای مهم در سال نو خورشیدی دانست.

اما روی دادن انفجارهای روز نوروز تا حدی بیان‌گر این نکته است که مخالفان مسلح دولت دست از مخالفت برنخواهند داشت. گروه طالبان مسوولیت این انفجارها را به دوش گرفته و به این ترتیب مخالفت خود با جشن نوروز را هم اعلام کرده است. طالبان مخالف برگزاری جشن نوروز است و این گروه در زمان حاکمیت خود در افغانستان برگزاری جشن نوروز را مغایر اصول اسلامی و «حرام» دانسته بود.

نیروهای امنیتی در افغانستان از چند هفته به این سو برای تامین امنیت مراسم نوروز در سراسر کشور تدابیر ویژه ای را به اجرا گذاشته بودند. بزرگ‌ترین مراسم نوروز در افغانستان، به طور سنتی در شهر مزار شریف، در شمال این کشور برگزار می‌شود.

مراسم نوروز امسال در مزار شریف با حضور ده‌ها هزار مهمان و شماری از مقامهای دولتی، از جمله مارشال قسیم فهیم، معاول اول رییس جمهوری برگزار شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,