Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
سفیر ایالات متحده در آنکارا

«آمریکا تغییر ساختار جمعیتی در شمال سوریه توسط کردها را رد کرد»

2015 June 24

خبر / رادیو کوچه

 

«جان باس» سفیر ایالات متحده آمریکا در آنکارا ادعای تلاش برای تغییر ساختار جمعیتی در شمال سوریه کنونی درمرزهای ترکیه را رد کرد.

«جان باس» ، روز چهارشنبه بیست و چهارم ژوئن در گفت‌وگو با روزنامه استار با اشاره به مطالب مندرج در رسانه های ترکیه در یک هفته گذشته و پس از آزادی تل ابیض (گری سپی) از دست نیروهای داعش مبنی بر اینکه آمریکا به همراه کردهای سوریه در پی تغییر ساختار جغرافیای مناطق هم مرز سوریه با ترکیه به نفع کردها است گفت: «این ادعاها صحت ندارد، آمریکا چنین طرح و برنامه و سیاستی ندارد.»

سفیر آمریکا در آنکارا، در پاسخ به سوالی پیرامون ترک منطقه تل ابیض از سوی ساکنین آن گفته است: «تمامی ساکنین منطقه اعم از کرد، ترکمن و عرب می‌باید در زمانی که خود را در امنیت احساس می‌کنند به منازل و اراضی خود بازگردند.»

هفته های اخیر و در پی پیروزی نیروهای نظامی کرد، بر شبه‌نظامیان داعش در تل ابیض (گری سپی)، رسانه‌های نزدیک به دولت آنکارا، ادعاهایی در زمینه همکاری آمریکا، داعش و نیروهای کرد برای تغییر ساختار منطقه به نفع کردها و ایجاد کریدور کرد منتشر کردند.

ypj

مخالفین دولت آنکارا در پی ادعاهای یاد شده، دولت ترکیه را متهم به ناخرسندی از شکست‌های داعش کردند.

در همین حال با بازگشایی دروازه مرزی «آکچه قلعه» ترکیه از سوی آن کشور، صدها آواره تل ابیض پس از بازپس‌گیری این شهر از سوی نیروهای نظامی کرد، (یگان‌های مدافع خلق) به خانه‌های خود بازگشتند.

از سوی دیگر دولت آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) پیشروی‌های نیروهای کرد در بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش را مدلی برای دیگر تلاش‌ها در مقابله با داعش دانست که آمریکا از آن حمایت می‌کند.

به گزارش «رویترز»، «جاش ارنست»، سخن‌گوی کاخ سفید با اشاره به پیشروی‌های نیروهای کرد گفت: «فکر می‌کنم این نشانه‌ای است که مشخص می‌کند تا چه میزان برای آمریکا داشتن شریکی توانا، راغب و موثر در منطقه در نبرد با دولت اسلامی مهم است.»

بیشتر بخوانید

نیروهای نظامی کرد به ۵٠ کیلومتری پایتخت داعش رسیدند

بازگشت آوارگان سوری از ترکیه به تل ابیض

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,