Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
رایگان شدن داروها شعار است

«۵٠درصد هزینه‌های درمان بیماران سرطانی در ایران از جیب پرداخت می‌شود»

2015 June 17

خبر / رادیو کوچه

 

«پیام آزاده»، عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران گفت: بر اساس برآورد ما بیماران سرطانی، ۵٠ درصد از هزینه‌های درمانشان را از جیب پرداخت می‌کنند.

خبرگزاری «ایلنا»، روز چهارشنبه بیست و هفتم خرداد ماه، گزارش داده است که «پیام آزاده»، درباره وضعیت بیماران سرطانی در ایران گفت: «وضعیت کل بیماران سرطانی و شواهد نشان می‌دهد؛ شیوع سرطان در کشور به صد هزار نفر رسیده‌ است. البته آمار دقیق امسال هنوز مشخص نیست.»

وی درباره هزینه درمان بیماران سرطانی نیز گفته است: «ممکن است؛ یک بیمار با ٢٠٠ هزار تومان درمان شود و یک بیمار ۵٠٠ میلیون تومان هزینه‌ درمانش باشد، اما به صورت میانگین هر بیمار سرطانی بسته به نوع درمانی که دارند، به طور متوسط حدود ٢٠ میلیون تومان برای درمان خود باید هزینه کند. این رقمی‌ است که وزارت بهداشت آن را اعلام کرده است.»

«آزاده» تاکید کرده است: «بیشترین آمار ابتلا به سرطان مربوط به سرطان پوست است که با یک عمل ساده رفع می‌شود. در بیمارستان‌های دولتی نیز هزینه چندانی ندارد. این در حالی است که یک بیمار مبتلا به سرطان سینه ممکن است؛ ١٠٠ میلیون تومان برای درمان خود هزینه کند.»

دبیر انجمن سرطان در ایران، درباره این‌که چه مقدار از هزینه‌های درمان سرطان از جیب مردم تامین می‌شود، گفته است: «برآورد ما در تحقیقات میدانی نشان از این دارد که بیمار برای درمان، ۵٠ درصد از هزینه‌هایش را از جیب پرداخت می‌کند.»

وی گفته است: «هدف دولت با توجه به طرح تحول سلامت و یارانه‌ای که پرداخت می‌کند، این است که این رقم را به ١٠ درصد برساند، اما تا رسیدن به آن وعده فاصله داریم. البته پیش از این ٧٠درصد هزینه‌های بیماران سرطانی از جیب بیمار پرداخت می‌شد.»

آزاده درباره دارو‌های بیماران سرطانی و رایگان شدن دارو‌ها گفته است: «دارو‌های بیماران سرطانی رایگان نیست. این شعار وزارتخانه است، اما واقعیت این نیست. من به طور متوسط در روز ١٠٠بیمار سرطانی می‌بینم. هیچ یک از داروهای بیمار سرطانی رایگان نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,