Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
برنامه زیر یه خم

«در یک اتفاق نادر، حمید سوریان با ۴ کیلوگرم اضافه، وزن‌کشی شد»

2015 June 14

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی فرنگی و آزاد بزرگ‌سالان ایران روز گذشته به پایان رسید که این رقابت‌ها با اتفاقات نادری هم‌راه بود، از پرتاب بطری به سمت «رسول خادم» تا کشیدن چوب و حمله‌ور شدن قهرمان المپیک به سمت رییس فدراسیون و در ادامه کشیدن وزن «حمید سوریان» با ۴ کیلوگرم اضافه، موضوع اضافه‌وزن حمید سوریان در رادیو ورزش ایران نیز از سوی مجری برنامه به نقل از یکی از اعضای کمیته فنی فدراسیون تایید شد. برای اطلاع از حاشیه‌های کامل فایل صوتی را بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«حمید سوریان با ۴ کیلوگرم اضافه، وزن‌کشی شد»

در حالی که صحبت‌هایی از اضافه‌وزن «حمید سوریان» و غیر‌قانونی بودن مراسم وزن‌کشی این کشتی‌گیر در بین اهالی خانواده کشتی ایران شنیده می‌شد، صبح امروز در یک برنامه تخصصی کشتی در رادیو ورزش ایران مجری برنامه «صدرالدین کاظمی» که مشاور عالی رییس فدراسیون نیز می‌باشد به نقل از آقای «لرستانی» عضو کمیته فنی کشتی فرنگی فدراسیون ایران عنوان کرد حمید سوریان با ۴ کیلوگرم اضافه‌وزن وارد مسابقات شده بود.

در ادامه این برنامه رسول خادم رییس فدراسیون در واکنش به این صحبت بیان کرد اطلاعی ندارد از این موضوع و باید پیگیری کند.

sorian

خادم در ادامه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری‌های دیگر این موضوع را پس از برنامه رد کرد که در خبرهای بعدی به این مصاحبه نیز پرداخته‌ایم.

«رسول خادم: غایبان به مسابقات جهانی نمی‌روند»

«رسول خادم» تاکید کرد تنها کشتی‌گیرانی در مسابقات جهانی ٢٠١۵ شرکت می‌کنند که در مسابقه انتخابی به میدان رفته‌اند. او هم‌چنین گفت که ترکیب تیم‌های ملی پانزده روز قبل از مسابقات جهانی اعلام می‌شود.

به گزارش ایسنا، رییس فدراسیون کشتی در رابطه با موضوعات روز کشتی از جمله کشتی نگرفتن «حمید سوریان»، بی‌نظمی‌های ایجاد شده در مسابقات، زمان اعلام ترکیب تیم‌های ملی و هم‌چنین شایعه پیرامون وزن‌کشی سوریان اظهار نظر کرد.

رسول خادم در مورد برخورد با بی‌نظمی‌های رخ داده در مسابقات انتخابی تیم‌های ملی گفت: هر زمان که ما با رفتارهای خارج از ضابطه و نظم مماشات کرده‌ایم چیزی جز افزایش زیان به ورزشمان و فرهنگمان به دنبال نداشته است. گاهی ما با برخی از قهرمانان قابل احترام و افتخار آفرینمان مواجه هستیم که به لحاظ ذهنی حاضر به پذیرفتن این موضوع نیستند که جزیی از کشتی کشور ما هستند و باید در کنار سایر کشتی گیران و جوانان به قانون احترام بگذارند.

وی ادامه داد: وقتی قانونی به عنوان ضوابط و فرآیند انتخاب تیم‌ملی وضع می‌شود و وقتی قرار است ما هم مثل بسیاری از کشورهای صاحب‌نام کشتی دنیا از طریق مسابقات انتخابی برتری خود را به حریفان ثابت کنیم، همه باید به قانون احترام بگذاریم. در کشوری مثل روسیه که ٧٠ سال این ساختار را دارد و قهرمانان بسیار بزرگ‌تر از قهرمانان ما هم در آن‌جا هستند، هر سال نفرات شاخص در مسابقات انتخابی کشتی می‌گیرند و اگر می‌بازند کنار می‌روند و اگر می‌برند جزو نفرات برتر قرار می‌گیرند و فرصت پوشیدن پیراهن تیم‌ملی را به دست می‌آورند.

