Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
زیر یه خم، ویژه برنامه والیبال

«داورزنی: با یک باخت آسمان به زمین نیامده»

2015 June 29

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در هفته هفتم لیگ جهانی والیبال از ساعت ٢١ (جمعه) در ورزشگاه ١٢ هزار نفری آزادی تهران به مصاف هم رفتند که لهستانی‌ها با نمایشی چشم‌گیر موفق شدند پیروزی را از آن خود کنند. شنونده فایل صوتی با حجم کم باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«صعود ایران با شکست مقابل لهستان دشوار شد»

تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در هفته هفتم لیگ جهانی والیبال از ساعت ٢١ دیشب (جمعه) در ورزشگاه ١٢ هزار نفری آزادی تهران به مصاف هم رفتند.

این دومین رقابت دو تیم در هفته هفتم این رقابت‌هاست. ایران در بازی اول در نمایشی نفس‌گیر موفق شد حریف قدرتمند خود را با نتیجه ٣ بر ٢ شکست دهد.

سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، عادل غلامی، میلاد عبادی‌پور، مجتبی میرزاجانپور و مهدی مرندی برای تیم ایران به میدان رفتند. در لهستان هم کوبیاک، بینیک، میکا، لومارک، ژاروس، زاتورسکی آغازگر مسابقه بودند.

دو تیم حدود ۴٠ دقیقه قبل از آغاز این دیدار به سالن رفتند. تیم‌ملی والیبال ایران در این دیدار لباس سورمه‌ای پوشیده و لهستانی‌ها پیراهن قرمز رنگ به تن دارند.

yakob

ست اول: ایران ٢۵ – لهستان ٢٣

تیم والیبال ایران ست اول بازی را به سختی از حریف برد. لهستانی‌ها از همان ابتدا بازی محکمی به نمایش گذاشتند و اجازه ندادند بازیکنان ایران بازی یک‌طرفه‌ای را به نمایش بگذارند. «ژاروس» و «کوبیاک» تلاش می‌کردند تا از توپ‌های کوتاه امتیاز بسازند. دقیقن همان برنامه‌ای که «شهرام محمودی» به خوبی در تیم ایران پیاده می‌کرد. اعتراض‌ها به رای داوری از همان ابتدای کار وجود داشت به طوری‌که تا هشت امتیاز اول مسابقه هر دو تیم تقاضای بازبینی تصاویر ویدیویی داشتند. لهستانی‌ها در این دیدار هم مثل مسابقه قبل شروع خوبی در سرویس نداشتند، اما در حمله بسیار موثر بودند. «میرزاجانپور» اما برای ایران آن‌قدر محکم اسپک می‌زد که دفاع لهستان قادر به مقاومت در برابر آن نبود. «میکا» بسیار ضعیف‌تر از حد انتظار کار می‌کرد. در این شرایط کوبیاک مهاجم اول تیم لهستان بود. تیم ایران اما در حمله بسیار متنوع بود. شهرام محمودی و میرزاجانپور از چپ و راست آبشارهای خود را در زمین می‌نشاندند. بازی خوب آنها موجب شد تا تیم ایران وقت استراحت فنی دوم را با 3 امتیاز اختلاف به سود خود تمام کند. توپ‌گیری‌های تیم ایران با نقش‌آفرینی خوب «مهدی مرندی» اجازه نمی‌داد تا لهستان این اختلاف را کاهش دهد. تماشاگران مسرور از برتری تیم ایران فریادهای شادی برمی‌آوردند. «کواچ» معروف را بیرون کشید و مهدوی را به زمین فرستاد، اما دفاع روی تور ایران نتوانست حملات منطقه چهار حریف را خنثی کند. همین موضوع اختلاف امتیازها را به عدد یک کاهش داد. ایران وقت استراحت گرفت. «فرهاد قائمی» به جای میرزاجانپور به زمین رفت. معروف هم به بازی برگشت. ایران هم‌چنان با یک امتیاز پیش بود که سرانجام میکا در نخستین اقدام موثر خود یک دفاه سالم انجام داد و کار را در امتیاز ٢٢ به تساوی کشاند. اما در ادامه ایران موفق شد حریف را در امتیاز ٢٣ تثبیت کند و خود با رسیدن به امتیاز ٢۵ ست اول را به نفع خود به پایان برساند.

