Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
برنامه زیر یه خم

«ممنوعیت حضور زنان در استادیوم دردسرساز شد، احتمال حذف والیبال ایران»

2015 June 11

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

آقای «داورزنی» رییس فدراسیون والیبال ایران می‌گوید مشکل حضور بانوان در ورزشگاه حل نشود از میزبانی‌ رقابت‌های جام‌جهانی محروم می‌شویم و این صحبت‌ها در حالی از سوی وی عنوان می‌شود که در سال گذشته نیز ورزش ایران با چنین مشکلی رو‌به‌رو بوده است و با گذشت بیش از ١٢ ماه، هم‌چنان چنین مهمی بر قوت خود باقیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«داورزنی: مشکل حضور بانوان در ورزشگاه حل نشود از میزبانی‌ محروم می‌شویم»

رییس فدراسیون والیبال گفت: اگر نتوانیم شرایط حضور بانوان در مسابقاتی که میزبان لیگ جهانی هستیم را فراهم کنیم از میزبانی روی‌دادهای آینده محروم خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، «محمدرضا داورزنی» در حاشیه همایش نواب رییس بانوان و پیشکسوتان والیبال درباره حضور بانوان در سالن‌های والیبال در زمان میزبانی ایران در لیگ جهانی، اظها‌ر کرد: موضوع اصلی این است که دستگاه‌های مختلف در این موضوع نقش دارند. وزارت کشور اصلی‌ترین مسوولیت را بر عهده دارد که جلسات متعددی نیز در این زمینه و بین مسوولان مختلف صورت گرفته است. طبیعتن ما منتظر ابلاغیه هستیم تا بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم و دغدغه‌های داخلی را در این موضوع لحاظ کنیم. موضوع فقط ابلاغ این مساله و این مجوز از سوی وزارت ورزش و جوانان نیست و مسوولیت اصلی بر عهده وزارت کشور است. راه‌کارهای لازم تا چند روز آینده صورت می‌گیرد و امیدوارم که هر کسی وظایف خود را انجام دهد. تلاش ما این است که با در نظر گرفتن ملاحظات بین‌المللی و حفظ حرمت‌ها و موازین شرعی داخلی میزبانی لیگ جهانی را انجام دهیم.

zanan

او ا‌دا‌مه‌ داد: یکی از بحث‌هایی که در این رابطه وجود دارد این است که در صورتی که ما نتوانیم در مسابقات لیگ جهانی بانوان را در ورزشگاه‌ها داشته باشیم از میزبانی روی‌دادهای مهم محروم خواهیم شد و تمام تلاشمان بر این است که این اتفاقات رخ ندهد.

داورزنی در مورد نتایج تیم‌ملی والیبال در چهار بازی نخست خود در لیگ جهانی خاطر‌ نشان کرد: همان‌طور که می‌دانید مسابقات لیگ جهانی هدف نیست و هر تیم در مرحله مقدماتی دوازده بازی انجام می‌دهد که این دوازده بازی برای رسیدن به هدف دیگر به تیم‌ها کمک می‌کند. هر چهار سال یک بار ما روی‌دادهای مهمی به مانند المپیک و قهرمانی جهان را در والیبال داریم و به همین دلیل هدف بزرگ‌تری از لیگ جهانی پیش روی ماست.

«جانشین بلاتر احتمالن روز ٢۵ آذر انتخاب می‌شود»

دوران حکمرانی هفده ساله «سپ بلاتر» در فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) احتمالن روز ٢۵ آذرماه (١۶ دسامبر) به پایان می‌رسد و جانشین وی در این روز انتخاب خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بنگاه خبری بی بی سی نیوز گزارش داد که دریافته است روز ٢۵ آذرماه تاریخ احتمالی برگزاری کنگره فوق‌العاده فیفا برای انتخاب جانشین سپ بلاتر خواهد بود.

blater

بر اساس این گزارش، برگزاری کنگره فوق‌العاده در اواخر ماه دسامبر تاریخ مورد‌نظر بلاتر است.

بر این اساس، نمایندگان تمامی دویست و نه فدراسیون عضو فیفا برای شرکت در انتخابات جدید به زوریخ دعوت می‌شوند.

«نیمار با جت ‌اختصاصی ‌به شیلی رفت»

«نیمار» ستاره برزیل، روز گذشته با جت اختصاصی به اردوی تیم‌ملی برزیل اضافه شد.

به گزارش مشرق، تنها ۳ روز پس از کسب قهرمانی اروپا، نیمار برای حضور در کوپا آمریکا با یک جت اختصاصی از بارسلونا به شیلی سفر کرد تا به اردوی تیم‌ملی برزیل اضافه شود.

«پسر کفاشیان: یک بنز معمولی دارم»

حاشیه‌های پسر جوان رییس فدراسیون فوتبال سوژه شده است و حالا پسر آقای «کفاشیان» به همه ادعاهایی که علیه‌اش مطرح شده واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق، خوش‌تیپ، خوش هیکل و خوش لباس. همه این‌ها، تعریف‌هایی است که «احسان کفاشیان» از خودش می‌کند. حاشیه‌های پسر جوان رییس فدراسیون فوتبال سوژه پرونده هفته گذشته تماشاگران امروز بود و احسان به همه ادعاهایی که علیه‌اش مطرح شده واکنش نشان داد.

او بنز داشتنش را تایید می‌کند اما می‌گوید یک بنز «معمولی» دارد که در دوران ارزانی آن را خریده است. کفاشیان جوان همه شایعات داشتن ساعت و لباس‌های گران‌قیمت را هم رد کرده و اعتقاد دارد به ‌خاطر خوش‌تیپی لباس‌های معمولی خوب روی تنش می‌نشیند و چنین تصوری را به وجود می‌آورد.