خادم هم‌چنین گفت: فدراسیون کشتی در قبال رفتارهایی که مصداق بی‌انضباطی بوده بی‌تفاوت نخواهد بود و تمام موارد به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود تا به زودی تشکیل جلسه دهد و اعلام رای کند.

وی در مورد شایعه وزن‌کشی سوریان مبنی بر این‌که ۴ کیلو بالاتر از ۵٩ کیلو بوده اما داوران وزن او را پذیرفته‌اند، گفت: پس از شنیدن این موضوع، از مسوول کمیته داوران و مسوول وزن‌کشی پی‌گیر کردم که به هیچ‌وجه این موضوع را تایید نکردند. این شایعه‌ای بوده که از طریق شبکه‌های مجازی مطرح شده است. من نسبت به این موضوع بسیار حساس هستم.

خادم در مورد تصمیم شورای فنی مبنی بر دعوت سوریان به تمام اردوهای تیم‌ملی و سایر تصمیمات اعلام شده از سوی این شورا گفت: در جلسه شورای فنی بنا نبوده به حمید سوریان به خاطر شرکت نکردن در مسابقات انتخابی پاداشی داده شود. تصمیم ایشان به عنوان کشتی‌گیر مورد علاقه فدراسیون و کشتی‌گیر مورد علاقه مردم، قابل احترام است اما ما قانون را به هیچ‌وجه از مسیر خود خارج نخواهیم کرد. کشتی گیری در مسابقات جهانی ٢٠١۵ شرکت می‌کند که در مسابقات انتخابی شرکت کرده و جزو نفرات برتر قرار گرفته است.

وی هم‌چنین گفت: متاسفانه از ١٠ سال قبل تا به حال آن‌قدر فقط روی سوریان تاکید کردیم که کشتی‌گیر دیگر ما در ۵٩ کیلوگرم به آسیایی می‌رود و نهم می‌شود. ما تلاش می‌کنیم ضمن رعایت قانون، برای حفظ قهرمانمان هم اقدام کنیم اما ما قانون را نقض نمی‌کنیم.

وی در مورد اعلام ترکیب تیم‌های ملی تاکید کرد: طبق فرآیند انتخاب تیم‌ملی، در اوزانی که ابهام وجود دارد با تصمیم کادر‌فنی و شورای فنی، نفرات برتر که ممکن است نفرات اول و دوم و یا حتا ۴ نفر برتر باشند، شاید به مسابقه بین‌المللی اعزام شوند و یا این‌که شاید مسابقه درون اردویی برگزار شود تا ابهامات رفع شود. در نهایت ملی‌پوشان اعزامی به مسابقات جهانی لاس‌وگاس پانزده روز مانده به مسابقات جهانی معرفی می‌شوند.

khadem

خادم در مورد دیر اعلام شدن نفرات اعزامی هم گفت: علاوه بر کسب عنوان برتر در مسابقات انتخابی، کشتی‌گیران باید به شرایط روانی و جسمانی مناسب برای حضور در مسابقات جهانی برسند و هم‌چنین نظم و انضباط اردویی را رعایت کنند. از طرفی دیگر شاید مصدومیت‌هایی به وجود بیاید. به همین دلیل است که ما نفرات اعزامی را پانزده روز مانده به مسابقات جهانی اعلام می‌کنیم. متاسفانه مصادیق متعددی قبلن بوده که در یک ماه به مسابقات جهانی با بی‌نظمی‌های اردویی مواجه شده‌ایم یا ضرب‌خوردگی‌هایی به وجود آمده است.