rohani

ست دوم: ایران ٢٠ – لهستان ٢۵

لهستان خوب می‌دانست اگر این ست را ببازد در جو وحشتناک سالن ایران دیگر به سختی می‌تواند امتیاز بگیرد. آنها کوبنده ظاهر شدند. بازی خوب و موثر ژاروس در سرویس و حملات کوبیاک لهستان را سه امتیاز جلو انداخت. کواچ وقت استراحت گرفت تا تیمش را به بازی برگرداند، اما اشتباه‌های فردی بازیکنان ایران به ویژه در دفاع کناری بازی را به سود لهستانی پیش می‌برد. «عادل غلامی»، اما مثل همیشه فرشته نجات ایران در امتیازهای حساس بود. میرزاجانپور هم هم‌چنان در حمله موثرترین بازیکن تیم ایران به شمار می‌رفت. سرانجام تیم ایران در امتیاز ١٠ به تساوی با لهستان رسید. اما انگار تازه موتور میکا روشن شده بود. پرواز‌های بلند او و ژاروس باز هم روند بازی را به سود لهستان پیش برد. کوبیاک و موسوی و معروف جنگ روانی را زیر تور آغاز کردند. داور اما در اقدامی عجیب یک کارت زرد به کوبیاک و یک کارت زرد به شهرام محمودی نشان داد. در این ست لهستان با اختلاف 3 امتیاز وقت استراحت فنی را برد. بازیکنان ایران در نیمه دوم ست دوم بازی، بسیار پر‌اشتباه کار می‌کردند. آمار بالای سرویس‌ها و اسپک‌های اوت آنها موجب شد تا لهستان برتری خود را در امتیازها به عدد 5 افزایش دهد. مثل بازی‌های قبل وقتی تیم ایران عقب افتاد گوینده سالن سعی داشت تا تماشاگران را تهییج کند. کواچ برای جبران ضعف ایران در توپ‌گیری لیبرو را تعویض کرد و علیزاده را به میدان فرستاد. رای مشکوک داور تقاضای ویدیو چک را به دنبال داشت. اما داور باز هم رای به سود لهستان داد. بازیکنان ایران به شدت معترض بودند. کواچ دست به دو تعویض زد. غفور بعد از مدت‌ها به میدان رفت. مهدوی هم جانشین معروف شد اما ایران نمی‌توانست از تله تاکتیکی حریف بیرون بیاید.

dawarzani

مشخص نبود چرا کواچ به تعویض‌های مکرر لیبروها اصرار دارد. سرانجام لهستان ست دوم مسابقه را با امتیاز ٢۵- ٢٠ برد.

ست سوم: ایران ٢٠ – لهستان ٢۵

ایران شروع بسیار بدی در ست سوم داشت. هر چقدر لهستان به روند بازی مسلط می‌شد انگار تمرکز بازیکنان ایران از دست می‌رفت. ژاروس و کوبیاک و بینیک مثلث طلایی لهستان در این مسابقه بودند که در یک چشم به هم زدن سه امتیاز جلو افتادند. در مقابل اما بازیکنان ایران بسیار پر‌اشتباه کار می‌کردند. در این لحظات محمد موسوی یک تنه برای ایران دفاع می‌کرد و امتیاز می‌گرفت. بازی‌سازی خوب معروف و آبشارهای طلایی میرزاجانپور سرانجام ایران را به بازی برگرداند. اما بی‌دقتی در زدن اسپک هم‌چنان به سود حریف تمام می‌شد. دفاع روی تور لهستان بهتر از مهاجمان ایران کار می‌کرد. لهستان در امتیاز ١۴هم‌چنان از ایران جلو بود که کواچ وقت استراحت گرفت. فرهاد قائمی در این ست هم به جای میرزاجانپور به میدان رفت. ژاروس هم‌چنان امتیاز‌آورترین بازیکن لهستان و مسابقه بود که تقریبن از تمام پاس‌هایی که می‌گرفت امتیاز می‌ساخت. لهستان ١۶ بر ١٣ وقت استراحت فنی دوم را برد. کواچ هم‌چنان به تعویض لیبروها اصرار داشت. لهستان هر لحظه بهتر بازی می‌کرد و اختلاف امتیازهایش را افزایش می‌داد. میکا به راحتی از خطای دست دفاع روی تور ایران امتیاز می‌گرفت. مهدوی به جای معروف به میدان رفت. سرانجام فرهاد قائمی یک امتیاز مستقیم سرویس گرفت. «حمزه زرینی» هم در این مسابقه بعد از دو سال دوری از میادین به میدان رفت. بازیکنان ایران نمی‌خواستند در این مسابقه امتیاز از دست بدهند. آنها با تمام توان بازی می‌کردند. خوشحالی نمایشی ژاروس داشت کار دستش می‌داد، اما آسیب دیدگی‌اش جدی نبود و به بازی برگشت. لهستان به مراتب بهتر از ایران کار می‌کرد و ست سوم مسابقه را هم با امتیاز ٢۵ بر ٢٠ برد و حداقل یک امتیاز خود را از این مسابقه قطعی کرد.

