Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
برنامه استاتوس

«سهامدار عربستانی در ایران، بازار روغن را به دست گرفته است»

2015 July 10

مسیب سروندی – الهام رحیم زاده / رادیو کوچه

 

کارخانه روغن وابسته به سهامدار عرب برای افزایش سهم خود در بازار روغن ایران به سراغ دمپینگ تولیداتش رفته که البته این ارزان‌فروشی نصیبی برای مصرف‌کننده نهایی ندارد، بلکه تخفیف در فروش شامل حال بنکداران می‌شود تا تمایل آنها را به عرضه محصولات شرکت‌های دیگر تولیدکننده روغن کاهش دهد. شنونده فایل صوتی باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«آیت‌اله خاتمی: زیاده‌خواهی آمریکا و هم‌پیمانانش مانع توافق است»

«احمد خاتمی» امروز در خطبه دوم نماز جمعه در دانشگاه تهران گفت: متاسفانه از وین اخباری می‌رسد که گویای همان مطلبی است که بارها در خطبه‌ها مطرح کردیم. آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانش حتا از حرف‌هایی که تا چند روز پیش می‌گفتند عقب‌نشینی کردند و دبه در‌آورده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که آمریکا قابل اعتماد نیست، افزود: استراتژی آنها این بود که اگر توافق شد بگویند که فشار ما به ایران کار خود را کرد.

وی ادامه داد: از همین الان به رسانه‌های داخلی می‌گویم که در صورت توافق نشدن، خط آمریکا این است که مانع توافق را ایران معرفی کند اما شما قهرمانانه وارد میدان شوید و این توطئه آمریکا را افشا کنید.

khatami_ahmad_091

وی در ادامه خطاب به طرف‌های غربی اظهار داشت: اما اگر توفیقی در مذاکرات حاصل شود، به دلیل فشارهای شما نبود. شما درخواست کردید که ایران وارد میز مذاکره شود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: پیامی که آقای «خامنه‌ای» مطرح کردند و سران سه قوه نیز بر آن تاکید دارند و عموم ملت نیز آن را پیگیری می‌کنند این است که توافق خوب آری؛ توافق بد، هرگز.

آقای خاتمی با تاکید بر این‌که ایران تنها یک پیام در مذاکرات هسته‌ای دارد، اظهار داشت: مذاکره کنندگان عزیز ما که در حال گذراندن روزهای سختی در جبهه جنگ سیاسی هستند نیز این پیام را دنبال می‌کنند.

وی با بیان این‌که نصیحت می‌کنم به برخی صاحبان قلم و سایت‌ها که با دو قطبی کردن جامعه، در میدان دشمن بازی نکنند، افزود: دشمن نمی‌خواهد جامعه ایران را در این عرصه، متحد ببیند.

سوتی هفته

«دامپینگ شرکت عرب برای به دست گرفتن بازار روغن ایران»

این روزها تولیدکنندگان روغن در کشور در حالی با انباشت محصولات خود در انبارها رو‌به‌رو هستند که یک شرکت متعلق به سهامدار عربستانی در تلاش برای افزایش سهم خود در بازار روغن ایران از طریق دامپینگ محصولاتش است.

به گزارش فارس، کارخانه روغن وابسته به سهامدار عرب برای افزایش سهم خود در بازار روغن ایران به سراغ دمپینگ تولیداتش رفته که البته این ارزان‌فروشی نصیبی برای مصرف‌کننده نهایی ندارد، بلکه تخفیف در فروش شامل حال بنکداران می‌شود تا تمایل آنها را به عرضه محصولات شرکت‌های دیگر تولیدکننده روغن کاهش دهد.

raoghan

این شرکت تولیدکننده روغن که سهامدار اصلی آن هلدینگ «ص» در عربستان است، قیمت محصولات خود را برای بنکداران و خرده‌فروشان ١۵ تا ٢٠ درصد کاهش داده، اما تغییری در قیمت درج‌شده بر روی کالا برای مصرف‌کننده ایجاد نکرده است. این مسئله باعث شده تا تعدادی از کارخانه‌های تولیدکننده روغن در نامه‌هایی به انجمن روغن درخواست رسیدگی به این موضوع و جلوگیری از دامپینگ این شرکت را مطرح کنند.