پسر کفاشیان مثل خودش جالب حرف می‌زند. پسری که می‌گوید نه تنها از رانت پدر استفاده نکرده، بلکه به‌ خاطر او مجبور شده رویای حضور در فوتبال را تا پایان دوران ریاست پدرش کنار بگذارد.

این روزها ماجرای ماشین شما خیلی حرف و حدیث به هم‌راه داشته؛ دوستان شما می‌گویند یک بنز اس ال ۵۰۰ دارید.

نه ندارم.

بنز ۵۰۰ مدل ۲۰۱۲ دارید؟

نه بنزم ۵۰۰ نیست، من یک بنز معمولی سری ۳۵۰ E دارم.

یکی از دوستان خیلی نزدیکت گفت سی ال اس ۵۰۰ مدل ۲۰۱۳ دارید که بین چهار‌صد و پنجاه تا پانصد میلیون تومان قیمت دارد. بنزهای سری  E  هم که گران‌تر هستند.

اصلن مساله ماشین من نیست؛ مشکل این است که خبر دروغ می‌زنند.

درباره این‌که کارمند نفت هستی هم همیشه سوال بوده؛  چون قهرمان کشور هستی، سال ۸۲ استخدام شدی؟

درست است.

درآمد شما چقدر است؟

یک میلیون و ششصد، هفت‌صد هزار تومان در ماه.

ehsankafashian

این هم که حضور فیزیکی نداری به این دلیل است که مربی یک تیم هستی؟

من از سال ۸۲ به عنوان ورزشکار-‌مربی استخدام شدم و از همان زمان برای تیم نفت بازی می‌کنم. همین الان هم از تمرین شرکت نفت می‌آیم. در حقیقت به عنوان مربی مشغول به کار هستم.

یک عده می‌گویند این چه کارمندی است که سر کار نمی‌رود؟ دوستانتان هم گفتند ما هم نمی‌رویم و فقط برای تمرین‌ها می‌رویم.

ما در خدمت هیات دو‌و‌میدانی باشگاه نفت هستیم که مدیرش آقای «ایرج ایری» است و او ما را بین بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند.

فکر می‌کنی این همه ابهامی که در موردت وجود دارد برای چیست؟

روزنامه‌ها چیزی برای نوشتن ندارند، با بابا هم بد هستند، می‌خواهند از بابا یک چیزی بگویند چیزی ندارند، به من گیر می‌دهند. ۸ سال است که پدرم رییس فدراسیون است، فکر می‌کنم فقط یک یا دو بار به فدراسیون رفته‌ام. حتا در فدراسیون هم هیچ‌کس من را نمی‌شناسد، تا این حد که دربان هم بعضی وقت‌ها من را نمی‌شناسد. از طرفی با این‌که من یک مربی بدن‌ساز خوب هستم و هم کلاس بین‌المللی رفته‌ام و هم تجربه دارم، یک‌بار نگفته‌ام می‌خواهم یک تیم فوتبال را در دست بگیرم؛ گفتم بگذارم دوره بابا تمام شود، تا حرف و حدیثی پیش نیاید.

آن عنوان قهرمان ملی هم در حالی در کارنامه‌ات ثبت شده که به عنوان بازیکن ذخیره بودی.

من از ۱۷ سالگی عضو تیم‌ملی دو‌و‌میدانی بودم و رزومه دو‌و‌میدانی‌ام کاملن مشخص است. پنج، شش سال قهرمان نوجوانان و جوانان ایران بودم؛ دو متر پریدم و پدیده شدم. بعد همین‌طور رشته‌ها را تغییر دادم و به پرش طول رسیدم. بعد یک اردو به اکراین رفتیم، وقتی از اکراین آمدیم، مسابقات انتخابی تیم‌ملی برای مسابقات آسیایی داخل سالن انجام شد و همه بچه‌هایی که تمرین کرده بودند، آمدند. من هم در رشته ۶۰ متر و هم پرش طول و هم ۲۰۰ متر حضور داشتم. در پرش طول در انتخابی اول شدم و آقای «امینی» دوم شد؛ در ۶۰ متر سوم و در ۲۰۰ متر  چهارم شدم و به عضویت تیم‌ملی ایران در آمدم و به مسابقات آسیایی رفتم. در رشته ۴ در ۴۰۰ ، چهار نفر می‌دوند و چهار نفر هم ذخیره هستند، از ۶ نفر اول ۲۰۰ متر  ذخیره‌های ۴ در ۴۰۰ متر را انتخاب می‌کنند. من هم نفر چهارم ۲۰۰ متر شدم، پس من جزو ذخیره‌ها شدم.

ولی جزو آنهایی که دویدند نبودی؟

بله ولی در پرش طول و در ۶۰ متر هم بودم. تیم والیبال وقتی اول می‌شود، آنهایی که روی نیمکت هستند و به بعضی از آنها بازی نمی‌رسد مدال می‌گیرند یا نه؟

بله این را قبول دارم ولی خوش‌شانس هم بودی و با همین قانون از سربازی هم معاف شدی.

این خوش‌شانسی نیست. این تلاش و زحمت من است که از ۱۷سالگی تیم‌ملی بودم. چه خوش شانسی‌ای؟

می‌گویند یک ازدواج خیلی پر سر و صدا و پر هزینه داشتی…

یک نامزدی بوده هفت سال پیش به هم خورده، نه پر سر و صدا بوده و نه پر هزینه!

پس هیچ‌کدام این شایعات درست نیست. فقیر هم نیستی که در جیبت شپش معلق بزند!

وقتی پدر من ۳۰ سال است که مدیر ارشد این مملکت است، چرا باید در جیب من شپش معلق بزند؟

این را خود پدرت گفته.

