Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
پس کوچه

«سرخط خبرهای فردا»

2010 March 23

اردوان ابراهیمی / رادیو کوچه

Ardavan.ebrahimi@gmail.com

در یک صبح زیبای «زمستانی»، درحالی که از شدت گرما خیس عرق‌ایم، از خواب برمی‌خیزیم (اهم!). اول کمی تعجب می‌کنیم (به‌هر حال تعجب برای این‌جور مواقع است دیگر!) ولی خیلی زود یادمان می‌آید که «خدا غرور دارد و اجازه استفاده ابزاری از نعمات آسمانی‌اش را به شهرداری، به مجلس، به دولت؛ حتا به سران فتنه نمی‌دهد.» و کاملن طبیعی‌ست که هوا گرم است و تعجب‌مان فروکش می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌طور کلی اخبار هفته‌ی گذشته تحت‌الشعاع ممنوع‌التصویر شدن هاشمی رفسنجانی در خبرگزاری ایرنا در پی اظهارات آیت‌اله امامی کاشانی مبنی بر «پوشاندن عورت اسلام» قرار گرفت. البته صاحب‌نظران دلایل دیگری هم برای این اتفاق بر‌می‌شمارند؛ «چون هاشمی رییس مجلس خبرگان است»، «چون هاشمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است»، «چون از ارکان نظام است» و … در همین راستا هاشمی درآمده که: «جوانان ساکت ننشینند و حرف‌شان را بزنند.» ما هم سعی می‌کنیم تیتر «روزنامه»های فردا را حدس بزنیم:

– فرزندان هاشمی را محاکمه کنید.
-فایزه هاشمی در لندن
-مستند کاخ‌های هاشمی…

از این بحث می‌گذریم و نگاهی به‌گوگل‌ریدر می‌اندازیم: «علی کانطوری، از فعالان دانشجویی دانشجویان آزادی‌خواه و برابری طلب که به تازگی به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود مجبور به ترک ایران شد.» عجب دوره و زمانه‌ای شده است آقا! جوان‌های روغن نباتی را می‌بینید؟ به‌خاطر 15سال زندان ناقابل گذاشته و در رفته. آخه 15سال هم فرار کردن داره؟! حالا اگه قدیم بود باز یه‌چیزی، الان که دیگه 15سال عددی نیست. تازه اگه می‌رفت زندان هم طعم رافت اسلامی رو می‌چشید، هم با «دوستان» یه حال و حولی می‌کرد. عجبا…

کمی جلوتر می‌خوانیم: «زهرا رهنورد: جنبش سبز برنامه‌های زیادی برای زنان دارد.» ما خیلی دل‌مان می‌خواست با همسر رییس‌جمهور محبوب‌مان شوخی کنیم، اما چون بلایی که سر احمدی‌نژاد آمد را دیده‌ایم و هنوز هم جوانیم از این قضیه عبور می‌کنیم.

این‌جا نوشته شده که: «روابط آمریکا و اسراییل در بدترین وضعیت 25 سال گذشته!» جان؟! این تازه بدترین وضعیت‌اش است؟ آقا به‌خودتان سخت نگیرید شما را به‌خدا! چه‌ کاری‌ست؟ 2روز دنیا ارزش این‌حرف‌ها را ندارد به‌جان شما!

جناب مشایی فرموده‌اند: «هیچ‌کس حرف‌هایم را نقد نکرد، عمدتن دروغ گفتند و تحریف کردند.» آقا جان مادرت شما یک‌نفر را پیدا کن که بتواند حرف‌های تو را «نقد» کند، من قول می‌دهم دیگر کسی حرف‌هایت را «تحریف» نکند.

این‌سایت با کلی آب‌وتاب و انگار که کشف مهمی کرده باشد نوشته است: «غذای تهیه شده از خاک در اندونزی.» خاک؟ په! این هم شد حرف؟ در همین ایران کسانی هستند که از «چیز»های خیلی جالب‌تری تغذیه می‌کنند، کاملن هم «خود»کفا هستند و به‌هیچ‌کس دیگر هم نیاز ندارند… حیف که آقای روزبه سانسور می‌کند وگرنه بیش‌تر توضیح می‌دادم!

وزارت «محترم» ارشاد از حسین شریعت‌مداری به‌خاطر «یادداشت‌ها و مقاله‌های تاثیرگزار»ش تقدیر کرده است. نه خداوکیلی من تو این مملکت طنز ننویسم چه‌کار کنم؟! تقدیر؟! کم‌اش است به‌جان شما! دست کم مثل ضارب حجاریان پستی، مقامی…

ناتو خطاب به‌ایران گفته است که: «اتمی نشوید وگرنه تهدید نظامی محسوب می‌شوید.» یعنی تا حالا تهدید محسوب نمی‌شدیم و شما ما را …؟ بسیار خوش گذشت. لذت بردیم.

این‌جا از قول حماس نوشته‌اند: «بسیاری از اعضای ما به‌وسیله‌ی موبایل شناسایی و دست‌گیر شده‌اند.» آقا نگو جان مادرت. اینرنت کم بود، دو روز دیگر کابل موبایل «جاسک-فجیره» هم قطع می‌شود.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پرتاب کرده‌اند: «دولت نان و آزادی را از مردم گرفته است.» شما خجالت نمی‌کشید؟! دولت محترم این همه سود سهام عدالت و یارانه‌ی هدفمند و باتوم و اشک‌آور…بله، ببخشید، همان دوتای اول به‌مردم داده، حالا چیزهای بی‌ارزشی هم از آن‌ها گرفته است، چرا جوسازی می‌کنید؟ خس‌و‌خاشاک که می‌گویند شمایید دیگر. اه.

این‌جا نوشته شده که:«عیدی تلوزیون به‌مردم.» جک بی‌ربط:

درویشی بر زمین خسبیده بود. پادشاه با خدم و حشم بر او گذشت و دل‌اش به‌رحم آمد. گفت: «از من چیزی بخواه.» درویش گفت: «زودتر عبور کن تا آفتاب برما بتابد.»

دل ‌خوش هفته:

«گزارش‌گران بدون مرز: کمیسیونی مستقل و بی‌طرف برای یافتن علت مرگ امیدرضا میرصیافی تشکیل شود.»

مملکته داریم هفته:

«دارنده‌ی مدال طلای المپیاد کشوری بازداشت شد.»

بدون شرح هفته:

«دیدار مشایی با بنیامین و گلزار»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,