Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
گزارش ورزشی

«والیبال ایران چگونه مسافر المپیک ریو می‌شود»

2015 July 17

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

لیگ جهانی برای والیبال ایران به پایان رسیده و حالا ماموریت مهم‌تر والیبال ایران آغاز شده است. ماموریتی که شاید مهم‌ترین ماموریت والیبال ایران در سال ٩۴ ‌و آن هم کسب سهمیه المپیک ریو باشد؛ اتفاقی که می‌تواند کلاس جهانی والیبال ایران را بالا و بالاتر ببرد؛ اما مسیر صعود ایران به المپیک ریو از چه طریقی هموار می‌شود؟

هشت ماه تا پایان سال باقی است و تیم‌ملی والیبال ایران که این روزها در استراحت بعد از لیگ جهانی است. سه تورنمنت مهم ‌در پیش‌روی دارد؛ سه تورنمنتی که دو‌تای آن به دروازه‌های ریو باز می‌شود. تیم‌ملی والیبال ایران بعد از ارودهای سخت و طولانی که برای لیگ جهانی پیشت‌‌سر گذاشته بود، این روزها در استراحت است و تصاویر ملی‌پوشان در شبکه‌های اجتماعی‌شان، نشان می‌دهد ‌آنها بعد از سفرهای دور و دراز ‌استراحت می‌کنند، ولی پس ‌از یک استراحت کوتاه‌مدت ملی‌پوشان والیبال ایران، باید بار دیگر گرد هم جمع شوند و خودشان را برای یک اتفاق مهم‌تر آماده کنند؛ کسب سهمیه المپیک برزیل.

1

تیم‌های آسیایی برای کسب سهمیه المپیک، راه متفاوتی ‌نسبت به سایر قاره‌ها می‌پیماید‌؛ هر چند نمایندگان این قاره هم مانند نمایندگان قاره‌های دیگر این شانس را دارند تا با قرار گرفتن در رتبه اول یا دوم رقابت‌های جهانی بلیت مستقیم برزیل را دریافت کنند، برخلاف سایر قاره‌ها، این شانس را ندارند که به ‌عنوان قهرمان قاره‌ خود، راهی المپیک شوند. این مساله برای مایی که امسال میزبان رقابت‌های آسیایی هستیم، یک افسوس بزرگ ‌به هم‌راه دارد، زیرا تیم‌ملی ایران به راحتی می‌توانست با قهرمانی در این رقابت‌ها جشن صعودش به المپیک را در تهران جشن بگیرد.

برنامه‌های پیش‌روی تیم‌ملی والیبال ایران در حال حاضر به این ترتیب است. ملی‌پوشان والیبال ایران ابتدا در مرداد ماه امسال رقابت‌های قهرمانی آسیا را پیش‌رو دارند. رقابت‌هایی که از ٣١ ژوئیه تا ٨ اوت (٩ تا ١٧ مرداد) در تهران برگزار خواهد شد. با این‌که این مسابقات‌ تیمی را برای رسیدن به المپیک تایید نمی‌کند، برای تیم‌های چین و کره‌جنوبی این شانس را فراهم می‌کند تا با ارتقای رتبه خود به رقابت‌های انتخابی المپیک که در ادامه به آن اشاره می‌شود راه یابند.

دومین تورنمت مهم پیش‌روی والیبال ایران سیزدهمین دوره رقابت‌های جهانی والیبال در ژاپن است.‌ مسابقات جام‌جهانی از این جهت مهم است که دو تیم اول مسابقات جام‌جهانی‌ مستقیم به المپیک ١٠١۶ ریو صعود می‌کنند؛ برنامه دیدارهای تیم‌ملی در جام‌جهانی والیبال ژاپن هم مشخص شده است و دوازده تیم شرکت کننده در این رقابت‌ها حریفان خود را شناختند.

2

سیزدهمین دوره جام‌جهانی والیبال از ١٧ شهریورماه به مدت شانزده روز در کشور ژاپن پیگیری خواهد شد. دوازده کشور در این رقابت‌ها در سه مرحله با یک‌دیگر مسابقه خواهند داد که گروه‌بندی ابتدایی آن به شرح زیر است:

گروه A:  استرالیا، آمریکا، ژاپن (میزبان)، نماینده دوم کنفدراسیون آفریقا، کانادا و ایتالیا.

گروه B: لهستان، نماینده اول کنفدراسیون آفریقا، روسیه، ونزوئلا، آرژانتین و ایران.

این رقابت‌ها در سه مرحله و در شهرهای هاماماتسو، اوساکا و توکیو پیگیری خواهد شد. در مرحله نخست و در شهر هاماماتسو تیم‌ملی والیبال ایران به مصاف حریفان گروه خود می‌رود و در دو مرحله دیگر در شهرهای اوساکا و توکیو ملی‌پوشان ایران به مصاف حریفان گروه A خواهند رفت.

برنامه مسابقات تیم‌ملی والیبال ایران به شرح زیر است:

مرحله نخست (هاماماتسو)

١٧ شهریور: ایران – آرژانتین  ساعت ١٨:٣٠

١٨ شهریور: ایران – تیم اول آفریقا ساعت ١٢

١٩ شهریور: ایران – ونزوئلا  ساعت ١٨:٣٠

٢١ شهریور: ایران – لهستان ساعت ١۵

٢٢ شهریور: ایران – روسیه ساعت ١۵

3

مرحله دوم (اوساکا)

٢۵ شهریور: ایران – ایتالیا  ساعت ١۵

٢۶ شهریور: ایران – آمریکا ساعت ١۵

٢٧ شهریور: ایران – ژاپن ساعت ١٩

مرحله سوم (توکیو)

٣٠ شهریور: ایران – استرالیا ساعت ١۴

٣١ شهریور: ایران – کانادا ساعت ١١

اول مهر: ایران – تیم دوم آفریقا ساعت ١٧

در نهایت تیم‌ها بر اساس نتایج به دست آمده در رتبه‌های اول تا دوازدهم قرار خواهند گرفت که دو تیم برتر مجوز حضور در بازی‌های المپیک ٢٠١۶ برزیل را به دست می‌آورند.

با توجه به این‌که برزیل میزبان المپیک است در این مسابقات حضور پیدا نکرده است. تیم‌های تمام قاره‌ها به غیر از قاره آسیا این شانس را دارند که با قهرمانی در مسابقات قاره خود جواز حضور در المپیک را کسب کنند.

از طرفی یک دوره مسابقات تحت عنوان انتخابی المیپک هم در ماه می سال ٢٠١۶ به میزبانی ژاپن برگزار می‌شود که ایران و استرالیا به طور قطع در این مسابقات خواهند بود و ژاپن هم میزبان است. تکلیف تیم‌های کره‌جنوبی و چین هم بعد از مسابقات قهرمانی آسیا بر اساس رنکینگ فدراسیون جهانی مشخص خواهد شد.

چین ۶٩ امتیاز‌ در رنکینگ فدراسیون جهانی دارد و کره‌جنوبی هم ٧٣ امتیازی است که امتیازات مسابقات قهرمانی آسیا که به میزبانی ایران برگزار می‌شود، تاثیر زیادی در تعیین جای‌گاه آنها دارد. از این مسابقات ۴ تیم به المپیک می‌روند؛ در واقع سه تیم برتر به هم‌راه بهترین تیم آسیایی راهی المپیک خواهند شد که این مسابقات شانس ایران را برای المپیکی شدن افزایش می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,