Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
خبرهای ورزشی

«رده‌بندی تیم‌ها در فیفا چگونه محاسبه می‌شود»

2015 July 12

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رده‌بندی تیم‌ها در فیفا چگونه محاسبه می‌شود

فدراسیون بین‌المللی فوتبال در پایان هر ماه میلادی تازه‌ترین رده‌بندی کشورها را منتشر می‌کند. با این حال بسیاری از علاقه‌مندان با این پرسش مواجه هستند که این رده‌بندی بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال ایران در تازه‎ترین رده‌بندی فیفا در جای‌گاه سی و هشتم قرار گرفته است. فوتبال ایران در حال حاضر برترین تیم آسیایی در رده‌بندی فیفا است. آرژانتین هم در این رده‎بندی موفق شده بالاتر از آلمان قرار بگیرد و این به خاطر تعداد بازی‌های این تیم در کوپا آمه‌ریکا و البته اهمیت این بازی‌هاست.

اما فرمول محاسبه جای‌گاه تیم‌ها در این رده‌بندی به چه صورت است؟

این رده‌بندی از سال ۱۹۹۲ در خصوص تیم‌های عضو فیفا اعمال می‌شود و تا به حال هفت تیم آرژانتین، برزیل، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و اسپانیا موفق شده‌اند در صدر این رده‌بندی قرار بگیرند.

fifa

برزیل تیمی است که بیشتر از سایر تیم‌ها سابقه حضور در صدر جدول رده‌بندی را دارد.

نحوه حضور این تیم‌ها در جدول بر اساس امتیازاتی است که تیم‌ها کسب می‌کنند. طبق این روش، عمل‌کرد تیم‌ها در چهار سال گذشته مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. ضمن این‌که مسابقات اخیر این تیم‌ها و اهمیت بازی‌هایی که انجام می‌دهند در رده‌بندی اعمال می‌شود.

در رده‌بندی گذشته، عمل‌کرد تیم‌ها در دوره هشت ساله گذشته‌شان مد‌نظر قرار می‌گرفت.

این نوع رده‌بندی از جام‌جهانی ۲۰۰۶ به بعد مورد استفاده قرار می‌گیرد و اولین آن در ۱۲ ژوییه سال ۲۰۰۶ منتشر شد. تفاوت اصلی رده‌بندی جدید این است که نتایج تیم‌ها به جای هشت سال گذشته در چهار سال گذشته مورد توجه قرار می‌گیرد. ضمن این‌که در رده‌بندی قدیم، قدرت تیم‌هایی که با آنها دیدار دوستانه و یا رسمی برگزار می‌شود مورد توجه قرار نمی‌گرفت، اما در رده‌بندی جدید، این موضوع به حساب می‌آید.

در رده‌بندی جدید هم‌چنین تعداد گل‌های زده شده و این‌که آیا بازی‌ها خانگی بوده و یا خارج از خانه، اهمیتی ندارد.

برانکو: نتوانستیم همه بازیکنان موردنظرمان را جذب کنیم

سرمربی پرسپولیس درباره مذاکره با بازیکنان جدید گفت: هنوز لیست باشگاه کامل نشده است.

به گزارش ایسنا، «برانکو ایوانکوویچ» درباره حضور «دیوسالار» به عنوان مدافع چپ و «حامد لک» به عنوان دروازه‌بان در این باشگاه گفت: درباره اسامی‌ای که قطعی نشده‌اند صحبت نمی‌کنم. «حسین عبدی» سخنگوی هیات‌مدیره و عضو کمیته فنی باشگاه است و او بهتر می‌تواند در این‌باره اظهار‌نظر کند. هنوز لیست ما کامل نشده است.

branko

 

وی در پاسخ به این سوال که هدف از برگزاری اردوی ترکیه چیست، اظهار کرد: خودتان می‌دانید که بازیکنان به صورت تک به تک به تیم اضافه شده‌اند و ما تمام آنها را به طور کامل در اختیار نداشتیم. در این اردو ضمن آماده‌سازی و هماهنگ کردن بازیکنان با آنها آشنا می‌شویم. سه بازی تدارکاتی خواهیم داشت و طبیعی است که این اردو برای آماده‌سازی تیم موثر است.

سرمربی سرخ‌پوشان پایتخت در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود «مایکل اومانیا» اعلام کرده است در صورت پرداخت شدن مطالباتش به تمرین‌های این تیم اضافه می‌شود گفت: او بازیکن پرسپولیس است و نسبت به این تیم تعهد دارد. با توجه به دیدارهای تیم‌ملی کاستاریکا او به کشورش رفته و نمی‌دانم کی بازی‌ها تمام می‌شود، اما موظف است که ظرف 48 ساعت خودش را به کادر‌فنی معرفی کند.

