Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
برای اولین بار

«برگزاری نمایشگاه کاریابی در ولایت هرات»

2015 June 17

الهه ساحل / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای اولین بار در ولایت هرات در غرب افغانستان  تعدادی از شرکت‌های خصوصی و اداره‌های دولتی در قالب نمایشگاهی دو روزه ای اقدام به اعلان پست‌های کاری‌شان کرده‌اند.

این برنامه برای روزهای ٢۶ و ٢٧ جوزا ( خردادماه) دراین ولایت برگزار شده است .

«عبدالواحد عزیزی»  یکی از برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گوید ۲۰۸ پست از شرکت‌های مختلف در ولایت هرات به اعلان رفته و دانشجویان و کسانی که حداقل دارای  دیپلوم هستند می‌توانند برای به‌دست آوردن کار به این نمایشگاه دو روزه  مراجعه کنند.

آقای عزیزی  هم‌چنان می‌گوید:« ما در تلاش برای ارتقای ظرفیت و توانایی برای کسب کار در هرات ۳۱۰۰ تن را آموزش داده‌ایم که می‌تواند آنان را برای به‌دست آوردن کار کمک کند.»

گفته می‌شود هم‌زمان با آن اداره‌های دولتی نیز بیشتر از ۳ هزار بست را در این نمایشگاه دو روزه به اعلان گذاشته‌اند.

1

«محمد آصف رحیمی » والی ولایت هرات می‌گوید قرار است این تعداد بست‌ها در ۳ تا ۶ ماه آینده تکمیل شود.

آقای رحیمی در مورد روند گرفته شدن امتحان اداره‌های دولتی می‌گوید: « در ابتدا به روی ورقه‌های امتحان هر متقاضی یک شماره مشخص درج می‌شود که تنها فرد را با همان شماره شناخته می‌شود نه با نام فرد.  و این می تواند در زمینه رفع فساد و شفاف سازی برنامه کمک زیادی کند.»

او می‌افزاید که در تلاش این هستند تا این برنامه به صورت هر چه بیشتر شفافیت برگزار شود .

به گفته کارشناسان وجود فساد اداری در شماری از ادارات دولتی و حتا نهادهای خصوصی، درسالهای گذشته از چالش‌های فرا روی جذب کارمندان در این ادارات محلی شده است.

«یعقوب مشعوف » کارشناس اقتصادی در هرات به این باور است که برگزاری این گونه برنامه‌ها در کوتاه مدت دردی از بی‌کاری‌های جوانان را دوا نخواهد کرد و باید این نوع برنامه‌ها در دراز مدت. جز پالیسی  دولت و نهاد های خصوصی باشد.

دراین سالها و با افزایش تعداد جوانان تحصیل کرده در جامعه هرات بی‌کاری در بین این جوانان تحصیل‌کرده یکی از مشکلات عمده در کشور و به‌ویژه درولایت هرات خوانده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,