Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
رییس مبارزه با مواد مخدر بلخ

«بیش از ١٠٠ هزار فرد معتاد به مواد مخدر در بلخ وجود دارد»

2015 June 19

 سهیل سبا / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از ٢۶ جون روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در استان بلخ در حالی تجلیل شد که ریاست مبارزه با مواد مخدر این استان می‌گوید، تعداد معتادان به مواد مخدر در این استان با گذشت هر روز افزایش می‌یابد و در حال حاضر بیش از ١٠٠ هزار معتاد در استان بلخ وجود دارد.

رییس مبارزه با مواد مخدر بلخ، محمد رحیم رحمان اغلو می‌گوید: تعداد معتادان زن و کودک نیز در بلخ نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری داشته است.

محمد رحیم رحمان اغلو، رییس مبارزه با مواد مخدر استان بلخ می‌گوید: با آن‌که از سال ٢٠٠٩ به این‌سو از سوی ریاست مبارزه با مواد مخدر سروی در خصوص تعداد معتادان در بلخ انجام نشده است اما اطلاعات این ریاست نشان می‌دهد که رقم معتادان در استان بلخ نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است.

etiad1

با این حال عبدالقادر مصباح، مسئول نهاد «خط نو» در بلخ می‌گوید: «بر اساس سروی که این نهاد امسال در استان بلخ انجام داده است؛ آمار معتادان را روبه افزایش نشان میدهد و براساس تحقیق که ما انجام دادیم آمار معتادان ١٢ فیصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است».

مطابق سروی نهاد «خط نو» تعداد زنان و کودکان معتاد به مواد مخدر نسبت به سال‌های گذشته در بلخ افزایش چشم‌گیری داشته است.

مسئول این نهاد می‌گوید: مطابق سروی نهاد «خط نو» در حال حاضر بیش از ٣٧ هزار زن معتاد در بلخ وجود دارد در حالی‌که این رقم سال گذشت ١٢ هزار بود و این نگران کننده است.

از سوی دیگر مسئول این نهاد می‌گوید، رقم معتادان کودک نیز در بلخ افزایش یافته است و در بسیاری موارد از کودکان معتاد در بلخ در قاچاق مواد مخدر استفاده می‌شود و سوءاستفاده‌های جنسی نیز از این اطفال صورت می‌گیرد.

etiad2

با این حال یکی از دلایل افزایش رقم معتادان در بلخ نبود مراکز درمانی پزشکی برای معتادان در این ولایت گفته می‌شود.

این درحالی است که رییس مبارزه با مواد مخدر بلخ می‌گوید: در کنار یک مرکز ١٠٠ بستره تداوی معتادان در صحت عامه بلخ، ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت بلخ در نظر دارد ١۴٠ بتسر تداوی معتادان را در سه مرکز در داخل شهر مزار و یک کلینیک ٢٠ بستر تداوی معتادان را در شهرستان شورتپه استان بلخ ایجاد خواهد کرد که این‌ها شامل برنامه کاری ١٠٠ روز نخست وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در بلخ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,