رییس فدراسیون دیگر تاکید کرد که نباید امید ملی‌پوش شدن را از هیچ کشتی‌گیری گرفت. او در این‌باره توضیح داد: هیچ‌کس در مسابقات انتخابی در حاشیه امنیت نبود و چهره‌های شاخص متعددی شکست خوردند که نشان می‌دهد در کشتی ما سرمایه وجود دارد بنابراین نباید این امید را در کشتی کشور از بین ببریم و به همه فرصت رسیدن به تیم‌ملی بدهیم.

خادم در مورد فرآیند انتخاب تیم‌ملی برای المپیک هم گفت: حتمن فرآیند انتخابی تیم‌ملی برای المپیک که سال نتیجه گیری است، متفاوت خواهد بود و فضای انتخابی محدودتر می‌شود اما مسابقه انتخابی حتمن خواهد بود و این مسیر طی می‌شود.

«پیشنهاد شورای فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی درباره سوریان»

در پی شرایط پیش آمده در رقابت‌های انتخابی وزن ۵٩ کیلوگرم تیم‌ملی کشتی فرنگی، شورای فنی تیم‌های ملی کشتی با حضور تمامی اعضا صبح دیروز در مشهد تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، نتایج این نشست به شرح زیر اعلام شد:

پیرو برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی بزرگ‌سالان در مشهد و شرایط پیش آمده در وزن ۵٩ کیلوگرم کشتی فرنگی درباره «حمید سوریان» قهرمان المپیک و جهان، شورای فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی اعلام می دارد:

١- ضوابط و مقررات مندرج در فرآیند انتخاب تیم‌ملی کشتی فرنگی بزرگ‌سالان در تمامی اوزان مبنای انتخاب اعضای تیم‌ملی کشتی فرنگی در سال ٢٠١۵ در رقابت‌های جهانی لاس‌وگاس آمریکا خواهد بود.

sorian1

٢- شورای فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی به منظور حمایت از توانمندی‌های فنی حمید سوریان قهرمان کشتی کشور و حفظ قهرمان مذکور پیشنهاد می‌نماید که کادر‌فنی تیم‌ملی ضمن دعوت از مشارالیه برای تمامی اردوهای مقدماتی و تدارکاتی سال جاری، از ایشان به عنوان عضو هم‌راه در رقابت‌های جهانی دعوت داشته باشد.

٣- مقرر می‌شود در صورتی‌که نفر منتخب تیم‌ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی سال ٢٠١۵ موفق به کسب سهمیه و مجوز حضور در رقابت‌های المپیک ٢٠١۶ نشد، در صورت تمایل حمید سوریان، اولویت کشتی‌گیر منتخب برای کسب مجوز از رقابت‌های گزینشی المپیک باشد.

۴- در صورت کسب سهمیه از سوی کشتی‌گیر منتخب وزن ۵٩ کیلوگرم در رقابت‌های جهانی، حمید سوریان بدون حضور در رقابت‌های قهرمانی کشور و مسابقات عمومی کشور (اوپن) مجوز حضور در رقابت‌های نهایی انتخابی تیم‌ملی که با یک الگو و بنا بر ضوابط شورای فنی تیم‌های ملی کشور برگزار خواهد شد را دارد.

«معرفی متخلفان اتفاقات کشتی در مشهد به کمیته انضباطی»

در پی برخی حوادث پیش آمده در رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی افراد متخلف به کمیته انضباطی معرفی می‌شوند.

به گزارش روابط‌عمومی فدراسیون کشتی، بی‌شک برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی در مشهد به شکل نسبتن مناسب دستاورد ویژه‌ای برای ورزش ملی کشور است که می‌تواند انگیزه را در بین جوانان و پشتوانه‌های کشتی حفظ و شایسته‌ترین‌ها را صاحب دوبنده تیم‌ملی نماید.