ست چهارم: ایران ١٩ – لهستان ٢۵

لهستانی‌ها در شروع ست چهارم هم تیم برتر میدان بودند. آنها هر سه امتیاز این بازی را می‌خواستند و خیلی زود سه امتیاز ابتدایی را به سود تمام کردند، اما ملی‌پوشان ایران که سر تسلیم شدن نداشتند به کمک اسپک‌های فنی شهرام محمودی و حملات محکم میرزاجانپور در امتیاز 4 کار را به تساوی کشاندند. دو تیم پایاپای پیش می‌رفتند. بازیکنان ایران جای هیچ اشتباهی نداشتند. هر چقدر میکا در ست اول بد بازی می‌کرد، در ادامه مسابقه یکی از مهره‌های کلیدی لهستان بود. او با سرویس‌های موجی خود دریافت کننده‌های ایران را آزار می‌داد، اما لهستان هم‌چنان روند بازی را در اختیار داشت و کواچ به داوری معترض بود. تیم ایران می‌توانست در حملات سرعتی به بازی برگردد. غلامی هر گاه صاحپ یک پاس سالم می‌شد یک امتیاز می‌گرفت. با این حال هوشمندی دفاع روی تور لهستان در برابر آبشارهای بلند مهاجمان ایران اجازه نمی‌داد ورق برگردد. ایران در ست چهارم این مسابقه با اختلاف ١٣ بر ٩ عقب بود. کواچ وقت استراحت گرفت تا از آماج حملات لهستان بکاهد. آنالیز دقیق لهستانی‌ها دست بازیکنان ایران را بسته بود. «آنتیگا» با خیال راحت نظاره‌گر کار شاگردانش بود. ایران در آستانه شکست بود و گوینده سالن هر چه تلاش می‌کرد نمی‌توانست تماشاگران را تهییج کند. کواچ دو تعویض کرد تا مگر با تغییر برنامه حملات تیمش به بازی برگردد، اما راه‌کارش موثر نیفتاد. ایران در نهایت با ارایه یک نمایش ضعیف ست پایانی مسابقه را با امتیاز ٢۵ بر ١٩ به لهستان واگذار کرد.

55

در نهایت تیم‌ملی والیبال ایران با نتیجه ٣ بر یک و امتیازهای ( ٢٣-٢۵، ٢۵-٢٠ و ٢۵-٢٠ و ٢۵-١٩) نتیجه را به لهستان واگذار کرد تا در مجموع چهار بازی مقابل این تیم تنها یک برد در کارنامه داشته باشد.

تیم‌ملی والیبال ایران در ادامه این رقابت‌ها از هفته هشتم لیگ جهانی والیبال باید روزهای ١١ و ١٢ تیر‌ماه در سالن آزادی تهران به مصاف روسیه برود.

طبق جدول رده‌بندی آمریکا با ٨ برد صدرنشین و لهستان با ٧ و ایران با پنج پیروزی در رده‌های بعدی قرار دارند. روسیه هم بدون حتا یک پیروزی در قعر جدول رده‌بندی جای دارد. بدین ترتیب تیم‌ملی والیبال ایران برای صعود به مرحله بعد باید علاوه بر کسب دو پیروزی مقابل روسیه امیدوار به دو شکست لهستان از آمریکا در هفته هشتم دور مقدماتی باشد.

«اسلوبودان کواچ: متاسفم با حضور این همه تماشاگر شکست خوردیم»

سرمربی تیم‌ملی والیبال ایران پس از دومین دیدار تیمش برابر لهستان گفت: ما در این بازی اشتباهات زیادی داشتیم و تاسف بیشتر من به خاطر این است که برابر این همه تماشاگر باختیم.

به گزارش مهر، «اسلوبودان کواچ» پس از دومین دیدار تیم‌ملی والیبال ایران برابر لهستان ضمن بیان این مطلب به خبرنگاران حاضر در سالن کنفرانس سالن ١٢ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران گفت: تبریک می‌گویم به تیم لهستان به خاطر این پیروزی. ما بازی را خوب شروع کردیم اما گیم دوم و سوم اشتباهاتی داشتیم و باعث شد نتیجه را از دست بدهیم.

koach

وی افزود: وقتی با تیم قوی مثل لهستان قرار است بازی کنیم باید با سرویس تحت فشارشان قرار می‌دادیم اما متاسفانه امشب نتوانستیم این کار را انجام دهیم. متاسفم که این بازی را واگذار کردیم خصوصن به خاطر تماشاگرانی که در سالن حضور داشتند. ما نتوانستیم از انرژی که تماشاگران به ما دادند استفاده کنیم.

