Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
سرپرست اداره مبارزه با موادمخدر هرات

«کاهش کشت‌زارهای کوکنار در ولایت هرات»

2015 June 15

الهه ساحل / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

منابع می‌گویند کشت کوکنار از ۳هزار هکتار به ۸۵ هکتار زمین کاهش یافته.

مواد مخدر ، چالش جدی که نزدیک به یک دهه گذشته در برابر دولت افغانستان بوده است.

کشت ، تولید و قاچاق مواد مخدر اسم افغانستان را در رده بالای نسبت به سایر کشورهای جهان قرار داده است.

هرچند موجودیت کشت‌زارهای کوکنار به یکی از چالش‌های جدی در برابر افغانستان، در نزدیک به یک و نیم دهه گذشته مبدل شده، ولی حالا این چالش رنگ و روی گذشته خود را نسبت به هر زمانی دیگر در ولایت هرات درغرب این کشور از دست داده است.

«غلام جیلانی دقیق» سرپرست اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات می‌گوید: «برنامه‌هایی که در زمینه مبارزه با کشت کوکنار در این ولایت راه‌اندازی گردیده، سبب شده تا کشت کوکنار در ولایت هرات از سه هزار هکتار زمین در سال‌های پیش، به ۸۵ هکتار زمین در سال جاری کاهش یابد.»

با وجود آن که تصور می‌شد با کاهش کشت کوکنار در ولایت هرات، آمار معتادان به مواد مخدر نیز در این ولایت کاهش یابد، ولی بر عکس این تصور، افزایش روز‌افزون معتادان به مواد مخدر در هرات همواره نگرانی‌ها را در پی داشته است.

آقای دقیق رقم معتادان به موارد مخدر در ولایت هرات را حدود ۶۰ هزار تن عنوان می‌کند و می‌گوید: «۶۰ درصد ا این رقم را جوانانی تشکیل می دهند که ۱۶ تا ۳۵ سال سن دارند.»

khashkhash1

درجریان سیزده سال گذشته همواره نهاد های مختلفی برای ترک اعتیاد در این ولایت ایجاد شده اند اما باز هم آمار روبه افزایش معتادان در هرات نشان از نیازمندی بیشتر برای ایجاد این مراکز می باشد .

در همین ‌حال «اصیل‌الدین جامی » معاون والی هرات، مبارزه با پدیده

کشت، تولید، استعمال و ترافیک مواد مخدر را وظیفه همگانی می‌داند و تاکید می‌ورزد که باید همه بخش‌های جامعه برای نجات جوانان مبتلا، دست به دست هم بدهند.

با آن‌که روز جهانی مبارزه با مواد مخدر پنجم ماه سرطان برابر با ۲۶ ماه جون ( 5 تیرماه ) است  .

همه ساله ازاین روز در سرتاسر افغانستان بزرگ‌داشت می‌شود .تا شاید تلاش برای برشماری مشکلات دست به گریبان افراد معتاد بتواند در کاهش دادن تولید و مصرف مواد مخدر چاره ساز شود.

برخی از جوانان در ولایت هرات مدعی هستند که تلاش های دولت برای کاهش دادن به کشت و تولید مواد مخدر  زیاد هم با برنامه نبوده است اما در هرات بیشتر با توجه و کشت جا گذین همراه بوده اند

عاطفه غفوری مدعی است که درولایت هرات نسبت به سایر کلان شهرهای افغانستان زمینه کشت زعفران به عنوان کشت بدیل فضا مناسب تر بوده است.

او می گوید : « ببینید در هرات  خود دهقان ها برای این که بازار کشت و خرید و  فروش زعفران بیشتر از مواد مخدر است تلاش برای کشت بدیل را کرده اند .»

khashkhash.

الیاس موسوی جوان دیگری است که می‌گوید فساد و مافیا از مشکلات دیگر دولت در برابر کشت و قاچاق مواد مخدر و جلب و جذب جوانان شده است

موسوی می گوید :« در توان دولت نیست که با مافیا و قدرت‌مندان در عرصه تولید و قاچاق مواد مقابله کند و هیچ توانی هم برای جا گذینی و محار این همه ندارد.»

با وجود تلاش‌های دولت و مردم برای کاهش دادن به کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر هنوز هم این کشور در رده بالای کشورهای تولید کنند و صادر کننده مواد مخدر است.

اما کشت بدیل زعفران و قارچ  توانسته ا ست تا حدودی ولایت هرات را نسبت به سایر کلان شهرهای افغانستان در رده پایین تری قرار دهد و به گفته منابع کاهش  قابل چشم‌گیری  را در هرات داشته اند.

بیکاری و فقر نیز از چالش های دیگری است که جوانان را به اعتیاد می کشاند.

اما باید منتظر برنامه های مشخص دولت وحدت ملی در برابر مبارزه جدی با کشت ، تولید و قاچاق مواد مخدر بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,