Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
هویت پنهان و اختلال در اجتماع

«مشکلات خدمات بدون ثبت شرکت‌های مخابراتی برای مردم افغانستان»

2015 June 29

سهیل سبا / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

عرضه خدمات مخابراتی بدون ثبت «راجستر» در افغانستان باعث اختلال در اجتماع شده است و از طریق سیم کارت‌های بدون ثبت شرکت‌های مخابراتی، افراد متخلف با هویت پنهان موجب آذار و اذیت‌های مردم شده و مرتکب جرایم زیادی در اجتماع می‌شوند.

در حال حاضر در شهرهای افغانستان فروش سیم‌های بدون ثبت شرکت‌های مخابراتی رایج است و افزایش نیز یافته است.

در همین حال رییس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استان بلخ، خداد کیهان می‌گوید عرضه سیم‌کارت‌های بدون ثبت در شهر مزار نیز افزایش یافته است و این باعث نگرانی ریاست مخابرات و نهادهای امنیتی در این استان شده است.

1

رییس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استان بلخ می‌گوید: با استفاده از سیم‌های بدون ثبت جرایم زیادی انجام می‌شود و چون این سیم‌ها ثبت نمی‌شوند پیگیری شخص متخلف برای این ریاست و نهادهای امنیتی مشکل‌ساز می‌شود.

او می‌گوید، فروش این سیم‌ها و استفاده از آن از سوی افراد متخلف باعث اختلال در اجتماع شده است و افراد با استفاده از سیم کارت‌های بدون ثبت باعث آذار و اذیت مردم می‌شوند.

در همین حال رییس مخابرات بلخ از جمع‌آوری و ضبط بیش از ١٣ هزار سیم کارت‌های ” بدون ثبت/ بدون راجستر ” از آغاز سال جدید تا به حال از داخل شهر مزار شریف خبر می‌دهد.

رییس مخابرات استان بلخ گفت: به شرکت‌های مخابراتی در استان بلخ هشدار داده شده است تا بعد از این سیم‌ کارت‌های‌شان را بدون راجستر به بازار عرضه نکنند.

او گفت: وجود سیم کارت‌های بدون راجستر در سطح شهر باعث افزایش جرایم و آزار و اذیت‌های اجتماعی می‌شود؛ به همین دلیل ریاست مخابرات استان بلخ برای جمع‌آوری سیم کارت‌های “بدون راجستر” یک کمیسون را موظف ساخته است.

2

از سوی دیگر شهروندان شهر مزار از دولت می‌خواهند تا در عرضه خدمات مخابراتی توسط شرکت‌های خصوصی کنترول جدی داشته باشد و مانع فروش سیم‌های بدون ثبت در بازارها شود.

با این حال رییس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استان بلخ، خدایداد کیهان از پوشش خوب خدمات مخابراتی در استان بلخ خبرداده می‌گوید، در حال حاضر ٩۵ درصد ساحات استان بلخ تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار دارد.

این درحالی است که ٨۵ درصد کل ساحات افغانستان در حال حاضر تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار دارد.

رییس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی استان بلخ می‌گوید، ساحات محدود که در این استان از پوشش خدمات مخابراتی بازمانده است نیز تحت سروی این ریاست قرار دارد و بزودی خدمات مخابراتی در این ساحات عرضه خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd859090 Buy Sertraline Online