Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
قطع ارتباط داعش با مرزهای ترکیه

«کردها شهر استراتژیک تل‌ابیض را به صورت کامل از داعش پس گرفتند»

2015 June 16

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای نظامی کرد در شمال سوریه متشکل زیر نام «یگان‌های مدافع خلق»، موفق شده‌اند کنترل شهر استراتژیک تل‌ابیض (گری سپی) در مرز با ترکیه را از دست شبه‌نظامیان اسلام‌گرای تندرو داعش خارج کرده و منطقه را به تصرف خود درآورند.

رسانه‌های خبری روز سه‌شنبه شانزدهم ژوئن گزارش داده‌اند که شام‌گاه دیروز دوشنبه  نیروهای کرد موفق شدند شهر استراتژیک «تل ابیض» را به‌طور کامل تصرف کنند که این ضربه بزرگی به «دولت اسلامی» (داعش) محسوب می‌شود.

تصرف کامل «تل ابیض» (گری سپی) چند ساعت پس از فتح یک پاسگاه مرزی در مرز ترکیه توسط یگان‌های مدافع خلق (YPG) صورت گرفت.

ypj2

روز دوشنبه یگان‌های مدافع خلق(YPG) با کمک حملات هوایی ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا خط ارتباطی «تل ابیض» (گری سپی) با رقه را قطع کردند. رقه در ۸۶ کیلومتری جنوب «تل ابیض» قرار دارد و پایگاه داعش در سوریه محسوب می‌شود.

خبر تصرف کامل شهر استراتژیک «تل ابیض» (گری سپی) که گلوگاه جاده اصلی بین مرز ترکیه و شهر رقه، پایگاه اصلی داعش است، از سوی نیروهای نظامی کرد، با ابراز نگرانی مقام‌های دولتی ترکیه همراه شده است.

«رجب طیب اردوغان»، رییس جمهوری ترکیه، کردها را متهم کرده که از طریق بیرون راندن ساکنان عرب و ترکمان مناطق تحت کنترل خود به پاکسازی قومی مشغولند، اتهامی که کردها آن را تکذیب می‌کنند.

نیروهای «داعش» از شهر «تل ابیض» که در مرز مشترک سوریه و ترکیه واقع شده به عنوان گذرگاهی برای ورود به سوریه و رفتن به شهر رقه استفاده می‌کردند.

به کنترل در آوردن شهر «تل ابیض» (گری سپی) باعث تسلط نیروهای مسلح کرد بر باریکه‌ای طولانی در مرز سوریه و ترکیه و همچنین برقراری ارتباط کانتون کوبانی با سایر مناطق کردنشین در شمال سوریه می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این رابطه گزارش داده است، دست‌کم ۴۰ عضو داعش در حال فرار از «تل ابیض» که در محاصره کردها قرار داشت، کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط

کردها با محاصره تل‌ابیض ارتباط مرزی داعش با ترکیه را قطع کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,