Saturday, 18 July 2015
16 May 2021

«مردم لبخند می‌خواهند اما نه به هر قیمتی»

2010 March 23

رضا رشیدپور

سلام آقای ده‌نمکی‌. سال نو مبارک‌. بابت پروژه‌ی سنگین دارا و ندار به شما و همکاران‌تان خسته نباشید می‌گویم‌. می‌دانم که این روزها مشغله‌ی کاری فراوان دارید‌. اما انتظار دارم که این چند خط را به دقت بخوانید و اجازه می‌خواهم که در محضر افکار عمومی شما را با عنوان رسمی خطاب کنم.

جناب آقای ده‌نمکی

با کنجکاوی تمام اولین قسمت سریال شما را تماشا کردم و آن‌چه اینک می‌نویسم مفهوم نقد ندارد که با تماشای قطره‌ای از یک اثر چندین قسمتی نمی‌توان منصف بود‌. همین مقدار بگویم که به نظر می‌رسد در شغل جدید پیشرفت کرده‌اید و آخرین ساخته‌ی شما از آثار بسیاری از مدعیان بهتر است.

قبلن خیال می‌کردم که عوض نشده‌اید و اصول و ریشه‌های شما تغییری نکرده و تنها نوع بیان دیدگاه‌تان را تغییر داده‌اید که از این بابت در مصاحبه‌های متعدد تلویزیونی و مطبوعاتی به شما تبریک و خوش آمد گفتم‌. اما حالا احساس می کنم که قضاوتم اشتباه بوده‌. شما کاملن تغییر کرده‌اید.

جناب آقای ده‌نمکی

من اخراجی‌های نخستین حضرت‌عالی را در جشنواره تماشا کردم و شوخی‌های هنجار‌شکن اخلاقی در این فیلم را به ذوق‌زدگی در ورود به عرصه‌ی سینما نسبت دادم و با لبخندی از کنار آن گذشتم.

اخراجی‌های واپسین را در دفتر کارتان دیدم و اصرار شما بر استفاده‌ی مجدد از هجو اخلاقی در بعضی از سکانس‌ها را به استقبال تاسف برانگیز عده‌ای سینما دوست (!) مربوط دانستم.

اما حالا کاملن مطمئن شدم که عوض شده‌اید و حاضرید برای جلب مخاطب به ماجراجویی‌های هنجارشکن ادامه بدهید.

جناب آقای ده‌نمکی

اگر اهالی سینما از وجود برخی محدودیت‌ها گلایه می‌کنند منظور آن‌ها مسایل اخلاقی و خطوط قرمز خانوادگی نیست‌. بسیاری از ایشان از خانواده‌هایی کاملن سنتی و اخلاق‌گرا هستند و هرگز حاضر نمی‌شوند که اصول مورد احترام خانواده‌های نجیب ایرانی را زیر سوال ببرند که اگر چنین بود هرگز سینمای پیش از انقلاب تا این اندازه منفور نمی‌شد‌. خوشحال می‌شدم اگر از رانت‌های ویژه برای شکستن برخی محدودیت‌های خنده‌دار استفاده می‌کردید و نه شوخی‌های افسار گسیخته با حریم حرمت اخلاقی خانواده‌ها . لطفن عصبانی نشوید‌. بی‌راه نمی‌گویم.

من اولین قسمت سریال شما را به همراه خانواده‌ام تماشا کردم و در یک سکانس خاص جز شرمندگی و خجالت پاسخ دیگری برای اهالی منزل نداشتم.

جناب آقای ده‌نمکی

شما مجاز نیستید با شوخی‌های سبک و غیر‌اخلاقی مردم را بخندانید‌. بسیاری از خانواده‌ها این اجازه را به شما نمی‌دهند‌. به یاد بیاورید که در یک سکانس از دارا و ندار با حضور چندین دختر جوان به صورت پیوسته از صحنه‌دار بودن پروژه (!) و یا پاره‌شدن یک بازیگر صحبت می‌کنید‌. مینا و سیمای اخراجی‌ها هم که جای خود دارد.

جناب آقای ده‌نمکی

فراموش نکنید که زمانی نه چندان دور در سوگ خدشه‌دار شدن اصول اخلاقی جامعه از قلم و بسیاری چیزهای دیگر هزینه کرده‌اید و با کارگردانی فقر و فحشا خود را در مقام مدافع اصول اخلاق و خانواده نشان داده‌اید.

هنوز بسیاری از مردم شما را انسانی اصول‌گرا و بازمانده از جبهه و جنگ می‌دانند و نمی‌خواهند باور کنند که شما آب پاکی روی دست‌شان ریخته‌اید.

جنای آقای ده‌نمکی

سینما با تلویزیون فرق دارد‌. سابقه‌ی تلاش من در این رسانه بسیار بیشتر از شماست و دقیقن به خاطر همین سابقه به خودم اجازه نداده‌ام که از هر ترفندی برای جذب مخاطب استفاده کنم‌. برادرانه از شما می‌خواهم که چنین نکنید.

جناب آقای ده‌نمکی

این رسانه بی‌رحم است و با کمی صبر تمام حقیقت‌ها را عریان می‌کند . به تن پوش هشت میلیارد تومانی مغرور نشوید که بسیار خطرناک است‌. به تمسخر گرفتن اصول اخلاقی جامعه هرگز بخشودنی نیست‌. این مردم لبخند می‌خواهند اما نه به هر قیمتی.

با احترام

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,