من خودم از ۱۷ سالگی در تیم‌ملی بوده‌ام و الان هم کارمند نفت هستم و دارم کار خودم را می‌کنم. خدا را شکر در این ۷ سال هم که بابا در فدراسیون بوده نه به فدراسیون رفت و آمد داشته‌ام و نه کار اقتصادی کرده‌ام. همه چیز معلوم است و چیزی نیست که شایعه بسازند که ماشین طرف یک و نیم میلیارد است، باید حقیقت را بگویید.

ما استعلام کردیم؛ یک و نیم میلیارد نیست، ولی سند یک ماشین اقلن پانصد میلیون تومانی به نام شماست.

من این ماشین را در ارزانی خریدم.

اگر بخواهیم درباره شایعات صحبت کنیم، می‌گفتند آن زمانی که مجوز وارد کردن ماشین را به خاطر صعود به جام‌جهانی به حاجی دادند، خود ایشان اصلن دوست نداشته این ماشین را بگیرد، ولی به اصرار شما گرفته است. فکر می‌کنم یک بنز ام ال وارد کردند.

در این‌باره با پدرم حرف بزنید. او خودش باید حرف بزند. من دوست ندارم چیزی بگویم.

ولی می‌گویند می‌خواسته این مجوز را حتا به «اشکان دژاگه» بدهد؛ ولی شما اصرار کردید که خودش وارد کند.

ببینید بابا به من گفته اصلن مصاحبه نکن، شما اگر می‌خواهید این ریز مسایل را پیدا کنید با خود بابا مصاحبه کنید. چیزی که در مورد من است بپرسید جواب می‌دهم.

«تصمیم نادو برای تست دوپینگ سرزده از المپیکی‌ها»

سخنگوی ستاد ملی مبارزه دوپینگ گفت: برای این که تیم پاک و سالمی را راهی مسابقات کسب سهمیه المپیک کنیم با حضور در اردوهای تیم‌‌ملی از ورزشکاران اعزامی تست دوپینگ خواهیم گرفت.

doping

دکتر «رامین طباطبایی» در گفت‌وگو با ایسنا اظها‌ر کرد: برای این که در مسابقات کسب سهمیه المپیک از ورزشکاران سالم و عاری از دوپینگ برخوردار باشیم، ستاد ملی مبارزه دوپینگ تمام تلاشش بر این است که تا زمان اعزام تیم‌ها به مسابقات کسب سهمیه المپیک بدون اطلاع قبلی و به صورت سر زده هر روز در اردوهای تیم‌ملی حضور پیدا کند و از ورزشکاران به ویژه‌ آنهایی که امید زیادی برای کسب سهمیه المپیک دارند، تست دوپینگ به عمل آورد. بنا‌بر‌این نادو این هشدار را به تمام نفرات اعزامی می‌دهد که هر لحظه امکان دارد افسران کنترل دوپینگ ما در اردوها حضور پیدا کنند و از ورزشکاران نمونه‌گیری کنند.

وی با اشاره به این که تمام تست‌ها هدفمند و هوشمند خواهد بود، گفت: امسال بنا داریم نمونه گیری‌های خود را به صورت هدفمند و هوشمند انجام دهیم تا با کمترین نمونه مثبت مواجه شویم. هم‌چنین ورزش‌های پرخطری هم‌چون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی، کشتی، د‌و‌‌و‌‌مید‌ا‌نی، جودو، ووشو و … بیشتر در معرض انجام تست دوپینگ قرار دارند و ورزشکاران این رشته‌ها‌ باید در مصرف هر گونه مکمل دقت عمل بیشتری به خرج دهند.

«دوئل نفسگیر آزادکاران در انتخابی تیم‌ملی»

رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی کشتی آزاد در حالی از فردا (پنج‌شنبه) در سالن شهید بهشتی مشهد آغاز می‌شود که در بیشتر اوزان شاهد رقابت‌های سخت و نفسگیری خواهیم بود. باید منتظر ماند و دید تجربه می‌تواند چیرگی یابد یا نیروی جوانی پیروز می‌شود.

رحیمی و شانس بالا برای کسب دوبنده

۵٩ کیلوگرم: حسن رحیمی (تهران) یونس سرمستی (آذربایجان شرقی) رضا اطری – مصطفی دامادی (مازندران) فرهاد جلالی (تهران) نادر حاج آقانیا (مازندران) مهران رضازاده (مازندران) محسن ملکی (تهران) علی حاج آقانیا – صابر خانجانی (مازندران)

«حسن رحیمی» دارنده یک مدال طلا و دو برنز جهان در حال حاضر بدون شک بهترین سبک وزن کشتی آزاد ایران محسوب می‌شود و در رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی بیشترین بخت را برای پوشیدن دوبنده تیم‌ملی دارد و به نظر می‌رسد با توجه به جدیت و آمادگی بالای او از هم اکنون می‌توان او را صاحب دوبنده تیم‌ملی دانست هر چند که در ورزش کشتی هر احتمالی وجود دارد.

koshtiazad

مهم‌ترین رقیب رحیمی در این راه «یونس سرمستی» است که طلای جوانان جهان در سال ٢٠١٣ و برنز بزرگ‌سالان آسیا در سال ٢٠١۵ که به تازگی در دوحه قطر برگزار شد را در کارنامه خود دارد. «صابر خانجانی» نیز با بیست سال سن قهرمانی جوانان آسیا و سومی جوانان جهان را یدک می‌کشد و انگیزه بالایی برای اثبات توانایی‌هایش دارد. اطری هم تاکنون نتوانسته مدالی بهتر از نقره جوانان آسیا را دشت کند. «مهران رضازاده» نیز بهترین سبک وزن در مرحله اول لیگ بود اما باید دید سر وزن قانونی چه شرایطی دارد.

