Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
هواپیماهای مسافربری جدید به پرواز درآمدند

«اقدام پیش‌دستانه ایران برای دورزدن تهدید‌های آمریکا»

2015 June 10

خبر / رادیو کوچه

 

در شرایطی که مباحثات رسانه‌ای مسوولان صنعت هوایی ایران با مسوولان آمریکایی در رابطه با امکان عملیاتی شدن تهدید آمریکا در مصادره هواپیماهای جدید ادامه دارد، به نظر می‌رسد ایران تلاش کرده با اقدامی پیش‌دستانه امکان اجرایی شدن این تهدید‌ها را از بین ببرد.

خبرگزاری ایسنا، روز چهارشنبه بیستم خرداد ماه گزارش داده است، پس از آنکه شرکت هواپیمایی ماهان توانست با وجود تحریم‌های بین‌المللی ٩ فروند ایرباس جدید به ناوگان خود اضافه کند، گمانه‌زنی‌ها در رابطه با نحوه ورود این هواپیماها و البته واسطه‌هایی که باعث این انتقال شده‌اند بالا گرفت تا جایی که وزارت خزانه‌داری آمریکا دو شرکت هواپیمایی آسیایی را به دورزدن تحریم‌های ایران، وارد دور جدیدی از تحریم‌ها کرد.

بنابه این گزارش، تهدید‌ها به اینجا ختم نشد و آمریکا رسمن اعلام کرد امکان مصادره هواپیماهای ایران نیز وجود خواهد داشت. طرحی که هرچند براساس حقوق بین‌الملل و توافقات ایکائو غیرقابل اجراست اما جایگاه خاص آمریکا در این حوزه و توان تاثیر‌گذاری‌اش بر دیگر کشورها باعث شد قدری این تهدید‌ها جدی به نظر برسد.

mahan

در این گزارش همچنین آمده است، هرچند ایران تلاش کرد در فضای رسمی با رد مسایل این چنینی اعلام کند بدون هیچ مشکلی پس از صادر شدن مجوزهای پرواز ایرباس‌های جدید هواپیمایی ماهان را وارد عرصه رفت‌وآمد هوایی می‌کند و حتا درصد قابل توجهی از توان این هواپیماهای تازه نفس را نیز به مسافرت‌های بین‌المللی اختصاص خواهد داد، اما به نظر می‌رسد در عرصه غیررسمی فعالیت‌های دیگری صورت گرفته تا عملا تهدید‌های جدید آمریکا غیرقابل اجرا شود.

براساس گزارشی که روز گذشته وزارت راه و شهرسازی ایران به نقل از یک خبرگزاری خارجی منتشر کرده نه تنها ایران در استفاده از ایرباس‌های جدید خود محدودیتی اعمال نکرده است که حتی براساس این گزارش حرکت یکی از ایرباس‌ها در یک مسیر داخلی و یک مسیر بین‌المللی از نزدیک به ١٠ روز پیش آغاز شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,