برانکو درباره حضور «کریستانوویچ» در تمرین‌های این تیم گفت: او به ایران نمی‌آید.

سرمربی پرسپولیس در واکنش به این‌که گفته می‌شود با وجود مخالفت او با حضور «سیدجلال حسینی» در پرسپولیس، این باشگاه مذاکراتی را با او داشته است، خاطر‌نشان کرد: تا جایی که اطلاع دارم حسینی با نفت قرارداد دارد و چنین چیزی صحت ندارد.

وی درباره این‌که گفته می‌شود «محسن مسلمان» بازیکن مورد‌نظر او برای اضافه شدن به پرسپولیس نبود، گفت: مسلمان بازیکن تیم ماست و با او توافق کرده‌ایم. او به جای «محمد نوری» به تیم اضافه شده است. البته این دو تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند اما امیدوارم که برای تیم ما مثمر‌ثمر باشد. او رقبای خوبی مانند «فرشاد احمدزاده» و «هادی نوروزی» در تیم دارد که باید تلاشش را در تمرین بیشتر کند.

برانکو درباره این‌که لیست او کامل نشده است اظهار کرد: میل ما یک چیز است اما امکاناتمان چیز دیگری است. به طور قطع نتوانسته‌ایم تمام بازیکنان مورد نظر را جذب کنیم اما به دنبال آماده‌سازی تیم مورد‌نظر خودم هستم.

مظلومی: کرار از امروز در کنار ماست

سرمربی استقلال می‌گوید «جاسم کرار» از امشب به اردوی تیمش اضافه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «پرویز مظلومی» پس از جلسه‌اش با جاسم کرار، گفت: خیلی وقت بود که می‌خواستیم با جاسم جلسه‌ای برگزار کنیم، ولی فرصت نشد. امروز با او صحبت‌های خوبی داشتیم و از امشب به اردوی استقلال اضافه می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت «چشمی» و «دهنوی» در استقلال به چه شکلی است؟ بیا‌ن‌ کرد: درباره دهنوی هنوز صحبتی نکرده‌ایم. درباره چشمی هم از مسوولان نقل‌و‌انتقالات باید سوال کنید. تا جایی که من می‌دانم کار او انجام شده است و مدیریت باشگاه صبا دچار تحولاتی شده که این به خودشان مربوط است و برای ما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

mazlomi

سرمربی استقلال در پاسخ به این سوال که آیا تیمش اردویی خارجی نخواهد داشت؟ ا‌دا‌مه‌ داد: خیر. ما از اردوی داخلیمان نهایت استفاده را می‌کنیم. در حال‌ حاضر دو نوبت تمرین داریم و از کادر‌فنی و بازیکنان هم تشکر می‌کنم که نهایت هم‌کاری را با ما داشته‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است «سزار» به استقلال بپیوندد، گفت: ما با مدیر برنامه‌های این بازیکن در ارتباط هستیم و جلسه‌ای را هم با او برگزار می‌کنیم. اگر به توافق برسیم طبق عرفمان به او پولی پرداخت خواهیم کرد و این بازیکن هم به ما اضافه می‌شود.

مظلومی درباره برنامه تیمش در مسابقات تدارکاتی، توضیح داد: ما دوشنبه و پنج‌شنبه هفته‌ آینده بازی‌های تدارکاتی را در نظر گرفته‌ایم و در مجموع چهار بازی را می‌خواهیم بر‌نامه‌ریزی کنیم. یکی از بازی‌های مدنظر ما مسابقه با سایپا که منتظر پاسخ آنها هستیم و دو بازی سبک هم در نظر گرفته‌ایم. امروز (شنبه) در جلسه با کادر‌فنی تکلیف این مساله را روشن خواهیم کرد.

وی در مورد «یعقوب کریمی» نیز خاطر‌‌نشان کرد: ما ۴٨ ساعت دیگر منتظر این بازیکن هستیم و در غیر این‌صورت به دنبال یک بازیکن جایگزین به جای او خواهیم گشت.

سرمربی استقلال درباره «برزای» نیز گفت: برای این بازیکن زود است که به خارج برود. این صحیح نیست از او تست بگیرند و شاید او را نخواهند و این به ضرر استقلال و بازیکن خواهد بود.

مظلومی در پایان و در پاسخ به سوالی درباره آشتی «رحمتی» و «طالب‌لو»، گفت: این دو بازیکن آشتی کرده بودند و دیشب هم افطار با هم بودند و شک نکنید که در آینده دیگر قهری در استقلال وجود ندارد. این مساله را الان می‌گویم و تا آخر فصل هم پایش ایستاده‌ام.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,