مصاف مازنی‌ها برای دوبنده تیم‌‌ملی

۶١ کیلوگرم: آرش دنگسرکی – بهنام احسان‌پور (مازندران) دانیال حجتی (گلستان) جمال علیزاده (خراسان شمالی) حسن مرادقلی (تهران) مهران نصیری – عباس دباغی – فرزاد عموزاده خلیلی – ایمان صادقی (مازندران)

با کوچ «مسعود اسماعیل‌پور» به یک وزن بالاتر شاید در ابتدای امر اهالی کشتی نگران عاقبت این وزن در رقابت‌های مهمی چون مسابقات جهانی شدند اما عمل‌کرد بسیار خوب «احسان‌پور» جوان و پاسخ خوب او به اعتماد «رسول خادم» نوید‌بخش حضور یک چهره در کشتی آزاد ایران داد و در این میان نباید از نقش خادم در پرورش این کشتی‌گیر با استعداد به راحتی گذشت؛ کشتی‌گیری که یکی دو سال در یک سطح حرکت می‌کرد و پیشرفت چشم‌گیری نداشته بود.

آزادکار ٢٣ ساله مازنی اخیرن در رقابت‌های بزرگ‌سالان قهرمانی آسیا جنگنده نشان داد و یک به یک حریفان خود را مقتدرانه و بدون حرف و حدیث از پیش‌رو برداشت، اما در نهایت با حق‌کشی مسلم داوران در دیدار فینال، به مدال نقره بسنده کرد. هر چند او هنوز دارای نقایصی است که باید برای رسیدن به قله‌های افتخار در جهت رفع آنها اقدام کند. قهرمانی جوانان جهان در سال ٢٠١٢ و نقره دانشجویان جهان در سال ٢٠١٣ از دیگر عناوین احسان‌پور محسوب می‌شود.

جدی‌ترین حریف احسان‌پور در این راه همشهری او به نام «ایمان صادقی» است که او نیز موفق به کسب مدال طلای جوانان جهان و آسیا در سال ٢٠١۴ شده است. فن بسیار زیبای صادقی مقابل حریف روس در مرحله نیمه‌نهایی قهرمانی جوانان جهان که در زمره 5 خبر مهم اتحادیه جهانی کشتی در سال ٢٠١۴ قرار گرفت نشان از استعداد و آمادگی بالای او دارد.

یکی دیگر از افراد حاضر در این وزن که نباید به راحتی از کنار نام او گذشت «آرش دنگسرکی» جوان است که برنز جوانان جهان در سال ٢٠١١ و طلای جوانان آسیا در سال ٢٠١٢ را از آن خود کرده است.

محمدی – اسماعیل‌پور؛ رقابتی جذاب

۶۵ کیلوگرم: سیداحمد محمدی – محمد‌مهدی یگانه جعفری (مازندران) میثم نصیری (زنجان) علی‌اصغر جبلی (گلستان) سعید صالحی (تهران) میثم حیدری (زنجان) مجید ساده (خراسان رضوی) میلاد طهماسبی (گلستان) غلامرضا عبداله‌پور – مسعود اسماعیل‌پور (مازندران)

«مسعود اسماعیل‌پور» با ٢٧ سال سن به تازگی پا به این وزن المپیکی گذاشته تا بتواند در رقابت‌های المپیک ٢٠١۶ برای ایران به روی تشک برود به همین جهت انگیزه بسیار بالایی دارد تا در برابر مهم‌ترین رقیبش به نام «سید‌احمد محمدی» که اتفاقن او نیز طی یک سال گذشته عمل‌کرد خیره‌کننده‌ای داشته به برتری برسد تا نماینده ایران در المپیک باشد.

اسماعیل‌پور با ٣ مدال طلای آسیا در سال‌های ٢٠١٠، ٢٠١۴ و ٢٠١۵ و یک برنز و نقره جهان در سال‌های ٢٠١٣ و ٢٠١۴ و هم‌چنین طلای بازی‌های آسیایی اینچئون صاحب کارنامه‌ای درخشان است هر چند که در ویترین مدال‌هایش جای مدال المپیک و طلای جهان خالی است.

در سوی دیگر میدان نمی‌توان به سادگی از شایستگی «سید‌احمد محمدی» نایب‌قهرمان جهان در سال گذشته گذشت، کما این‌که بسیاری شانس او را برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی بیشتر می‌دانند. محمدی در سال 2014 طلای آسیا و نقره جهان را از آن خود کرد و نشان داده حتا استحقاق کسب مدال طلا در جهان را نیز دارد. او هدف خود را کسب عنوان قهرمانی در جهانی لاس‌وگاس اعلام کرده است.

در میان دیگر نمایندگان این وزن می‌توان به «میثم نصیری» قهرمان مسابقات انتخابی در سال گذشته و «اصغر جبلی» اشاره کرد که طلای آسیا در رده جوانان و نوجوانان را از آن خود کرده و اخیرن نیز در تورنمنت «نیکولاپتروف» به مدال برنز رسید.

دوئل نفس گیر یزدانی جوان و تقوی با تجربه

٧٠ کیلوگرم: سعید داداشپور (مازندران) مسعود کمروند (مرکزی) – ایمان رحمانی‌زاده – مهدی تقوی – مرتضی گودرزی (مازندران) – حمید الهیان (خراسان شمالی) سبحان محمدزاده – حسن یزدانی (مازندران)

بسیاری «حسن یزدانی» را پدیده کشتی دنیا می‌دانند که با وجود سن کم بر روی تشک مبارزه با جنگندگی خاصی به مصاف حریفان خود می‌رود و ترسی از مواجهه با نامداران کشتی جهان به دل راه نمی‌دهد. او حتا پس از قهرمانی تیم‌ملی کشتی آزاد در جام‌جهانی آمریکا از پیروزی مقابل «جردن باروز» آمریکایی در آینده نزدیک و با آمدن به وزن ٧۴ کیلوگرم سخن گفت. یزدانی خواستار این بود که در رقابت‌های انتخابی در وزن ٧۴ کیلوگرم به روی تشک برود، اما از آن‌جا که او در وزن ٧٠ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه حضور در رقابت‌های انتخابی شده بود این امر با مخالفت شورای فنی رو‌به‌رو شد.