کواچ در مورد دلایل تعویض پرتعداد لیبروهای تیم‌ملی گفت: «علیزاده» در تمرینات در توپ‌گیری خیلی خوب عمل می‌کرد و خواستیم که از هر شانسی که داریم برای تغییر دادن بازی استفاده کنیم. وقتی نتوانستیم نتیجه بگیریم شرایط را برگرداندیم و از همان «مرندی» استفاده کردیم.

«استفان آنتیگا: برد قشنگی برابر ایران کسب کردیم»

سرمربی تیم‌ملی والیبال لهستان پس از دومین دیدار تیم‌ملی این کشور برابر ایران گفت: برد قشنگی را برابر ایران کسب کردیم و از این بابت خیلی خوشحالم.

«استفان آنتیگا» پس از دومین دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان به خبرنگاران حاضر در سالن کنفرانس سالن ١٢ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی گفت: خوشحالم که این بازی را با پیروزی پشت‌سر گذاشتیم. این یکی از بهترین بازی‌های تیم لهستان بود. خیلی برد قشنگی برای ما بود. ما حتمن باید این بازی را می‌بردیم.

وی افزود: تیم ما خیلی خوب بازی کرد و پشت خط زن دوم ما نمایش بسیار عالی داشت. او سال قبل هم با برزیل نمایش خوبی داشت. این پشت خط زن دوم ما در بازی اول خوب نبود اما در بازی دوم نمایش بهتری داشت. با این پیروزی ما هر بازی بهتر می‌شویم.

antiga

آنتیگا در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است در دیدار برابر آمریکا تیم حریف به خاطر قطعی شدن صعودش از بازیکنان غیر‌اصلی بازی کند گفت: فکر می‌کنم آمریکا صعود کرده است از این گروه. آنها خیلی خوب بازی می‌کنند و می‌خواهند پیروز شوند. الان همه تیم‌ها خسته هستند. ما باید تمام انرژیمان را بگذاریم تا بازی بعدی را ببریم. ما انگیزه بسیار بالایی داریم که بازی با آمریکا را ببریم و به مرحله بعد صعود کنیم.

سرمربی تیم‌ملی لهستان در مورد واگذار کردن گیم اول از سوی تیم این تیم گفت: در گیم اول ایران نمایش خوبی داشت. ضمن این‌که برخی بازیکنان ما هم در گیم اول نمایش خوبی نداشت.

«سعید معروف: هیچ شانسی برای پیروزی برابر لهستان نداشتیم»

کاپیتان تیم‌ملی والیبال ایران گفت: هیچ شانسی برای پیروزی برابر لهستان نداشتیم چرا که آنها بهترین بازی این فصل لیگ جهانی را داشتند.

«سعید معروف» پس از شکست تیم‌ملی والیبال ایران برابر لهستان گفت: یکی از کم‌اشتباه‌ترین بازی‌ها را از تیم لهستان دیدیم. به غیر از گیم اول در سه گیم بعدی سوار بر بازی بودند و ما حرفی برای گفتن نداشتیم.

کاپیتان تیم‌ملی والیبال ایران خاطر‌نشان کرد: بازی بدی را باختیم ولی فکر می‌کنم لهستان شایسته این برد بود. با بازی که از هر دو تیم شاهد بودیم بعید می‌دانم شانس به سود ما رقم می‌خورد.

saeedmarof

معروف در مورد تاثیر اشتباهات بازیکنان ایران بر این شکست گفت: وقتی تیم حریف خوب بازی می‌کند طبیعی است که تیم ما مرتکب اشتباهات بیشتری می‌شود. تیم حریف خیلی خوب بازی کرد و همین امر باعث شد ما اشتباهات زیادی داشته باشیم. حتا اگر می‌توانستیم بهتر از این بازی کنیم فقط می‌توانستیم امتیازات را نزدیک کنیم و شانسی برای برد نداشتیم.

«صعود آمریکا به مرحله نهایی مسجل شد»

با پیروزی تیم‌ملی والیبال لهستان برابر ایران، صعود مدافع عنوان قهرمانی لیگ جهانی به مرحله نهایی این مسابقات مسجل شد.