22

در هر صورت این رقابت‌ها که با حساسیت بالایی برگزار شد با حاشیه‌هایی نیز در حین برگزاری مسابقات از سوی برخی کشتی گیران، مربیان و سایر دست‌اندرکاران امر هم‌راه بود که فدراسیون کشتی به منظور حفظ ارزش‌ها و مسایل فرهنگی و پهلوانی در ورزش ملی کشور، این نفرات را به کمیته انضباطی معرفی می‌کند تا این کمیته به زودی با دعوت از این نفرات رای لازم را در این موارد صادر کند.

«انتقاد رضا یزدانی از قضاوت فینال ٩٧ کیلوگرم»

دارنده مدال طلای جهان از نحوه قضاوت داور در دیدار فینال وزن ۹۷ کیلوگرم انتخابی تیم‌ملی کشتی آزاد به شدت انتقاد کرد و خواستار نظارت بیشتر بر عمل‌کرد داوران شد.

«رضا یزدانی» در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره قهرمانی در رقابت‌های کشتی آزاد در وزن ۹۷ کیلوگرم و کسب دوبنده تیم‌ملی در مسابقات جهانی لاس‌وگاس اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که توانستم به در این رقابت‌ها به قهرمانی برسم و بار دیگر در مسابقات جهانی دوبنده تیم‌ملی را بر تن کنم.

دارنده مدال طلای جهان با انتقاد شدید از نحوه قضاوت داور در دیدار فینال مقابل «عباس طحان» گفت: داور اصلن در برابر کم‌کاری حریف و خطاهایی که مرتکب می‌شد هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌داد. واقعن برای داور دیدار فینال متاسفم که چنین قضاوت ناعادلانه‌ای انجام داد. من با تمام وجودم جنگیدم تا با این ناداوری بازنده نشوم. امیدوارم نظارت بیشتری بر نحوه کار داوران صورت گیرد تا حق کشتی‌گیرانی که ماه‌ها زحمت می‌کشند با یک قضاوت ناعادلانه به هدر نرود.

yazdani

وی درباره عمل‌کرد خوبش در این رقابت‌ها پس از ناکامی در جام‌جهانی آمریکا خاطرنشان کرد: در جام‌جهانی آسیب‌دیدگی شدیدی داشتم که باعث شده بود اصلن نتوانم عمل‌کرد خوبی داشته باشم، اما برای حضور در این رقابت‌ها تمرینات خوبی داشتم و در وضعیت نسبتن خوبی بودم. برخی سعی می‌کردند به گونه‌ای وانمود کنند که من تمام شده هستم اما هدف من کسب طلای المپیک برزیل است و در این راه خیلی سخت تمرین می‌کنم تا با موفقیت در مسابقات جهانی و کسب سهمیه المپیک به روزهای اوج بازگردم.

کاپیتان تیم‌ملی کشتی آزاد در پایان سطح رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی را بالا ارزیابی کرد و گفت: در این رقابت‌ها کشتی‌های بسیار زیبایی را شاهد بودیم و همه کشتی‌گیران آمده بودند تا با تمام توانشان به دوبنده تیم‌ملی برسند.

داوران نتوانستند کشتی را اداره کنند

«پازاج: هیچ کشتی‌گیری انتخاب شده نیست»

سرمربی تیم‌ملی کشتی فرنگی ایران گفت: هیچ کشتی‌گیری هنوز به طور قطع برای مسابقات جهانی انتخاب نشده است.

به گزارش فارس، «احد پازاج» در پایان مسابقات انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی گفت: مسابقات خوبی بود و خوشحالم فرنگی‌کاران با قدرت در این مسابقات به میدان رفتند و قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشنند.

وی درباره اتفاقات و حواشی مسابقات گفت: «نوروزی» از قهرمانان خوب کشتی فرنگی است که به نظرم تحت فشار قرار گرفت و چنین مسایلی برای وی به وجود آمد. گاهی هورمون‌های انسان‌ها قاطی می‌شوند و باعث بروز چنین پرخاشگری‌هایی خواهد شد. نوروزی باید خودش را کنترل می‌کرد تا این‌گونه نشود. البته به اعتقاد من داوران نیز نتوانستند کشتی را اداره کنند و در نهایت باعث شد تا این اتفاق رخ دهد.