یزدانی با ٢١ سال سن در ابتدای دوران قهرمانی خود قرار دارد و با وجود سن کم نشان داده علاقه‌ای به ایجاد حاشیه ندارد و تنها در پی موفقیت در کشتی است کما این‌که اهداف بزرگی چون قهرمانی در مسابقات جهانی ٢٠١۵ و المپیک ٢٠١۶ را در سر می‌پروراند. او در سال گذشته میلادی موفق به کسب مدال طلا در مسابقات جهانی و قهرمانی آسیا در رده جوانان شده است و در جام‌جهانی بزرگ‌سالان که در آمریکا برگزار شد مقتدرانه مقابل حریفان خود به برتری دست یافت تا یکی دیگر از کشف‌های خادم لقب گیرد.

اما دیگر چهره نامدار این وزن که پس از حدود ٢ سال دوری دوباره به میدان مبارزه بازگشته و کوله‌باری از عنوان و تجربه را به هم‌راه خود دارد کسی نیست جز «مهدی تقوی».

تقوی آخرین بار در مسابقات جهانی ٢٠١٣ بوداپست در تیم‌ملی ایران حضور داشت که با ارایه یک نمایش ضعیف و دور از انتظار به عنوانی بهتر از رده ٢١ جهان دست نیافت! اما این‌بار گویا قضیه متفاوت است چرا که تقوی عزم خود را جزم کرده و برخلاف گذشته به دور از حواشی فقط در حال تمرین است کما این‌که نشانه‌هایی از تقوی سال‌های نه چندان دور را در رقابت‌های باشگاه‌های جهان که سال گذشته در جویبار برگزار شد از خود بروز داد.

تقوی تاکنون موفق به کسب ٢ طلای بزرگ‌سالان جهان در سال‌های ٢٠٠٩ و ٢٠١١، ٢ طلای آسیا در سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٢، طلای جوانان جهان در سال ٢٠٠٧ و نقره بازی‌های آسیایی ٢٠١٠ شده است و این‌بار با کوله‌باری از تجربه باید برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی از سد حریفی جوان و باانگیزه به نام «حسن یزدانی» عبور کند.

«داداش‌پور» نیز با ٢٨ سال سن دو مدال برنز جوانان جهان و قهرمانی آسیا ٢٠٠٧ را در رده جوانان از آن خود کرده است.

رقابت اکبری، یاراحمدی و رضایی‌قلعه برای دوبنده ٧۴ کیلو

٧۴ کیلوگرم: مرتضی رضایی‌قلعه (مازندران) محمد مکتبدار (خراسان شمالی) حامد عاشق حسینی (تهران) پیمان یاراحمدی (لرستان) علی قاسمی (تهران) حسین الیاسی (مازندران) کیانوش نادری – جعفر قاسمی – رضا مظفری – عزت‌اله اکبری (مازندران) عباس یزدانی (همدان)

شاخص‌ترین کشتی‌گیر در این وزن «عزت‌اله اکبری» با ٢٣ سال سن است که عناوینی چون مدال نقره مسابقات جهانی ٢٠١٣ و بازی‌های آسیایی ٢٠١۴ و برنز آسیا در سال ٢٠١٢ را از آن خود کرده است.

اما بسیاری از کارشناسان شانس «پیمان یاراحمدی» را برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی بیشتر از سایر نفرات حاضر در این وزن می‌دانند. یاراحمدی با ٢١ سال سن در رقابت های قهرمانی آسیا که چندی پیش در قطر برگزار شد عمل‌کرد بسیار خوبی از خود نشان داد و گردن‌آویز طلا را از آن خود کرد. او هم‌چنین در سال ٢٠١٣ مدال برنز جوانان جهان و آسیا در رده جوانان و طلای آسیا و برنز جهان در رده نوجوانان در سال ٢٠١١ را در کارنامه خود دارد.

در میان سایر نفرات حاضر در این وزن می‌توان به «مرتضی رضایی‌قلعه» اشاره کرد که طلای نوجوانان آسیا در سال ٢٠٠٧ و نقره جوانان آسیا در سال ٢٠١٠ را کسب کرده است. رضایی‌قلعه در جام‌جهانی هم عمل‌کرد نسبتا خوبی داشت. اما «محمد مکتبدار» را هم نباید دست کم گرفت و اگر او آماده باشد می‌تواند هر حریفی را به دردسر بیاندازد.

مصاف نیروی جوانی و تجربه در وزن ٨۶ کیلوگرم

٨۶ کیلوگرم: اسماعیل نجاتیان (خراسان رضوی) یوسف پناهنده (تهران) محمدجواد ابراهیمی (مازندران) نادر حامدی‌پور (فارس) جلال زمان (مازندران) وحید شاه‌محمدی (همدان) رضا بیات (تهران) سیاوش پازوکی (مازندران) احسان لشگری (قزوین) میثم مصطفی‌جوکار (همدان) علیرضا کریمی (البرز)

شاخص‌ترین کشتی‌گیر این وزن «احسان لشگری» است که با وجود سپری کردن دوران نقاهت پس از عمل جراحی و تلاش زیادی که از خود تا آخرین لحظه نشان داده، بعید است بتواند در رقابت‌های انتخابی به روی تشک برود. لشگری در رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی در سال گذشته پس از باخت مقابل «ضیایی» که بعدها دوپینگ او محرز شد مقابل «میثم مصطفی‌جوکار» نیز بازنده شد تا از دور رقابت‌ها کنار برود. لشگری برنز المپیک لندن و مسابقات جهانی ٢٠١٣ و سه طلای قهرمانی آسیا را در کارنامه خود دارد.

