Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های

«پارک ملی بمو و حدود ١٠ هکتار از جنگل‌ها و مراتع دنا در آتش سوختند»

2015 July 07

خبر / رادیو کوچه

 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از وقوع دو فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان دنا این استان خبر داد و از سوی دیگر نیز پارک ملی بمو در نزدیکی شیراز طعمه حریق و پس از شش ساعت تلاش، آتش گسترده پارک مهار شد.

سرهنگ «محمدرحیم برزمند» روز سه‌شنبه شانزدهم تیر ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» گفته است: «یک فقره آتش‌سوزی، ساعت ۱۸ و ۲۰ دقیقه ۱۵ تیرماه در منطقه بن زرد سفلی که منطقه شکار ممنوع محسوب می‌شود، به وقوع پیوست.»

وی بیان کرده است: «این آتش سوزی با همکاری نیروهای مردمی روستا، نیروهای یگان حفاظت شهرستان دنا در ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه اطفاء حریق شد که در پی این آتش سوزی ۲۰۰۰متر از عرصه‌های جنگلی و مرتعی در آتش سوخت».

parkmeligolstan

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: یک فقره دیگر آتش سوزی ساعت سه بامداد ۱۴ مرداد ماه در روستای ده شیخ شهرستان دنا به وقوع پیوست که در پی این آتش سوزی ۹ هکتار و ۳۲۳۵ متر مربع از اراضی جنگلی و مرتعی به صورت سطحی و تنه ای طعمه حریق شد.

«برزمند» تصریح کرده است: «این آتش سوزی با حضور نیروهای مردمی روستا، نیروهای یگان حفاظت شهرستان دنا و بویراحمد و شورا و دهیار منطقه پس حدود ۶ ساعت در ساعت ۹ صبح اطفاء حریق شد.»

همچنین خبرگزاری «مهر» نیز روز سه‌شنبه شانزدهم تیر ماه، گزارش داده است که پارک ملی بمو در نزدیکی شیراز از شب گذشته طعمه حریق و پس از شش ساعت تلاش، آتش گسترده پارک مهار شد تا این حادثه هشتمین وقوع حریق در این پارک ملی باشد.

بنابه این گزارش، پارک ملی بمو یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران است که بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و آهو، پلنگ، قوچ و میش از جمله پستانداران معروف این پارک ملی است.

وسعت این پارک ۴۸ هزار هکتار است، این نمونه برجسته اکوسیستم طبیعی نسبتن بکر که در شمال شهر شیراز و در شرق شهر زرقان قرار دارد شامل ۶۲۰ گونه گیاهی با ۳۰ گونه بومی و ده‌ها گونه جانوری شامل پرندگان، پستانداران و خزندگان است و یک ذخیره گاه ژنی کم‌نظیر در منطقه محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط

گالری / سلیمان‌بگ بانه طعمه حریق شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,