Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
سوم فروردین - بیست و سوم مارس

«تقویم تاریخ سوم فروردین»

2010 March 23

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 519 میلادی – «قباد»شاه ساسانی در این روز، سومین پسر خود، خسرو انوشیروان را شاه بعدی ایران (ولیعهد) اعلام داشت. قباد سه پسر داشت که یکی از آنان به نام کاووس در همین مراسم به سمت فرماندار تبرستان(مازندران)منصوب شد. پسر دیگر قباد زم نام داشت که یکی از چشمانش نابینا بود.
  • 1980 میلادی – محمدرضا آخرین پادشاه ایران پس از ترک ایران در دی ماه 1357 به مصر و از آن‌جا به مراکش، مکزیک، آمریکا و پاناما رفت و در ایام نوروز به مصر بازگشت و چند ماه بعد در همان کشور درگذشت و همان‌جا مدفون شد. محمدرضاشاه پهلوی که از سال 1973 به بیماری سرطان مبتلا بود سرانجام به انور سادات اعتماد کرده و به مصر رفته بود. نخستین سفر وی به مصر برای ازدواج با فوزیه خواهر پادشاه وقت مصر صورت گرفته بود.
  • ۱۹۱۹ میلادی – «بنیتو موسولینی» جنبش فاشیستی خود را در میلان ایتالیا آغاز کرد.
  • 1940 میلادی – جنبش مسلمانان همه هند، خواهان ایجاد یک کشور مستقل برای مسلمانان این شبه قاره شد. این کشور هفت سال بعد و تنها بر پایه تفاوت دین به نام پاکستان و در دو طرف هند به وجود آمد که در سال 1971، قسمت شرقی درپی یک جنگ خونین و با کمک دولت هند به نام بنگلادش استقلال یافت و جمهوری پاکستان منحصر به بخش غربی آن شد.
  • 1945 میلادی –  جزیره اوکیناوای ژاپن زیر آتش 1500 ناو آمریکایی قرار گرفت که چنین آتشی در طول جنگ جهانی دوم بی‌سابقه بود.
  • ۱۷۴۹ میلادی – زادروز «پیر سیمون لاپلاس» ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، اخترشناس و فیلسوف فرانسوی که برای تکمیل مکانیک آسمانی بسیار همت گذاشت. لاپلاس در امور سیاسی نیز فعالیت داشت و مدتی هم ریاست مجلس سنای فرانسه را عهده‏دار بود. از مهم‌ترین آثار او «شرح دستگاه جهان» را می‏توان نام برد.
  • 1956 میلادی – پاکستان از این روز در چارچوب جامعه مشترک المنافع «جمهوری اسلامی پاکستان» شد که یک روز ملی در این کشور بشمار می‌رود.
  • 1934 میلادی – کنگره آمریکا پذیرفت که از سال 1945 (11 سال بعد) به فیلیپین استقلال داده شود. آمریکا در آستانه قرن بیستم و در جریان جنگ با اسپانیا و پیروزی در این جنگ، فیلیپین را تصرف کرده بود و اداره می‌کرد. مجمع الجزایر فیلیپین که نام پادشاه وقت اسپانیا بر آن نهاده شده است قرن‌ها مستعمره اسپانیا بود. جمعیت فیلیپین در سال 2006 به نود میلیون نفر رسیده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,