بر اساس نامه این شرکت‌ها، عدم رعایت قیمت فروش روغن بر اساس مصوبه انجمن روغن توسط برخی از واحدهای تولیدی باعث ایجاد مشکلاتی در این صنعت شده و دیگر تولیدکنندگان باید محصولاتشان را زیر قیمت تمام شده تولید، به بازار عرضه کنند تا بتوانند در این رقابت حضور داشته باشند اما این مسئله در نهایت باعث تعطیلی برخی واحدها خواهد شد.

در نامه‌ برخی دیگر از تولیدکنندگان نیز با اشاره به ایجاد اختلال در صنعت روغن نباتی با قیمت‌شکنی‌ برخی برندها آمده است: بر اساس تحقیقات انجام شده از بازار روغن، برخی شرکت‌ها موازنه قیمت موجود در بازار روغن را با فروش محصولات خود به قیمت پایین، مختل کرده‌اند که باید به این موضوع رسیدگی شود.

هم‌چنین برخی تولیدکنندگان دمپینگ در بازار روغن را عاملی برای کاهش تولید و رکود در دیگر شرکت‌های تولیدی عنوان کرده و از انباشت بیش از ده هزار تن روغن در انبارهایشان خبر می‌دهند.

به این ترتیب ادامه دامپینگ یک شرکت در بازار،‌ کم‌کم شرکت‌های دیگر را از رده تولید و عرضه خارج می‌کند و پس از گذشت مدتی، دمپینگ شرکت اول برداشته می‌شود و قیمت فروش به بنکدار نیز به حالت قبل برمی‌گردد.

حوادث

«مربی معروف فوتبال با ضربات متعدد چاقوی پسرش کشته شد»

آقای «فیل واش» مربی ادلاید کروز (لیگ فوتبال استرالیا) در یک حمله توسط پسرش با ضربات چاقو کشته شد.

به دنبال این خبر تلخ و ناگوار طرفداران او نزدیک به بیست هزار نفر در روز یک‌شنبه در ورزشگاه بیضی شکل ادلاید برای ادای احترام به مربی و ستاره سابقشان تجمع کردند و در غمی مشترک به هم پیوستند.

به گفته خانواده او، پسرشان «سی» از مشکلات سلامت روان رنج می‌برد.

یکی از دوستان قدیمی آنها به نام «دیوید سوسام» در گزارش خود گفت آقای سی در شش ماه گذشته در قرنطینه و به دور از خانه به سر می‌برد.

filwash

خانواده این مربی 55 ساله در بیانه‌ای گفتند که با از دست دادن او دیگر هرگز زندگی ما مثل قبل نخواهد بود، فیل عاشق خانواده‌اش بود و به آنها عشق می‌ورزید، ما یک عضو و یک پدر بی‌نظیر خانواده را از دست دادیم.

او زندگی ما و زندگی خیلی‌های دیگر را غنی کرده بود و از این بابت از او متشکریم.

آنها در ادامه گفتند که از همه مردمی که در این اندوه بزرگ ما را دل‌داری داده و با مهربانی‌شان در این روزهای سخت در کنار ما بودند تشکر میکنیم.

«واش» ٢۶ ساله که تا قبل از این در بیمارستان روانی نگهداری می‌شد حالا به جرم قتل تا تاریخ برگزاری دادگاه ١۵ سپتامبر  در حبس به سر خواهد برد .

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یک مراسم یاد‌بود برای فیل مقتول در هفته آینده در ادلاید در روز چهارشنبه ١۵ جولای برگزار خواهد شد .

