Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
داعش در محاصره کردها

«کردها با محاصره تل‌ابیض ارتباط مرزی داعش با ترکیه را قطع کردند»

2015 June 15

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای نظامی کرد در شمال سوریه متشکل زیر نام «یگان‌های مدافع خلق»، با پیشروی در استان رقه سوریه که تحت کنترل داعش است، به نزدیکی شهر تل ابیض رسیده‌اند.

حملات نیروهای نظامی کرد، که از روز پنج‌شنبه گذشته با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شد، سبب شده تا شهرک سلوک که در مسیر تل ابیض (گری سپی) قرار دارد از کنترل داعش خارج شود.

رسانه‌های خبری روز دوشنبه پانزدهم ژوئن گزارش داده‌اند، نیروهای نظامی کرد شامل «یگان‌های مدافع خلق» «YPG» و «یگان‌های مدافع زن» «YPJ»، که پس از درگیری‌های شدید با داعش کنترل شهرک سلوک در نزدیکی شهر تل ابیض (گری سپی) را در دست گرفته‌اند اکنون در مسیر خود به سمت آزادسازی این شهر هستند و تپه‌ای استراتژیک در شرق تل ابیض (گری سپی) را تحت کنترل خود درآوردند.

ypj

پیشروی کردها، داعش را وا داشته تا به داخل شهر تل ابیض عقب‌نشینی کنند و از طریق حفر خندق‌ها و بمب‌گذاری مسیرها و پل‌ها برای جنگ با نیروهای کرد آماده شوند.

نیروهای کرد در حال حاضر در سه کیلومتری شرق شهر تل ابیض (گری سپی) قرار دارند. داعش برای ممانعت از پیشروی کردها دو پل «الجلاب» و «شریعان» در جنوب شرق و جنوب غرب شهر تل ابیض را بمب‌گذاری و بعد آن را منفجر کرد.

حضور گسترده نیروهای کرد در مرز با ترکیه موجب نگرانی آنکارا شده است طوری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه از پیشروی کردها در تل ابیض ابراز نگرانی و تاکید کرده که این مساله احتمالن تهدیدی برای ترکیه در آینده باشد.

جنگنده‌های «ائتلاف ضدداعش» نیز مانع از امدادرسانی داعش به نیروهای محاصره‌شده‌اش در سلوک و تل ابیض شد.

22

همزمان با پیشروی‌های کردها در شمال سوریه و تلاش آن‌ها برای آزادسازی شهر «تل ابیض»، ترکیه که ابتدا مرزهای خود را به روی آوارگان سوری بسته بود، یک‌شنبه شب چهاردهم ژوئن مرزهایش را به روی آوارگانی که از مناطق درگیر فرار کرده‌اند، گشود.

چندین هزار تن از ساکنان تل ابیض با پیشبینی وقوع درگیری‌های شدید میان داعش و نیروهای کرد، می‌کوشند تا خود را از طریق گذرگاه مرزی به ترکیه برسانند.

تل ابیض به سبب واقع شدن در نزدیکی مرز ترکیه، مهم‌ترین مسیر امدادرسانی به داعش و ارتباط این گروه با ترکیه محسوب می‌شود. این شهر همچنین به شهر رقه مقر حکمرانی این گروه که خود را «دولت اسلامی» می خواند نیز نزدیک است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,