پازاج در ارتباط با عدم حضور «حمید سوریان» در این مسابقات نیز خاطرنشان کرد: سوریان نیز از قهرمانان بزرگ کشتی فرنگی است و وی نیز فرصتی داشت تا در این مسابقات حضور پیدا کند اما نمی‌دانم که چرا کشتی نگرفت.

pazaj

وی در پاسخ به این سوال که آیا حضور سوریان با ۵ کیلوگرم اضافه وزن در مسابقات صحت داشت یا خیر، گفت: این‌گونه نیست و داوران در مراسم وزن‌کشی حضور داشتند و همه چیز بر اساس قانون انجام شد.

سرمربی تیم‌ملی کشتی فرنگی در خصوص این‌که آیا نفرات برتر راهی مسابقات جهانی خواهند شد یا خیر، تصریح کرد: هیچ‌کس انتخاب شده نیست و پس از جمع‌بندی نهایی پانزده روز مانده به مسابقات اسامی رسانه‌ای می‌شود. البته در این مدت نفرات برتر شاید راهی تورنمنت‌هایی نیز شوند!

پازاج در خصوص مسابقات انتخابی گفت: چارت جدیدی در فدراسیون به وجود آمده و شاهد رقابت‌هایی خوبی بودیم. تمام کشتی‌گیران در این مسابقات حاضر بودند و خودشان را نشان دادند. همان‌گونه که ملاحظه کردید برخی آماده بودند و برخی نیز بدون آمادگی در مسابقات حاضر شدند.

«گودرزی: حق کشتی بیش از این‌ است»

وزیر ورزش و جوانان گفت: حمایت هر چه بیشتر از کشتی در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار دارد.

به گزارش فارس، «محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان که در سالن مسابقات حضور داشت در حاشیه برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی گفت: از مسوولین فدراسیون کشتی به خاطر برگزاری بسیار خوب این رقابت‌ها تشکر می‌کنم. بدون شک این مسابقات تاثیر زیادی در رشد و توسعه هر چه بیشتر ورزش کشتی در ایران و حتا جهان خواهد داشت چرا که با حضور بزرگان کشتی ایران در این رقابت‌ها جوانان ایران تشویق می‌شوند به سمت ورزش اول ایران بیایند و به این شکل کشتی ایران پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

وزیر ورزش و جوانان افزود: این مسابقات باید هر چه بیشتر برگزار شود تا کشتی به جای‌گاه شایسته خود نزدیک شود و شاهد توسعه بیشتر این رشته ورزشی باشیم.

وی درباره برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان برای حمایت‌های هر چه بیشتر از ورزش اول ایران با توجه به نزدیکی رقابت‌های جهانی و المپیک گفت: سعی می‌کنیم در حد بضاعت‌مان از کشتی حمایت کنیم. هدف ما حمایت از رشته‌های المپیکی است و در این راه از ورزش کشتی به طور خاص حمایت خواهیم کرد و تمهیدات خوبی را نیز در جهت این اقدام تدارک دیده‌ایم و در برنامه داریم. مطمئنن حق کشتی بیش از این‌هاست و باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد، اما با توجه به بضاعت‌مان باید اقدام کنیم.

godarzi

گودرزی تاکید کرد: رشته کشتی به طور ویژه مورد حمایت وزارت ورزش و جوانان است و امیدوارم با این حمایت‌ها کشتی ایران هر چه بیشتر پیشرفت کند.