یادی از تاریخ

«تاریخچه جشن تیرگان»

هزاران سال پیش در ایران‌زمین آیین‌ها و جشن‌های بسیار زیبایی برگزار می‌کردند که هر کدام ویژگی‌های خود را دارا بود. برای نمونه هر روز از هر ماه نام ویژه خود را داشت که هرگاه نام این روزها با نام همان ماه برخورد می‌کرد آن روز را جشن می‌گرفتند، و بدین‌گونه هر ماه یک جشن و هر هفته نیز جشن‌آدینه (جمعه) برگزار می‌شد. چرا که در آن زمان شاد زیستن را راه خوشبختی می‌دانستند. هم‌چنین جشن‌های نوروز، مهرگان و سده از جشن‌های بزرگ بوده است.

روز تیر از ماه تیر، سیزدهمین روز از تیر‌ماه باستانی، ده تیر خورشیدی سیزدهمین روز در هر ماه باستانی ایران «تیر» یا «تشتر» نام دارد و در باور ایرانیان فرشته تشتر به باریدن باران کمک می‌کند. در تیر‌ماه هنگامی که روز تیر فرا می‌رسد آن روز را جشن تیرگان می‌نامند.

tirgan

تیرگان یکی از جشن‌های بزرگ ایران است و گفته می‌شود در زمان «منوچهر» پادشاه پیشدادی ایران‌زمین، چون «افراسیاب تورانی» بر منوچهر پیروز شد و او را در طبرستان محاصره نمود هر دو سو به سازش درآمده و قرار بر آن شد برای آن‌که مرز دو کشور مشخص شود مردی از ایران، از مازندران تیری به جانب خاور (خراسان) پرتاب کند و هر جا تیر فرود آمد همان‌جا مرز دو کشور باشد. «آرش» در میان ایرانیان بزرگ‌ترین کماندار بود و به نیروی بی‌مانندش تیر را دورتر از همه پرتاب می‌کرد. آرش دانست که پهنای کشور ایران به نیروی بازو و پرش تیر او بسته است و باید توان خود را در این راه بگذارد. آن‌گاه آرش تیر و کمان برداشت و بر بلندای کوه دماوند برآمد و به نیروی خداداد، تیری به چله کمان نهاد و آن را رها کرد و خود بی‌جان بر زمین افتاد. این تیر در کنار رودخانه جیحون بر تنه درخت گردویی نشست و مرز ایران و توران مشخص شد.

داستان دیگری که درباره جشن تیرگان آمده چنین است: در زمان ساسانیان و پادشاهی «پیروز»، هفت سال در ایران خشکسالی روی‌داد و در چنین روزی مردم روی به بیابان آوردند و با نیایش خود از پروردگار آرزوی باریدن باران کردند و پس از آن بارش باران آغاز شد و به شادی آن در چنین روزی ایرانیان بر یک‌دیگر آب می‌پاشند که از آیین‌های این جشن است و به آب‌پاشان مشهور است.

از دیگر آیین‌های این جشن، ایرانیان شایسته می‌دانستند که خود را در آینه ببینند و با گلاب چهره خود را بشویند و نقل ویژه این روز را بخورند که این آیین نیز به دست بانوان جوان ایرانی با پوشاک کهن ایرانی انجام می‌گیرد. از آیین‌های دیگر برگزاری جشن تیرگان بدین‌گونه است که در روز جشن، آب‌تنی نموده و آراسته در جشن شرکت می‌کنند. آن‌چه ویژگی این جشن است تار نازکی از ابریشم هفت رنگ به هم بافته شده است که «تیرو باد» نام دارد. ایرانیان این تار را در بامداد روز تیر به مچ دست خود می‌بندند و پس از ده روز در روزی که باد نام دارد آن بند را باز کرده و در جای بلندی مانند پشت‌بام به باد می‌سپارند تا آرزوها و خواسته‌هایشان را به عنوان پیام‌رسان به هم‌راه ببرد.

استاتوس

موضوع پایانی برنامه این هفته در رابطه با حضور یک سرمایه‌داری عربستانی در بازار روغن ایران می‌باشد و حال کار به جایی رسیده است که او در خاک ایران مشغول به از دور خارج کردن تولید‌کنندگان داخلی است و مسوولان مرتبط نیز نظاره‌گر هستند. از شما خواستاریم تا دیدگاه خود را در این خصوص برایمان بنویسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,