Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
طی یک سخنرانی در آستانه ماه رمضان

«انتقاد تلویحی آیت‌اله صادق شیرازی از برخورد قهرآمیز با پدیده‌های اجتماعی»

2015 June 12

از دیگران / رادیو کوچه

 

انتقاد تلویحی یک مرجع تقلید سنتی از برخورد قهرآمیز در تحمیل نوع پوشش وبرخورد با پدیده‌های اجتماعی

آیت اله سید صادق شیرازی، از مراجع تقلید سنتی شهر قم در سخنرانی سالانه خود در هماه رمضان ضمن اشاره به روش پیامبر اسلام در برخورد با مفاسد اجتماعی در روزگار خود، اظهار داشت که برخورد پیامبر با آشکارترین مفاسد اجتماعی تنها به نصیحت و لبخند خلاصه می‌شده است.

وی با بیان داستان برخورد اسلام با زنی آوازه خوان و البته مشهور به روسپی‌گری که از مکه به مدینه آمده بود، گزارش تاریخی درباره  چگونگی برخورد پیامبر با این‌گونه موارد را نه خشونت و قهر و طرد بلکه نصحیت و لبخند توصیف کرده است. اشاره‌ای که به نظر می‌رسد همزمان با نزدیک شدن تابستان و افزایش فشارها برای پوشش تحمیلی بر زنان و دختران توسط نیروی انتظامی، مشروعیت‌زدایی  یک مقام بلند پایه شیعه از این عملکرد غیرشرعی در برخورد با پسران ودختران جوان باشد.

sadeghshirazi

رسانه‌های محافظه کار با انعکاس این خبر آیت‌اله شیرازی را به ترویج لیبرالیسم دینی در حوزه‌های علمیه متهم کردند.

این مرجع تقلید منتقد حکومت ایران در بخش دیگری از سخن‌رانی خود، ضمن انتقاد از وجود حکم اعدام در کشورهای اسلامی ضمن ابراز تاسف از این بابت، روش پیامبر را حتا نسبت به متهمان جاسوسی در حکومت پیامبر اسلام، عفو و گذشت توصیف کرده است.

آیت‌اله سید صادق شیرازی  با بیان رویدادی از تاریخ حکومت پیامبر اسلام در مدینه، به جاسوسی نظامی یکی از سران منافقان به نام حاطب ابی بلتعه اشاره می‌کند که پیامبر اسلام در جریان آن نه تنها حاطب را اعدام نکرد، بلکه تنها به بازخواست او و شنیدن عذرش اکتفا نمود.

هم‌زمانی این سخنان با محاکمه غیرعلنی جیسون رضائیان ،روزنامه‌نگار و خبرنگار آمریکایی، اشاره به عملکرد غیرشرعی حکومت ایران در زندانی کردن این روزنامه نگار آمریکایی و اتهام وی به جاسوسی است.

این اولین بار نیست که اظهارات آیت‌اله سید صادق شیرازی جنجال آفرین می‌شود، وی پیش‌تر و در آستانه ماه رمضان سال گذشته با رد نظریه ولایت فقیه، بزرگان شیعه از جمله شیخ انصاری را ضدولایت فقیه توصیف کرده بود.

این اظهارات خشم محافظه کاران و هواداران حکومت را برنگیخت و سبب شد تا روح‌اله بجانی، فرمانده انصاراله تبریز این مرجع تقلید ٧۶ ساله را به ترور و فرجامی همانند فرجام کسروی تهدید کند.

امسال سخن‌رانی آیت‌اله شیرازی در سایه تدابیر شدید امنیتی و حضور لباس شخصی ها در اطراف بیت ایشان و ممانعت از سفر طلاب حوزه‌های علمیه از شهرهای مختلف از جمله مشهد، اصفهان، شیراز، یزد و اهواز همراه بود.

بیشتر بخوانید

فرمانده انصار حزب‌اله آیت‌اله صادق شیرازی را تهدید به مرگ کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,