نتایجی که در دومین از هفته هفتم رقابت‌های لیگ جهانی والیبال رقم خورد منجر به صعود زود‌هنگام تیم‌ملی آمریکا به مرحله نهایی شد. این تیم که مدافع عنوان قهرمانی لیگ جهانی محسوب می‌شود پیش از برگزاری دیدارهای هفته پایانی بلیت سفر به برزیل و شرکت در مرحله نهایی لیگ جهانی را رزرو کرده است.

شنبه شب تیم‌ملی آمریکا در خاک روسیه این تیم را شکست داد تا جمع بردهایش را به عدد ۸ برساند. این تیم هم‌چنین با ۲۳ امتیاز جای‌گاه مستحکمی در صدر جدول گروه B برای خود ایجاد کرد و کاملن در حاشیه امنیت قرار گرفت.

a

با شکست غیر‌منتظره‌ای که تیم‌ملی والیبال برابر لهستان در جدال یک‌شنبه شب متحمل شد نه تنها شانس لهستانی‌ها را برای صعود به مرحله نهایی افزایش داد که زمینه‌ساز حضور مدافع قهرمانی به مرحله نهایی نیز شد.

در هفته پایانی این مسابقات تیم آمریکا دو بازی در خاک لهستان را پیش‌روی دارد و حتا در صورتی که هر دو بازی را هم ببازد تاثیری در سرنوشت این تیم نخواهد داشت و تنها ممکن است صدر جدول را به لهستان واگذار کند.

در این بین تیم ایران حتا در صورتی که هر دو بازی خود برابر روسیه را پیروز شود در مجموع به ۷ برد در لیگ جهانی می‌رسد که باز هم یک برد کمتر از آمریکا خواهد بود، بنابراین آمریکایی‌ها از حالا در مرحله نهایی هستند و لهستان هم برای این‌که خیال خود را راحت کند تنها به یک برد برابر این تیم نیاز دارد تا تعداد بردهای این تیم نیز به عدد ۸ برسد و مطمئن شود ایران از این لحاظ به این تیم نخواهد رسید.

«آمارها برتری لهستان در دومین بازی را نشان دادند»

آمارهای دیدار دوم تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در هفته هفتم لیگ جهانی از برتری تیم مهمان حکایت دارند.

آمارهایی که فدراسیون جهانی والیبال در خصوص دیدار دوم تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان منتشر کرد بیانگر برتری تیم لهستان در بازی یک‌شنبه شب بود. این تیم که بازی را ۳ بر یک به سود خاتمه داد از لحاظ آماری عمل‌کرد بهتری نسبت به تیم ایران در اغلب بخش‌ها داشت.

walibal

لهستان در این بازی ۵۱ امتیاز از اسپک کسب کرد که سهم ایران ۵۰ امتیاز بود. تیم لهستان در دفاع با کسب ۹ امتیاز مستقیم برابر ۷ امتیاز ایران شرایط بهتری داشت. در سرویس هم این تیم ۳ بار پوئن سرویس به دست آورد که در این بخش بازیکنان ایران ۲ امتیاز کسب کردند. تیم لهستان در این بازی ۳۵ بار از اشتباهات حریف استفاده کرد این در حالی بود که بازیکنان ایران ۲۵ مرتبه از اشتباه تیم مقابل بهره جستند.

لهستان در مجموع ۹۸ امتیاز کسب کرد و ایران با ۸۴ امتیاز به کار خود پایان داد.

«یاکوب یاروژ امتیاز‌آورترین بازیکن دومین دیدار ایران و لهستان شد»

در پایان دومین بازی تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان در چارچوب هفته هفتم رقابت‌های لیگ جهانی «یاکوب یاروژ» به عنوان امتیاز‌آورترین بازیکن میدان برگزیده شد.

یاکوب یاروژ بازیکن تیم‌ملی لهستان در این بازی ۲۲ امتیاز کسب کرد تا به عنوان امتیاز‌آورترین بازیکن میدان برگزیده شود. «ماتیوس میکا» دیگر بازیکن لهستانی نیز با کسب ۱۴ امتیاز در رده بعدی قرار گرفت.

در تیم ایران نیز «شهرام محمودی» با ۱۲ و «مجتبی میرزاجانپور» با ۱۰ امتیاز عمل‌کرد بهتری در امتیاز‌گیری داشتند.

مطالب مرتبط

اعتراض ناظر FIVB به عدم پخش سرود آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,