اما مهم‌ترین بخت کسب دوبنده تیم‌ملی در وزن ٨۶ کیلوگرم میثم مصطفی‌جوکار کشتی‌گیر ٣١ ساله ملایری است که هر چه از سن او می‌گذرد فنی‌تر و پرقدرت‌تر مبارزه می‌کند. جوکار سال گذشته بسیار پر‌فروغ ظاهر شد و توانست مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون و قهرمانی آسیا را از آن خود کند. او هم‌چنین نقره آسیا در سال ٢٠٠٨ و طلای دانشجویان جهان در سال ٢٠١٢ را کسب کرده و در المپیک پکن ملی‌پوش وزن ٧۴ کیلوگرم بود. باید منتظر ماند و دید آیا جوکار می‌تواند برای اولین‌بار ملی‌پوش ایران در مسابقات جهانی شود؟

اما جوکار برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی خیلی نباید آسوده خاطر باشد، چرا که رقیب جوانی به نام «علیرضا کریمی» از استان البرز عزم خود را جزم کرده تا صاحب دوبنده تیم‌ملی شود. کریمی با کسب طلای قهرمانی آسیا که به تازگی در دوحه قطر برگزار شد برای رقبای صاحب‌نام خود خط و نشان کشید. «نجاتیان» هم می‌تواند از امتیاز تشویق همشهریان خود در سالن شهید بهشتی مشهد بیشترین بهره را ببرد؛ کشتی‌گیری که امتیاز گرفتن از او سخت است.

«محمد‌جواد ابراهیمی» هم جوان پرقدرتی است و باید دید او در سبک کشتی خود پیشرفتی ایجاد کرده یا نه.

پلنگ جویبار برمی‌خیزد؟

٩٧ کیلوگرم: رضا یزدانی – اباذر اسلامی – سیدمحسن ابراهیمی (مازندران) حسن رحیمی (تهران) وحید یوسف‌وند (لرستان) عباس طحان (مازندران) الیاس بختیاری (تهران) امیر محمدی (خراسان شمالی) محمدحسین محمدیان (مازندران)

کاپیتان تیم‌ملی کشتی آزاد ایران در جام‌جهانی نشان داد از روزهای اوج خود فاصله زیادی گرفته است. «رضا یزدانی» تا حدی در تمرینات تیم‌ملی بی‌انگیزه نشان داد تا خادم را مجاب کند «محمد‌حسین محمدیان»، فرزند «عسگری محمدیان» را به اجبار از ٨۶ کیلوگرم به این وزن بکشاند.

البته مصدومیت کهنه رضا یزدانی از ناحیه کمر و زانو در نمایش ضعیف او مخصوصن در جام‌جهانی آمریکا بی‌تاثیر نبوده است. با همه این اوصاف مشاهده افتخارات کسب شده توسط کاپیتان یزدانی می‌تواند لرزه بر اندام هر حریفی بیندازد هر چند که او از روزهای پرفروغ خود فاصله داشته باشد. بدون شک رقابت میان یزدانی و محمدیان یکی از دیدنی‌ترین کشتی‌های این دوره از رقابت‌ها خواهد بود.

yazdani

2 مدال طلای جهان در سال های ٢٠١١ و ٢٠١٣ طلای بازی‌های آسیایی در سال‌های ٢٠٠۶، ٢٠١٠ و ٢٠١۴ طلای مسابقات قهرمانی آسیا در سال ٢٠١٠ و برنز جهان در سال ٢٠٠٧ افتخاراتی است که رضا یزدانی برای کشتی ایران رقم زده است. بدون شک جای مدال خوش‌رنگ المپیک نیز در ویترین افتخارات او خالی است، اما مصدومیت شدید در جریان رقابت‌های المپیک لندن باعث شد او نتواند به مسابقات ادامه دهد و به عنوان پنجمی المپیک بسنده کرد. اما گویا حکایت این‌بار متفاوت است و پلنگ جویبار آمده است تا بار دیگر نشان دهد تمام شدنی نیست.

در کنار یزدانی، «محمدحسین محمدیان» جوان بیشترین بخت را برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی دارد. او پس از کوچ به این وزن در رقابت‌های قهرمانی آسیا به مدال طلا رسید تا نشان دهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. او آن‌طور که خودش می‌گوید اسب خود را برای رسیدن به طلای جهان و المپیک زین کرده و خادم هم نشان داده اعتقاد زیادی به او دارد تا محمدیان با همین دل‌گرمی در فکر رسیدن به قله‌های افتخار باشد.

اما «جمال میرزایی» و «مهران میرزایی» دو کشتی‌گیری بودند که از دادن تست سلامت امتناع کردند و از رقابت‌های انتخابی کنار گذاشته شدند. «سید‌محسن ابراهیمی» هم کشتی‌گیر جوانی است که طلای نوجوانان آسیا در سال ٢٠٠٩ را در پرونده دارد.

تجربه کمیل قاسمی یا زور هادی، کدامیک می‌چربد؟

١٢۵ کیلوگرم: کمیل قاسمی (مازندران) پرویز هادی (آذربایجان شرقی) عبداله قمی – جعفر شمس ناتری (مازندران) امین طاهری (تهران) یداله محبی (کرمانشاه) سیدرضا موسوی (مازندران) شهاب قوره جیلی (تهران) احمد رسولی (گلستان) امیر‌حسین کیانیان (تهران) جابر صادق‌زاده (مازندران)

وضعیت سنگین وزن‌ کشتی آزاد نسبت به فرنگی بهتر است و حضور نفرات باتجربه و کارکشته‌ای چون «کمیل قاسمی» باتجربه و «پرویز هادی» پرقدرت خیال خادم را تا حد زیادی راحت کرده است.

