Saturday, 18 July 2015
05 April 2020
به دلیل خشک‌سالی و کم‌آبی

«مرگ ماهی‌ها و لاک‌پشت‌های سراب نیلوفر در استان کرمانشاه»

2015 July 15

خبر / رادیو کوچه

 

«کاظم علیزاده»، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کرمانشاه از خشکیدگی کامل سراب نیلوفر خبر داد و افزود: خطر خشک‌سالی تالاب هشیلان را نیز تهدید می‌کند.

خبرگزاری «ایسنا»، روز چهارشنبه بیست و چهارم تیر ماه، گزارش داده است، کاظم علیزاده با بیان اینکه روند خشک شدن سراب نیلوفر از سال ٩٠ آغاز شد، افزوده است: این چهارمین سال متوالی است که سراب نیلوفر خشک می‌شود.

وی افزوده است: در سال‌های گذشته این خشکی‌ کامل نبود و گاهی بخشی از آب سراب باقی می‌ماند، اما امسال این سراب به طور کامل خشک شده ‌است.

sarabnilofar

به گفته این مسئول خشک شدن سراب نیلوفر که در ٢٠ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع است و در فهرست میراث طبیعی ایران قرار دارد، باعث نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری این اکوسیستم شده و نیلوفرها از همان سال‌های اول از بین رفتند و این بار نیز شاهد مرگ گونه‌های آبزی مانند لاک‌پشت و ماهی‌ها بودیم.

علیزاده با بیان اینکه این سراب در حوزه مناطق تحت مدیریت محیط زیست نیست، خاطرنشان کرده است: ما در این بین فقط نقش نظارتی داریم و قرار بود دستگاه‌های دیگری برای حفظ این سراب اقداماتی انجام دهند که باید از خود آنها پرسید اقداماتشان به کجا رسیده ‌است.

وی افزود: قرار بود با چاه‌های غیرمجاز حاشیه سراب نیلوفر برخورد شود و میزان مصرف چاه‌های مجاز نیز کنترل شود و به علاوه از کشت محصولات پرمصرف مانند ذرت در حاشیه آن خودداری شود.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کرمانشاه در پاسخ به اینکه قرار بود حق‌آبه‌ای از سد گاوشان برای سراب نیلوفر در نظر گرفته شود، گفته است: خود سد گاوشان نیز ذخیره آبی چندانی ندارد.

به گفته این مسئول کم‌آبی بسیاری از چشمه‌ها، سراب‌ها و رودخانه‌های کرمانشاه را به خشکی کشانده و رودخانه‌هایی از جمله رازآور، قره‌سو و گاماسیاب نیز با کم‌آبی جدی مواجهند.

علیزاده گفته است: بی‌آبی تالاب هشیلان را نیز به شدت تهدید می‌کند و ممکن است فاجعه زیست محیطی نیز در این تالاب منحصر به فرد کرمانشاه رخ دهد.

بیشتر بخوانید

خشک شدن چشمه‌های طاق‌بستان کرمانشاه در ۴۰ دقیقه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,