Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
روابط ایران و روسیه

«تهران و مسکو قرارداد تسلیحاتی جدیدی خواهند بست»

2015 June 20

خبر / رادیو کوچه

 

پس از این‌که ایران شکایت خود از روسیه را به دلیل عدم تحویل پدافند هوایی اس-٣٠٠ پس بگیرد، این دو کشور مذاکره بر سر قرارداد، جدید تسلیحاتی را آغاز خواهند کرد.

خبرگزاری «اسپوتینگ» روسیه، روز جمعه نوزدهم ژوئن به نقل از یک منبع در رشته همکاری نظامی — فنی گزارش داده است، در حال حاضر روسیه و ایران دارند در باره پس گرفتن شکایت ایران بخاطر عدم تحویل پدافند هوایی موشکی اس — ٣٠٠ مذاکره می‌کنند.

بنابه این گزارش، «عماد آبشناس» سردبیر روزنامه ایران پرس تاکید کرده است که با در نظر داشت افزایش نیازمندی‌های ایران باید در انتظار آن باشیم که به زودی قراردادهای جدیدی برای فروش انواع قوی‌تر و مدرن تسلیحات روسیه به ایران بسته شود.

اس - 300

وی گفته است: «پس از پس گرفتن شکایت ایران از روسیه عقد قرارداد جدید میان روسیه و ایران در باره فروش انواع تکمیل شده اس — ٣٠٠ مثل آنتی — ٢۵٠٠ به ایران کاملن واقعی به نظر می‌رسد.»

در سال ٢٠٠٧ میان مسکو و تهران قراردادی منعقد شد که مطابق آن طرف روسی متعهد شد به ایران ۵ اسکادران پدافند هوایی دارای موشکی برد متوسط اس – ٣٠٠ پ ام او- ١ به مبلغ ٨٠٠ میلیون دلار تحویل دهد ولی تحویلات مربوطه بخاطر تشدید تحریم ایران به دنبال قطعنامه ١٩٢٩ شورای امنیت سارمان ملل متحد متوقف شد.

«دمیتری مدودف» رییس جمهور وقت روسیه فرمان ممنوعیت تحویل این سامانه‌های پدافند هوایی را امضا کرد و ایران در جواب به دادگاه بین‌المللی مراجعه کرد. میزان جریمه بخاطر عدم اجرای این قرار داد ۴ میلیارد دلار تعیین شد.

بر اثر مذاکرات، روسیه پول پیش‌پرداخت شده را به ایران بازگرداند و پیشنهاد کرد بجای اس —٣٠٠ به ایران سامانه پدافند هوایی آنتی — ٢۵٠٠ نوع پیشرفته‌تر این سلاح فروخته شود. ولی مساله پس گرفتن شکایت حل نشد.

پس از آن، در ماه ژانویه ٢٠١۵ «سرگئی شویگو» و «حسین دهقان» وزیران دفاع روسیه و ایران به توافقی در باره همکاری نظامی رسیده و در ماه آوریل در مسکو دیدار مجدد در بسته‌شان به‌عمل آمد.

به گزارش یک منبع در سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو در آن دیدار مساله تحویل اس — ٣٠٠ و پس گرفتن شکایت ایرانی به صورت مفصل بررسی شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,