قاسمی برنز المپیک لندن، نقره جهان در سال ٢٠١۴، طلای ٢٠١۴ آسیا و نقره آسیا در سال‌های ٢٠١١ و ٢٠١۵ و ٢ برنز جهان در رده جوانان را دارد. قاسمی به دنبال طلای جهان در لاس وگاس است تا ویترین افتخارات خود را با آن تزیین کند. او عزمش را جزم کرده و نمی‌خواهد در برابر قدرت تمام نشدنی هادی سر خم کند و به راحتی حضور در مسابقات جهانی را از دست دهد.

komailghasemi

در سوی دیگر میدان «پرویز هادی» از باسمنج آذربایجان شرقی قرار دارد که از قدرت بالایی بهره می‌برد و همین ویژگی مصاف با او را برای هر حریفی سخت و طاقت‌فرسا کرده است. هادی در مسابقات انتخابی تیم‌ملی سال گذشته قاسمی را شکست داد. رقابت میان او و کمیل می‌تواند یکی از مهیج‌ترین رقابت‌ها لقب بگیرد.

هادی طلای بازی‌های آسیایی اینچئون، ٢ طلای آسیا در سال‌های ٢٠١٢ و ٢٠١٣ به هم‌راه نقره دانشجویان جهان را در کارنامه خود دارد و انگیزه زیادی دارد تا با پوشیدن دوبنده تیم‌ملی برای کسب مدال جهانی در آمریکا به روی تشک مبارزه برود.

اما نفرات دیگری در این وزن حضور دارند که مدعیان درجه دو به شمار می‌روند. «عبداله قمی» با ٢ طلای جوانان آسیا، یک نقره جوانان جهان و یک طلای نوجوانان آسیا به هم‌راه «جابر صادق‌زاده» با طلای جوانان آسیا و جهان و «امین طاهری» با نقره جوانان جهان و طلای جوانان آسیا نیم‌نگاهی به کسب دوبنده تیم‌ملی دارند.

«استقلال و پرسپولیس را اجاره نمی‌دهیم»

معاون ورزش حر‌فه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و مسوول رسیدگی به امور سرخابی‌ها می‌گوید به زودی و با مشخص شدن هیات‌مدیره‌ها و مدیران عامل این دو باشگاه امور آنها به صورت مناسب دنبال خواهد شد.

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، «نصراله سجادی» در مورد آخرین وضعیت باشگاه‌های پر‌سپولیس و استقلال، اظها‌ر کرد: این روزها اخبار ضد و نقیضی بیان می‌شود که متاسفانه با واقعیت تطبیق ندارد و خبرهای از قول من داده می‌شود که صحت ندارد.

perspolis-esteghlal

او ا‌دا‌مه‌ داد: در حال‌ حاضر در مورد هیات‌مدیره و اسپانسری که می‌خواهد برای مدت زمان یک سال این باشگاه‌ها را در دست بگیرد، در حال بررسی هستیم و نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر داریم.

 

معاون ورزش حر‌فه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان با بیان این که مسایل روتین این دو تیم در حال انجام است، گفت: پر‌سپولیس که سرمربی خود را برای فصل بعد مشخص کرده و آقای «برانکو» که به مرخصی رفته‌اند، ٢۵ یا ٢۶ خرداد‌ماه به تهران باز می‌گردد.

سجادی ا‌ضافه‌ کرد‌: برانکو حتا بازیکنانی را که برای فصل بعد می‌خواهد را نیز مشخص کرده‌اند. در حال‌ حاضر منتظر نهایی شدن اسپانسر هستیم و با توجه به اختیاراتی که به وزارت ورزش و جوانان داده شده، بعد از آن که هیات‌مدیره مشخص و مستقر شود کارها توسط آنها دنبال می‌شود.

«منصوریان شنبه استقلالی می‌شود»

مدیران نفت تهران امروز مشخص می‌کنند که «علیرضا منصوریان» روز شنبه به عنوان سرمربی استقلال معرفی می‌شود یا نه.

به گزارش ایسنا، قرار است روز چهارشنبه (امروز) جلسه‌ای در باشگاه نفت تهران برگزار شود و در آن برای برنامه سال آینده این باشگاه برنامه‌ریزی شود. این جلسه که با حضور اعضای هیات‌مدیره و مدیر‌عامل این باشگاه خواهد بود ساعت ١٧ برگزار می‌شود.

mansorian

طبیعتن در این جلسه درباره سرنوشت کادر‌فنی نفت تهران در سال آینده هم بحث و تبادل نظر خواهد شد و به همین دلیل احتمال دارد که تکلیف ماندن یا رفتن منصوریان از این تیم هم تا حد زیادی روشن شود. به عبارت دیگر بعد از این جلسه مشخص می‌شود که آیا منصوریان شنبه هفته آینده به عنوان سرمربی استقلال انتخاب می‌شود یا نه.

منصوریان هنوز با نفت تهران قرارداد دارد و برای رفتن به استقلال تهران باید درباره حضور یا عدم حضورش در نفت تهران تصمیم بگیرد و با مسوولان این باشگاه به توافق برسد.

«امیرحسین بابازاده»، مدیر رسانه‌ای نفت تهران در گفت‌وگو با ایسنا، خبر برگزاری جلسه در باشگاه نفت تهران را تایید کرده است.

