Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
برساس نظرسنجی‌ها

«اکثریت اسراییلی‌ها توافق اتمی با ایران را برای کشورشان خطرناک می‌دانند»

2015 July 17

خبر / رادیو کوچه

 

بنابه نتایج نظرسنجی‌ها در اسراییل، افکار عمومی این کشور توافق اتمی ایران و غرب را برای آینده اسراییل خطرناک می‌دانند و  اکثر مردم اسرائیل از مواضع مخالف دولت این کشور در برابر توافق نهایی اتمی حمایت می‌کنند.

بر اساس نظرسنجی دو «جروزالم پست» و «معاریو هاشووعا» که روز جمعه هفدهم ژوئیه منتشر شده، ۷۸ درصد از یهودیان اسرائیلی گفته‌اند که توافق ایران و قدرت‌های جهانی برای اسرائیل «خطرناک» است و برخی از مردم اسرائیل نیز گفته‌اند از حمله اسرائیل به ایران حمایت می‌کنند.

ntanyaho

۷۱ درصد از سوال‌شونده‌های اسرائیلی گفته‌اند که معاهده یادشده ایران را به تولید بمب اتم «نزدیک‌تر» می‌کند؛ ۱۲ درصد گفته‌اند که ایران با این توافق از توانایی اتمی نظامی دور می‌شود و ١٧ درصد ارزیابی نداشته‌اند.

۴۷ درصد از پرسش‌شوندگان نیز گفته‌اند که اگر دولت نتانیاهو حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران را عملی کند از آن حمایت خواهند کرد؛ ۳۵ درصد مخالفت کرده و ۱۸ درصد گفته‌اند که نمی‌توانند تصمیمی بگیرند.

این نظرسنجی تلفنی یک روز پس از اعلام توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی، از میان ۵۰۱ یهودی و عرب ساکن اسرائیل انجام شده و احتمال خطا در آن ۴.۲ درصد است.

پس از دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق نهایی بر سر برنامه اتمی ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و دولتمردان او در صف نخست مخالفت با این توافق قرار گرفته‌اند ص به گفته آقای نتانیاهو و دولت او، اسرائیل خود را به این معاهده بین‌المللی «متعهد» نمی‌داند و «از هر چه که در توان دارند برای جلوگیری از عملی شدن این توافق استفاده خواهند کرد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,