در ادامه وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال مبنی بر حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان پس از این‌که مدیر‌عامل بانک پاسارگاد که تنها حامی کشتی ایران است در مراسم تقدیر از کشتی‌گیران خواستار اعطای زمین از سوی وزارت ورزش و جوانان شد تا این بانک از آن برای ساخت هتل جهت اسکان کشتی‌گیران استفاده کند اظهار کرد: قرار است با مدیر‌عامل این بانک بازدیدی از ورزشگاه آزادی و محوطه اطراف آن داشته باشیم تا در این خصوص تصمیم لازم را اتخاذ کنیم. هم‌چنین در طرح جامعه توسعه اقدامات خوبی را برای حل مشکلات فدراسیون کشتی در نظر گرفته‌ایم.

«گیله مردی شیرود با شانزده مصدوم پایان یافت»

شانزده نفر از تماشاگران مسابقات کشتی گیله مردی شیرود تنکابن جمعه شب بر اثر سقوط از داربست محل تماشاچیان، مصدوم شدند.

به گزارش  ایرنا، در مسابقات کشتی گیله مردی شیرود تنکابن که شام‌گاه جمعه در ساحل دریای این شهر برگزار شد، جای‌گاه ویژه تماشاگران که با داربست فلزی و در سه طبقه احداث شده بود، به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت و سست بودن زمین واژگون شد و شانزده نفر از تماشاگران دچار مصدومیت شدند.

مصدومان با آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان رجایی تنکابن منتقل شدند.

gilemardi

هشت نفر از این مصدومان از ناحیه دست و پا دچار شکستگی شده‎اند و بقیه افراد سرپایی مداوا شدند.

مسابقات کشتی گیله ‎مردی در دو روز به میزبانی شهرداری شیرود و با حضور کشتی‌گیران گیلانی و مازندرانی برگزار شد.

«اخلاقی: خشن نیستم، جنگنده کشتی می‌گیرم»

قهرمان وزن ٨۵ کیلوگرم انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی گفت: خشن کشتی نمی‌گیرم و جنگندگی از خصوصیات کشتی من است.

«حبیب‌اله اخلاقی» درباره مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی گفت: خوش‌بختانه با حضور تمام مدعیان شاهد رقابت‌های زیبا و جذابی بودیم. هم‌چنین مسابقات بسیار حساس و نزدیک پیگیری شد.

وی ادامه داد: بعد از شکستی که در کشتی اول داشتم با توجه به دوره‌ای بودن مسابقات خودم را جمع و جور کردم و موفق شدم به فینال راه پیدا کنم. در دیدار فینال هم با حریف سرسختی به نام «نوری» رو‌به‌رو بودم که کشتی بسیار نزدیکی هم گرفتیم.

قهرمان وزن ٨۵ کیلوگرم انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی گفت: بیشتر مسابقات در این وزن با نتایج نزدیک رقم خورد و ٣ نفر اول پیش از فینال هر کدام دارای یک باخت بودند.

ekhlaghi

اخلاقی در خصوص خشونتش در کشتی گفت: با توجه به این‌که رو به جلو کشتی می‌گیرم شاید حریفانم کمی آسیب ببینند، اما خشن کشتی نمی‌گیرم و جنگندگی از خصوصیات کشتی من است. در هر صورت در کشتی این برخوردها وجود دارد که یکی از طرفین یا هر دو آسیب می‌بینند.

وی درباره این‌که با این روش ممکن است در مسابقات جهانی دچار مشکل شود، گفت: باید نقاط ضعفم را برطرف کنم و برای رفع ایرادات در این رقابت‌ها به میدان بروم. با توجه به این‌که در جام‌جهانی و مسابقات لیگ کشتی گرفته بودم در این رقابت‌ها تحت فشار بودم و امیدوارم در این فاصله بتوانم با کسب آمادگی بیشتر هم سهمیه المپیک را بگیرم و هم به یک مدال جهانی دست پیدا کنم. سال گذشته در ٨٠ کیلو کشتی گرفتم، اما با توجه به این‌که این وزن در المپیک وجود ندارد با ٨۵ کیلو آماده‌ام و امیدوارم بتوانم نتیجه لازم را بگیریم.

مطالب مرتبط

ممنوعیت حضور زنان در استادیوم دردسرساز شد، احتمال حذف والیبال ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,