«احتمال سفر رییس فدراسیون ترکیه به ایران و بازی بین تیم‌های ملی»

سفیر ترکیه در ایران طی نشستی با رییس و دبیر‌کل فدراسیون فوتبال در خصوص همکاری‌های فدراسیون‌های فوتبال ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال، در این نشست که با حضور علی کفاشیان، علیرضا اسدی و رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران برگزار شد، راه‌کارهای هم‌کاری بیشتر فدراسیون‌های فوتبال ایران و ترکیه ارزیابی شد.

در این جلسه و پس از مذاکرات مختلف صورت گرفته مقرر شد طی مکاتبه‌ای با رییس فدراسیون فوتبال ترکیه از وی و هیات هم‌راه جهت حضور در ایران دعوت شود تا تفاهم‌نامه‌ای در خصوص برگزاری اردوهای آماده‌سازی و دیدارهای تدارکاتی برای تیم‌های ملی فوتبال دو کشور و هم‌چنین تبادل مدرس به منظور ارتقای سطح فوتبال به امضا برسد.

سفیر ترکیه در ایران در این جلسه هم‌چنین گفت: من به فوتبال علاقمندم و مشتاقم که در ایران دیدار دربی تیم‌های پرسپولیس و استقلال را از نزدیک ببینم.

safirtorkia

«رضا هاکان تکین» در ادامه افزود: ایران کشور بسیار خوبی از لحاظ امنیت محسوب می‌شود و پتانسیل برگزاری اردوهای بزرگی را دارد. هم‌چنین با کشور ترکیه همسایه نزدیک بوده و علاوه بر ارتباط خوب، فرهنگ‌های نزدیکی بین دو کشور وجود دارد و این موضوع در ایجاد هم‌کاری‌های بیشتر تاثیرگذار خواهد بود.

هم‌چنین «علی کفاشیان» ابراز امیدواری کرد که روابط ورزشی دو کشور در راستای تبادل اطلاعات و دانش باید تحکیم داده شود و فدراسیون‌های فوتبال نیز با تدارک اردوهای آماده‌سازی و دیدارهای دوستانه می‌توانند نقش پر رنگی در این زمینه ایفا کنند.

«تقابل مسی و نیمار در کوپا آمهریکا»

چهل و چهارمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آمریکای جنوبی از نیمه‌شب پنج‌شنبه آغاز می‌شود. گردهمایی ستارگان دنیای فوتبال در شیلی، تماشاگران سراسر دنیا را متقاعد می‌کند تا این رقابت‌ها را جدی دنبال کنند.

به گزارش مهر، تیم‌های فوتبال برزیل و آرژانتین اصلی‌ترین شانس‎های کسب عنوان قهرمانی مسابقات به شمار می‎آیند. برزیل پس از ناکامی در رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ با ستارگانی که نیمار در راس آنان قرار دارد در ۹ بازی پیاپی است که برنده شده و آرژانتین هم با سرمربی جدید خود و حضور ستارگانی چون لیونل مسی، کارلوس ته‎وس و خاویر ماسچرانو، رویای کسب عنوان قهرمانی را در سرمی‎پروراند.

اروگوئه به عنوان مدافع عنوان قهرمانی پای به این رقابت‌ها می‎گذارد اما جای «لوییس سوآرس» و «دیه‎گو فورلان» در این تیم خالی است. اروگوئه‎ای که با پانزده عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم رقابت‌ها به حساب می‌آید، سوآرس را به دلیل محرومیت بین‌المللی به خدمت ندارد و «فورلان» هم از دنیای بازیگری خداحافظی کرده است.

koba

گروه‌بندی و برنامه کامل مسابقات کوپا آمه‎ریکا به این شرح است:

گروه A:

١-  شیلی

٢- مکزیک

٣- اکوادور

۴- بولیوی

برنامه مسابقات:

پنج‌شنبه ۲۱ خرداد:

شیلی – اکوادور، ساعت ۲۴

جمعه ۲۲ خرداد:

مکزیک – بولیوی، ساعت ۲۴

دوشنبه ۲۵ خرداد:

اکوادور – بولیوی، ساعت ۲۱:۳۰

شیلی – مکزیک، ساعت ۲۴

جمعه ۲۹ خرداد:

مکزیک – اکوادور، ساعت ۲۱:۳۰

شیلی – بولیوی، ساعت ۲۴

گروه B:

١- آرژانتین

٢- جاماییکا

٣- پاراگوئه

۴- اروگوئه

برنامه مسابقات:

شنبه ۲۳ خرداد:

اروگوئه – جاماییکا، ساعت ۱۹:۳۰

آرژانتین – پاراگوئه، ساعت ۲۲

سه‌شنبه ۲۶ خرداد:

پاراگوئه – جاماییکا، ساعت: ۲۱:۳۰

آرژانتین – اروگوئه، ساعت ۲۴

شنبه ۳۰ خرداد:

اروگوئه – پاراگوئه، ساعت: ۱۹:۳۰

آرژانتین – جاماییکا، ساعت ۲۲

گروه C:

١- برزیل

٢- کلمبیا

٣- پرو

۴- ونزوئلا

برنامه مسابقات:

یک‌شنبه ۲۴ خرداد:

کلمبیا – ونزوئلا، ساعت: ۱۹:۳۰

برزیل – پرو، ساعت: ۲۲

پنج‌شنبه ۲۸ خرداد:

برزیل – کلمبیا، ساعت: ۰۰:۳۰

پرو – ونزوئلا، ساعت: ۲۴:۰۰

یک‌شنبه ۳۱ خرداد:

کلمبیا – پرو، ساعت: ۱۹:۳۰

برزیل – ونزوئلا، ساعت: ۲۲

مطالب مرتبط

عیادت فردوسی‌پور از مایلی‌کهن

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,